Jak rozbić mięso na schabowe, żeby nie było w nim dziur? Znamy pewien sprytny trik
AdobeStock
Newsy

Jak rozbić mięso na schabowe, żeby nie było w nim dziur? 1 prosty trik rozwiązuje sprawę

Nieumiejętne rozbijanie mięsa na schabowe może sprawić, że w naszych kotletach pojawią się prześwity. Na szczęście wiemy, jak tego uniknąć.

Kotlety schabowe to klasyka, bez której trudno sobie nawet wyobrazić tradycyjny, polski obiad. Goszczą na naszych stołach na co dzień i od święta. Duzi i mali wprost je uwielbiają.

Dobrze usmażony schabowy jest w środku soczysty a na zewnątrz przyjemnie chrupiący. Najlepiej smakuje w towarzystwie tłuczonych ziemniaków i mizerii. Niestety, mimo swojej prostoty, przygotowanie dobrego schabowego wymaga sporo poświęcenia i uwagi.

Pierwszym błędem, jaki można popełnić przy jego przyrządzaniu, jest nieumiejętne rozbijanie mięsa, które może skutkować tym, że w naszych kotletach pojawią się nieestetyczne dziury.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak rozbić kotlety schabowe, żeby nie było w mięsie dziur?

Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których w naszych kotletach schabowych mogą pojawić się dziury. Sprawdźcie czy nie popełniacie któregoś z poniższych błędów.

  • Nieodpowiedni tłuczek. Przyjrzyjcie się dobrze łuczkowi, którym rozbijacie mięso na schabowe. Wybierzcie solidny tłuczek z metalowymi wypustkami o karbowanej powierzchni. Zwróćcie uwagę czy wypustki te nie są zbyt ostre i wystające. Stary tłuczek z nadszarpniętymi wypustkami, może doprowadzić do rozrywania kotletów podczas tłuczenia.
  • Zbyt mocne uderzanie. Używanie zbyt dużej siły podczas rozbijania kotletów, także może doprowadzić do ich podziurawienia. Rozbijajcie mięso stanowczo, ale delikatnie a na pewno nie będzie w nim prześwitów.
Zobacz także
Posmarujcie tym schabowego przed panierowaniem, a efekt totalnie was zaskoczy. Genialnie podkręca smak

Posmarujcie tym kotlety schabowe przed panierowaniem. Ta rzecz genialnie podkręca smak

Jak sprawić, by schabowe nie kurczyły się podczas smażenia? Mamy praktyczne rady

Co zrobić, żeby schabowe nie kurczyły się podczas smażenia? Zróbcie to z białą obwódką wokół kotleta

Trik na rozbijanie schabowych

Podczas rozbijania schabowych zastosujcie pewien prosty trik. Wystarczy, że wyłożycie deskę folią spożywczą, po czym ułożycie na niej plaster schabu, przykryjecie go kolejną warstwą folii a następnie rozbijecie mięso tłuczkiem.

Metoda ta ma wiele zalet. Dzięki niej mięso nie tylko nie rozpryśnie się na kuchnię, ale też kawałki mięsa nie przykleją się do tłuczka a w kotletach nie będzie dziur, Nie macie w domu folii? Nic straconego. Ten sam efekt osiągniecie przy użyciu worków do pieczenia bądź woreczków śniadaniowych.

A jaki jest wasz sposób na ubijanie kotletów schabowych tak, aby nie było w nich dziur?

Źródło: kobieta.intera.pl

Ile minut powinno się smażyć kotlety schabowe? Pilnujcie czasu, a wyjdą mięciutkie i soczyste
Adobe Stock
Newsy
Ile minut powinno się smażyć kotlety schabowe? Od tego zależy to, czy wyjdą mięciutkie i soczyste
Jaki jest sposób na idealne kotlety schabowe? Czas smażenia jest ogromnie ważny.

Jak zrobić idealne kotlety schabowe ? Teorii na ten temat jest już chyba tyle, ilu kucharzy. Jedni mówią, że cała tajemnica tkwi w mięsie. Inni, że wszystko zależy od kolejności wykonywanych czynności przy kotletach. Są jeszcze teorie o specjalnych składnikach marynaty do schabowych , a nawet sposobach rozbijania kotletów tłuczkiem . Czy istnieje receptura idealna na miękkie kotlety? Wiele z wymienionych metod się sprawdza, więc warto niektóre z nich wypróbować. Dlaczego czas smażenia schabowych jest ważny? Kotlety nie mogą się smażyć zbyt krótko, ponieważ mogą się dobrze nie upiec i będą surowe w środku. A zjedzenie surowej wieprzowiny , może się skończyć bardzo nieprzyjemnym zatruciem pokarmowym! Część osób w obawie przed takim wypadkiem trzyma kotlety długo na patelni. Zwykle zbyt długo, więc w efekcie schabowe są suche i przypalone. Łatwo można przedobrzyć! Jaki jest więc idealny czas smażenia? Eksperci twierdzą, że kotlety schabowe należy smażyć po około 2 minuty z każdej strony, na solidnej porcji dobrze rozgrzanego tłuszczu . Czy smażyć kotlety od razu po panierowaniu? Niby w smażeniu kotletów nie ma nic skomplikowanego, ale mistrzowie kuchni dobrze wiedzą, że to nieprawda! Gotowanie jest trochę jak zabawa w chemika. Czas, proporcje i temperatura są ogromnie ważne. Jeden drobny błąd i potrawa może się nie udać! Te zasady dotyczą także kotletów. Wiedzieliście na przykład, że nie powinno się odstawiać panierowanych kotletów? Należy je smażyć od razu po obtoczeniu w bułce, ponieważ jeśli pozwolicie im poleżeć, bułka wchłonie wilgoć z mięsa i kotlety będą suche. A to nie jedyny błąd, który może zepsuć schabowe! Sposoby na miękkie schabowe Poznajcie pozostałe sposoby na to, by kotlety wyszły miękkie: Małe kawałki – niewielkie kawałki...

schabowe
BozenaMatuszczyk/gotujmy.pl
Newsy
Ile milimetrów powinien mieć prawdziwy kotlet schabowy? Zdziwicie się. Sprawdźcie
Jak u was w domu rozbijało się kotlety? Na grubo czy na cienko? A może w ogóle? Dowiedzcie się, co sądzą na ten temat eksperci.

Kotlety ze schabu są typową polską potrawą, która regularnie pojawia się w wielu domach na obiad. Wszyscy uwielbiają kotlety! Czasami niestety wychodzą niezbyt smaczne. Winne temu może być mięso lub sposób przygotowania. Wiecie co zrobić, by schabowe były idealne? Przygotowaliśmy dla was kilka trików, dzięki którym kotlety zawsze wyjdą pyszne i kruche!   Każdy ma swój sposób na kotlety. To, czy będą smakowały, zależne jest od paru czynników. Ważne jest dobre mięso i tłuszcz, a także odpowiednia technika smażenia i rozbijania. To ostatnie bywa tematem kłótni między starszym i młodym pokoleniem! Część starszych osób uważa bowiem, że kotlety należy rozbijać minimalnie i smażyć je dość grube. A niektórzy w ogóle są przeciwni rozbijaniu i uważają to za zbrodnię na kotletach! Spotkaliście się z takimi schabowymi, które nie są w ogóle rozbite tłuczkiem i smażone od razu po pokrojeniu i obtoczeniu w bułce? Kolejnym sposobem na przygotowywanie kotletów, który według starszych ludzi jest jedyny i słuszny, to przyprawianie schabowych tylko solą i pieprzem – niczym innym! Z kolei młodsi ludzie chętniej eksperymentują w kuchni i wymyślają ciekawe marynaty do kotletów. Podchodzą też mniej ortodoksyjnie do kwestii rozbijania kotletów i jeżeli lubią, to za pomocą tłuczka rozbijają mięso na cienkie płaty. Kto ma rację? Idealne kotlety Eksperci od gotowania uważają, że idealny kotlet schabowy powinien mieć grubość 3 milimetrów! Ale czy ktoś naprawdę będzie chodził w kuchni z miarką i mierzył schabowe? Podany wymiar jest oczywiście orientacyjny, ale może rzeczywiście warto wziąć go sobie do serca? Inne triki na zrobienie smacznych kotletów schabowych to: Porządna marynata – jeśli zanurzycie schabowe w...

Kotlet schabowy
gotujmy.pl/ania321
Newsy
Jak klepać kotlety schabowe, żeby wyszły idealnie kruche i soczyste? Karol Okrasa zdradził jaka ma być ich grubość
Idealnie przyrządzony kotlet schabowy potrzebuje kilku rzeczy, dzięki którym będzie perfekcyjny. Karol Okrasa postanowił podzielić się jednym z tych sekretów, by mięso po usmażeniu było delikatne.

