Są ludzie, którzy nie widzą świata poza kluskami. Jedzą je w zupach, z sosami, a niekiedy nawet bez dodatków, bo uważają, że takie są dobre. Poza zwykłymi makaronami, kluski, które cieszą się uwielbieniem Polaków to kopytka, leniwe i śląskie. Podpowiadamy jak zrobić idealne śląskie, a właściwie czego nie robić, żeby kluski wyszły doskonałe.

Trik z garnkiem na dokładne odmierzenie ilości mąki

Pierwsze, czego nie warto robić w przypadku klusek śląskich, to przyrządzanie ich z przepisu. Wystarczy pamiętać, że aby przygotować kluski, musicie mieć:

  • Ugotowane ziemniaki
  • Mąkę ziemniaczaną
  • Sól

Nawet jajko do przyrządzenia klusek nie jest konieczne. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że śląskie bez jajka są smaczniejsze i bardziej sprężyste.

Jak odmierzyć ilość mąki przy pomocy garnka?

  1. Ugotujcie więc ziemniaki, lub weźcie te, które zostały z obiadu i dokładnie je utłuczcie, albo przeciśnijcie przez praskę.
  2. Utłuczone ziemniaki przełóżcie do garnka i wyrównajcie, aby dno było pokrytą równą warstwą.
  3. Przekrójcie masę na pół i jeszcze raz na pół. Wyjmijcie łyżką jedną tak powstałą ćwiartkę i wypełnijcie puste miejsce mąką ziemniaczaną. Wyrównajcie, żeby upewnić się, że mąka zrównała się z pozostałymi ćwiartkami ziemniaków.
  4. Z powrotem dodajcie wyjętą wcześniej ćwiartkę ziemniaków i wyróbcie ziemniaki z mąką na sprężyste ciasto.
  5. Oderwijcie kawałek ciasta, uformujcie gruby wałek, a następnie odcinajcie plasterki i formujcie z nich kluski. Na koniec zagłębcie na środku kciuk robiąc „dziurkę”.

Zapomnijcie o dużym ogniu pod garnkiem i metalowych łyżkach

Gotując kluski trzeba trzymać się zasady, że po zagotowaniu wody, należy maksymalnie zmniejszyć ogień, żeby woda nie bulgotała. Dopiero gdy powierzchnia wody uspokoi się, możecie wrzucać kluski. Róbcie to jednak  powoli, żeby utrzymać cały czas wysoką temperaturę płynu i gotujcie kluski partiami. Wrzucenie zbyt dużej ilości naraz spowoduje, że temperatura wody obniży się i kluski będą pływały w zbyt chłodnej wodzie, zamiast od razu zacząć się gotować.

Zobacz także:

Ostatnia rzecz, na którą należy zwrócić uwagę gotując śląskie, to łyżka cedzakowa. To jakiej łyżki używacie ma, wbrew pozorom, duże znaczenie. Nie należy do mieszania i wyławiania klusek używać metalowych łyżek. Ciasto dotykane metalem przykleja się do niego. W rezultacie powierzchnia klusek nie jest gładka i zostają na niej poszarpane ślady.

Źródło: Haps.pl