Jesień to sezon na dynie. Owoce dyni można zbierać od końca sierpnia aż do pierwszych przymrozków. Jeśli kupujecie dynie zwróćcie uwagę, by były one dobrej jakości – bez przebarwień, pęknięć i pleśni. Dobra, zdrowa dynia powinna być twarda i powinna mieć jednolity kolor a jej miąższ powinien być zwarty i jędrny. O czym należy pamiętać podczas przechowywania dyni? Oto kilka wskazówek!

Jak przechowywać dynie w garażu lub piwnicy?

Dynie powinny być przechowywane w chłodnym miejscu, takim jak garaż czy piwnica.

  • Przechowujcie dynie do góry nogami (aby łodyga znajdowała się na dole).
  • Nie kładźcie ich bezpośrednio na podłodze – użyjcie kawałka kartonu jako podkładki pod dynie.
  • Możecie też ustawić dynie na drewnianych skrzyniach, aby zapewnić swobodny przepływ powietrza pomiędzy owocami.
  • Warto ustawiać je tak, by się ze sobą nie stykały.

Przechowywane w ten sposób dynie mogą przetrwać nawet pół roku. Jeśli zauważycie, że dynie gniją, wyrzućcie je.

Jak przechowywać dynie w domu?

Jeśli chcecie przechowywać dynię w domu lub mieszkaniu, może ona wytrzymać w nim nawet kilka tygodni. Umieśćcie ją na parapecie, ale z dala od bezpośredniego działania promieni słonecznych.

Zobacz także:

Jak przechowywać dynie na balkonie?

Możecie też przechowywać dynie w wiklinowym koszyku na balkonie, gdzie będą one stanowiły oryginalną ozdobę. Trzymajcie je na balkonie aż do pierwszych przymrozków, starając się co jakiś czas wykorzystywać swoje zbiory w kuchni.

Jak przechowywać pokrojoną dynię?

  • Pokrojoną dynię najlepiej ciasno owinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki.
  • Pozostawianie w dyni nasion lub wybieranie ich nie ma żadnego wpływu na to, jak długo dynia będzie zdatna do spożycia.
  • Na pokrojonej dyni może stopniowo rozwijać się cienka warstwa białej pleśni, a jeśli pozostawimy taką dynię na dłużej, pleśń ta może przybrać czarną lub szarą barwę. Jeśli dynia jest nadal jędrna, można odciąć pleśń (upewnijcie się, że odcięliście około centymetra więcej miąższu poza pleśnią) i bezpiecznie ją zjeść.
  • Jeśli obszar wokół pleśni jest miękki lub wilgotny, oznacza to, że pleśń mogła wniknąć w miąższ dyni. W tym przypadku spożywanie dyni nie jest bezpieczne, niezależnie od tego czy pleśń została usunięta czy nie.

Źródło: zielonyogrodek.pl, lovefoodhatewaste.co.nz