Klepanie kotletów to z pozoru proste zajęcie. Pochłania trochę energii, gdyż trzeba zaangażować mięśnie i odrobinę siły. Idealne schabowe to nie tylko wybór odpowiedniego mięsa, dobór przypraw, panierka czy czas smażenia, ale przede wszystkim odpowiednie rozbicie schabu.  Tajemnica wybornych schabowych Sekret idealnie kruchych i soczystych kotletów schabowych zdradził w jednym z programów Karol Okrasa. Według kucharza, aby kotlety były fenomenalne w smaku czy strukturze, należy odpowiednią uwagę poświęcić na właściwe klepanie mięsa. Powinno się tą czynność wykonywać przy wykorzystaniu folii spożywczej. Należy rozwinąć większy kawałek folii, a na niej ułożyć pokrojone plastry schabu, które przykrywa się z wierzchu drugą częścią folii spożywczej.  W ten sposób klepane kotlety zachowają swoją strukturę, mięso nie będzie się rozwarstwiać, a po usmażeniu będą idealnie soczyste. Dodatkowo plusem takiego rozwiązania jest czysty tłuczek i deska. Ich grubość zależy już tylko od waszych preferencji, czy wolicie grubsze czy cieńsze. Okrasa zwraca jednak uwagę, aby nie były cieńsze niż 1 cm! Dzięki temu po usmażeniu będą idealne. Odpowiednie przyrządzenie Według kucharza mięso schabowe po uklepaniu, powinno być przyprawione jedynie solą i pieprzem. Po chwilowym odpoczynku, należy je wypanierować. Są dwie szkoły tej sztuki. Pierwsza głosi, iż panieruje się raz, zaś druga, że kilka. W drugim przypadku powtarza się tylko maczanie w jajku oraz bułce tartej. Najlepszym tłuszczem do smażenia wbrew wszelkim pozorom jest tradycyjny smalec. Jego ilość również nie powinna być uboga, a kotlet najlepiej jakby był delikatnie zanurzony w tłuszczu. Dzięki temu równomiernie się usmaży i nasyci całym smakiem. Po zdjęciu z patelni wystarczy odsączyć go z nadmiaru tłuszczu. ...

Twarde kotlety schabowe po usmażeniu
AdobeStock
Newsy
Dlaczego kotlety schabowe wychodzą twarde? Popełniacie te błędy
Jeśli wasze kotlety schabowe za każdym razem wychodzą twarde, prawdopodobnie popełniacie któryś z błędów dotyczących między innymi właściwego przygotowania mięsa.

Bez względu na to, czy wybierzecie schab z kością, czy bez , schab może przysporzyć wam nieco problemów. Wiele gospodyń narzeka na fakt, że przyrządzane przez nie kotlety za każdym razem są żylaste i twarde. Jeśli wy też należycie do tego grona, to prawdopodobnie popełniacie kilka błędów dotyczących między innymi właściwego przygotowania mięsa.  Aby wasze kotlety schabowe za każdym razem były soczyste i kruche, podczas ich przyrządzania musicie trzymać się kilku podstawowych zasad. Diabeł, jak zwykle, tkwi w szczegółach. Jakich? Zaraz wszystkiego się dowiecie. Co zrobić, żeby schabowy nie był twardy? Kotlet schabowy to nic innego jak tańsza wersja sznycla wiedeńskiego przyrządzanego z cielęciny. Jego historia sięga XIX wieku. To właśnie wtedy zaczęły pojawiać się pierwsze przepisy na tłuczone mięso schabowe w panierce. Od tego czasu stale goszczą na stołach Polaków. Zachwycają nie tylko smakiem, ale również soczystością i prostotą wykonania. Wiele osób ma poczucie, że zrobienie kotleta schabowego to łatwizna i każdy to potrafi. Nic bardziej mylnego. W czasie przygotowanie tego przysmaku trzeba pamiętać o wielu rzeczach: Marynata do schabowych to podstawa Zacznijmy od marynaty do schabowych . Być może nie wszyscy wiecie, ale to właśnie ona odpowiada za kruchość i soczystość mięsa . Za żadne skarby nie pomijajcie więc tego kroku. Wasze kotlety schabowe, zanim wylądują na patelni, powinny przez całą noc moczyć się w mieszance z mleka, czosnku, cebuli i przypraw. To klucz do sukcesu. Prawidłowe rozbijanie schabowego Kolejną ważną kwestią jest właściwe rozbicie mięsa . Oczywiście każdy wie, że należy je położyć na desce, przykryć kawałkiem folii spożywczej i użyć specjalnego tłuczka. Niewielu osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak ważne jest...