Tłuste plamy to prawdziwa zmora w wielu domach. Do czynienia mają z nimi zwłaszcza młode mamy, które raz po raz muszą zwracać uwagę swoim pociechom na to, by nie rozrzucały na prawo i lewo jedzenia.

Każda gospodyni domowa ma swoje własne sposoby na tłuste zabrudzenia na ubraniach czy na obrusach. Dzisiaj zdradzimy wam nasz patent na takie nieprzyjemne wypadki.

Jak usunąć plamy z tłuszczu za pomocą płynu do mycia naczyń?

Ważne, by pamiętać o kilku ważnych szczegółach. Odratowywanie zaplamionej tłuszczem koszulki może się nie udać, gdy w panice zaczniecie od rozcierania plamy „na sucho”.

Polanie plamy płynem do mycia naczyń i roztarcie plamy nie wystarczy. Wręcz przeciwnie. Takie działanie może przyczynić się do utrwalenia trudnej do zwalczenia plamy.

Zobacz także:

O wiele lepszym posunięciem będzie posypanie plamy odrobiną proszku do prania i polanie jej kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń i wody. Delikatnie wetrzyjcie taką mieszankę w zabrudzenie, a następnie odstawcie brudny materiał, obrus czy koszulkę do pralki.

Odpowiednio przygotowana tkanina powinna wyprać się w wysokiej temperaturze bez problemu, tak by po tłustych plamach nie było nawet śladu.

W jaki sposób działa płyn do mycia naczyń na tłuste plamy?

Jak widzicie, plama z oleju, masła, czy smalcu wcale nie oznacza konieczności spisania danego materiału na straty. Waszą koszulkę, obrus, czy sweter może uratować skromny płyn do mycia naczyń!

Jak to w ogóle możliwe? Wszystko za sprawą odplamiających właściwości zwykłych płynów, które na co dzień używacie do mycia garnków i talerzy.

Niewiele osób ma świadomość, że płyny do mycia naczyń wykazują podobne właściwości jak drogie, specjalne odplamiacze, które kupuje się właśnie na potrzeby walki z tłustymi zabrudzeniami.

Inne domowe sposoby na  walkę z plamami

Płyn do mycia naczyń to nie jedyny domowy sposób na plamy, o którym być może nie słyszeliście. Zobaczcie sami jakie środki pomogą wam na zwalczenie niektórych plam:

  • Sól – plamy z czerwonego wina, owoców, krew
  • Woda utleniona – kawa i herbata
  • Alkohol metylowy – kawa i herbata
  • Moczenie w mleku – czekolada
  • Ocet – czarna jagoda
  • Pasta do zębów – ślady ludzkiego potu