Każdy doświadczony kucharz powie, że w przygotowaniu gołąbków ważnych jest kilka podstawowych punktów:

  1. Wybór mięsa – najlepiej dość tłustego, by gołąbki nie stały się po wypieczeniu lub gotowaniu zbyt suche. Najlepiej sprawdzi się zmielona łopatka wieprzowa.
  2. Dobrze ugotowany ryż. Są tacy, którzy uważają, że do gołąbków nada się ryż ugotowany wcześniej al dente. Naszym zdaniem to błąd. Ryż powinien być ugotowany, a właściwie wypieczony odpowiednio miękko jeszcze przed wyrobieniem farszu, po to by potem nie rzęził pomiędzy zębami w trakcie jedzenia.
  3. Odpowiednio wybrana i ugotowana kapusta.
    O kapuście do gołąbków powiedziano już chyba wszystko. Nie powinna być przesadnie duża, gdyż takie zwykle są zbyt twarde. Kapustę na gołąbki powinno się gotować ok. 8-10 min we wrzątku do miękkości.

A co, jeżeli ugotowana według najlepszych prawideł kapusta nadal nie zachwyca miękkością? Mamy na to prosty domowy sposób.

Czego użyć do zmiękczenia liści kapusty na gołąbki?

Będziecie potrzebowali jednego kuchennego przyrządu. Tą rzeczą jest płaski tłuczek. To właśnie za jego pomocą zmiękczycie twarde liście kapusty. Jak?

Weźcie do ręki tłuczek i za jego pomocą postarajcie się delikatnie spłaszczyć powierzchnię zbyt twardych, ugotowanych już liści.

Zobacz także:

Uderzajcie tłuczkiem w przerośnięte nerwy kapuścianych liści. W razie potrzeby twarde części możecie odciąć także cienko ostrym nożem.

Jak długo piec gołąbki ze zmiękczonymi liśćmi kapusty ?

Każdy sposób na zmiękczenie liści kapusty jest dobry. Od ich miękkości w dużej mierze zależy przecież wasz kulinarny sukces.

Odpowiednio miękkie liście do gołąbków przekładają się na późniejszy czas pieczenia lub gotowania zawiniętych w nie gołąbków.

Jeśli więc udało wam się ugotować miękkie liście, odkroić od nich zgrubienia na liściach i utłuc tłuczkiem nerwy - czas pieczenia znacznie się skróci.

Wystarczy nawet ok. 1 godzina pieczenia w temp. 180 st. C. Zapomnicie o wielogodzinnym pieczeniu gołąbków, jeżeli przyłożycie się odpowiednio do przygotowania liści kapusty.

Czytaj także: