W waszej lodówce zalega otwarty majonez i nie wiecie, jak długo możecie go spożywać? Przeczytajcie a wszystko będzie jasne!

Jak długo można przechowywać otwarty majonez?

Niedokończone słoiczki z białym sosem zalegają więc w niejednej lodówce w polskich domach. Jak długo można je przechowywać?

Do takiej odpowiedzi zobligowani są producenci majonezów. Na opakowaniu sosu powinna znaleźć się nie tylko data ważności szczelnie zamkniętego słoiczka, ale też informacja o tym, jak długo można przetrzymywać go w lodówce już po otwarciu.

Spójrzcie więc na etykietę majonezu. Zazwyczaj producenci umieszczają na niej wiadomość o tym, że majonez zachowa swoje właściwości smakowe do 2 tygodni po otwarciu.

Zobacz także:

W tym czasie majonez nie powinien wyrządzić szkody osobom go jedzącym, a także nie powinien zmienić swojego smaku, ani też barwy.

Jak przechowywać majonez?

Ważne jest jednak, by przechowywać go w dobrze zakręconym słoiczku w lodowce, a najlepiej w drzwiczkach lodówki.

Data podana przez producenta jest jednak datą orientacyjną. Majonez może zepsuć się wcześniej niż w tym czasie, ale może też zachować świeżość znacznie dłużej.

Ważne w tym aspekcie jest odpowiednie z niego korzystanie. Przy sięganiu do słoiczka warto używać zawsze czystej łyżki.

Krótko mówiąc, nic nie powinno znaleźć się w słoiczku – drobinki jedzenia lub śliny człowieka przyspieszą psucie się sosu.

Dlatego też warto pilnować, by domowe łasuchy nie podjadały bezkarnie majonezu wprost z opakowania.

Jak sprawdzić, czy majonez nadaje się do spożycia?

Jeżeli macie wątpliwości co do świeżości majonezu, musicie wykonać krótki test złożony z trzech etapów.

  1. Po pierwsze sprawdźcie wizualny stan zawartości słoika. Jeżeli majonez nie ma nieapetycznych przebarwień, przejdźcie do punktu drugiego.
  2. Powąchajcie wasz majonez. Będzie nadawał się do spożycia, jeżeli nie jego zapach nie jest jeszcze nazbyt intensywny. Majonez nie powinien być jednak także mocno zwietrzały.
  3. Na koniec skosztujcie maleńką ilość majonezu. Jeśli nie jest zbyt kwaśny, oznacza to, że może nadać się jeszcze do spożycia.

Ważne, by nie przesadzać z jedzeniem „starego” majonezu. Jeśli czujecie, że majonez może być już lekko „przejrzały”, lepiej wyrzućcie go do kosza, by uniknąć sensacji żołądkowych.

Czytaj także: