Ugotowaliście jajka na twardo i chcecie je szybko obrać? Zanurzcie je po ugotowaniu w tym płynie. Dzięki niemu w mig obierzecie jajka ze skorupki.

Jak szybko obrać ugotowane jajka?

Na pewno nie raz zdarzyło wam namęczyć i zrobić w kuchni bałagan podczas obierania jajek. Co zrobić, żeby obrać je szybko i w jak najbardziej estetyczny sposób i bez odłamków skorupki pod paznokciami? Znamy pewien prosty sposób.

Pewna TikTokerka pokazała swoim obserwatorom, jak obiera jajka ze skorupek.

  • Najpierw nalewa do garnka zimną wodę, następnie wkłada jajka i dodaje odrobinę soli.
  • Pozostawia na około 2 minuty.
  • Później gotuje jajka przez następne 10 minut.
  • Na sam koniec przekłada je do miski z zimną wodą i włożonymi do środka kostkami lodu.
  • Pozostawia jajka w lodowatej wodzie na 5 minut.

Na opublikowanym w sieci filmiku widzimy, że po takim zabiegu, jajka z łatwością dają się obrać ze skorupki.

Zobacz także:

@jenn.ofall.trades #kithcenhacks #perfectpeel #hardboiled #eggtip #fypシ #hardboiledegghack #theJOAT #perfectboiledeggs #nospoons ♬ Rick & Morty - Soulja Boy Tell 'em

Jak jeszcze można obrać ugotowane jajka?

To nie jedyny sposób na szybkie obranie ugotowanych jajek. Jak jeszcze można pozbyć się z nich skorupki?

  • Użyjcie łyżki. Uderzcie dużą łyżką w końcówki ugotowanych jajek i delikatnie obierzcie je palcami. Wsuńcie łyżkę pod skorupkę tak, aby krzywizna łyżki podążała za krzywizną jajka. Obracajcie jajko i poruszajcie łyżką, aby zdjąć skorupkę. To świetna metoda, jeśli obieracie tylko kilka jajek. 
  • Wykorzystajcie plastikowy pojemnik. Włóżcie kilka dokładnie schłodzonych jajek na twardo do małego plastikowego pojemnika z odrobiną zimnej wody, a następnie przykryjcie pojemnik pokrywką, po czym delikatnie kołyszcie i wstrząśnijcie pojemnikiem, aż skorupki pękną i odpadną. Ta metoda działa najlepiej, gdy jajka są dokładnie schłodzone i ugotowane.
  • Ugotujcie jajka z sodą oczyszczoną. Soda oczyszczona ma odczyn zasadowy, więc dodanie jej do gotującej się wody podniesie pH wody, co teoretycznie podniesie pH jajka i ułatwi jego obieranie. Jednak, żeby to zadziałało, soda oczyszczona musiałaby przejść przez skorupkę jajka i wejść w kontakt z białkiem jaja, zanim białka zaczną koagulować. W tym celu warto wykonać przy użyciu igły lub wykałaczki kilka maleńkich otworów w górnej i dolnej części jajka, aby soda oczyszczona dostała się do środka.

Źródło: today.com, msn.com.pl