Miód jest jednym z najlepszych naturalnych lekarstw stosowanych przez ludzkość od wieków. Jego prozdrowotne właściwości sprawiają, że doskonale nadaje się do leczenia różnych dolegliwości. Jednak dziś kupienie prawdziwego miodu jest coraz trudniejsze. Na sklepowych półkach można znaleźć tanie miody, które są o wiele gorszej jakości niż prawdziwy miód od pszczelarza. Co gorsza, oszuści sprzedają dziś podrabiane miody, które na pierwszy rzut oka ciężko jest odróżnić od prawdziwego! Sprawdźcie, jak nie dać się nabrać – pomoże w tym prosty test.

Jak rozpoznać dobry miód?

Prawdziwy, dobry miód można łatwo rozpoznać po jego charakterystycznych cechach:

  • Struktura – na powierzchni miodu powinien się wytworzyć kożuszek. Jeśli go nie ma i miód jest całkowicie jednolity, prawdopodobnie nie jest on najlepszej jakości.
  • Zapach – miód powinien mieć słodki, pachnący woskiem i pszczołami zapach. Fałszowany miód praktycznie nie ma zapachu.
  • Smak – prawdziwy miód ma mocny i głęboki smak, ponieważ zawiera olejki eteryczne i żywice. Natomiast fałszowany miód może mieć lekko chemiczny i jałowy smak.

Jak wytwarza się „podrabiany miód”?

„Fałszywy” lub „sztuczny” miód - wbrew pozorom - jest produkowany przez pszczoły. Szkopuł tkwi w tym, co pszczoły jedzą. Dobry, prawdziwy miód powstaje z pyłku kwiatów zbieranego przez pszczoły. Natomiast miód sztuczny powstaje z cukru, którym karmi się pszczoły. Tego typu miód często się podgrzewa, żeby ukryć znajdujący się w nim cukier.

Jak rozpoznać fałszywy miód?

Jednym ze sposobów na rozpoznanie fałszywego miodu jest prosty test, który może wykonać każdy z was. Wystarczy, że słoiczek z miodem obrócicie dnem do góry. Jeżeli miód będzie powoli ściekał w dół oznacza to, że macie do czynienia z prawdziwym miodem z pyłku kwiatowego. Natomiast sztuczny miód na początku będzie ściekał, ale po chwili zacznie kapać. Dosłownie wytworzą się z niego krople! W ten prosty sposób możecie sprawdzić, czy kupiony przez was w sklepie miód rzeczywiście jest dobrej jakości.

Zobacz także:

Drugi sposób to test z wykorzystaniem talerzyka. Obejrzyjcie go na filmiku poniżej:

 

Czytaj także: