Koncentrat pomidorowy sprawdza się w kuchni przy gotowaniu wielu dań. Dodaje się go do gulaszu, bigosu czy pizzy oraz oczywiście zupy pomidorowej. Stanowi też bazę wielu sosów. Niektórzy widząc duże słoiki koncentratu na promocji z oszczędności wolą kupić więcej. Co jednak zrobić, gdy koncentrat nie został zużyty do końca? Da się nieco przedłużyć jego trwałość dzięki prostej sztuczce!

Co zrobić, by wydłużyć świeżość koncentratu pomidorowego?

Otwarty koncentrat już po kilku dniach w lodówce zaczyna ciemnieć i tracić smak – staje się bardzo gorzki. Jest na to prosty sposób! Wystarczy wyrównać powierzchnię koncentratu i wlać do środka tyle oleju, by przykrył koncentrat na wysokość około 1 centymetra. Następnie należy posypać olej szczyptą soli i zakręcić słoiczek.

Gdy będziecie chcieli skorzystać z koncentratu, energicznie wstrząśnijcie słoiczkiem i wylejcie olej.

Przepis na domowy koncentrat pomidorowy

By mieć pewność, że koncentrat będzie smaczny, naturalny i przede wszystkim zdrowy, warto zrobić go samodzielnie, zamiast kupować w sklepie. Do przygotowania domowego koncentratu z pomidorów potrzebne wam będą poniższe składniki:

Zobacz także:

Składniki:

  • 4 kilogramy pomidorów
  • 2 łyżki cukru
  • 1 łyżka soli

Przygotowanie:

  1. Najpierw należy sparzyć wszystkie pomidory. W tym celu zagotujcie w garnku 3 litry wody i na łyżce cedzakowej wkładajcie pomidory do wrzątku na kilkanaście sekund.
  2. Następnie za pomocą noża natnijcie skórkę każdego pomidora i delikatnie obierzcie.
  3. Pokrójcie pomidory w ćwiartki i usuńcie nasiona.
  4. Przełóżcie pomidory do garnka z wodą, przykryjcie i gotujcie na dużym ogniu przez 15 minut.
  5. Kiedy pomidory będą już ugotowane, zetrzyjcie je na sitku do drugiego garnka. Ponownie zagotujcie.
  6. Wsypcie 2 łyżki cukru, jedną łyżkę soli i odparujcie na dużym ogniu.
  7. Kiedy przecier będzie już gotowy, przelejcie go do wyparzonych słoików i mocno zakręćcie. Następnie przykryjcie słoiki ręcznikiem i odstawcie do całkowitego wystudzenia.

Jeśli wolicie, możecie słoiki zapasteryzować – należy je gotować w dużym garnku przez 10 minut, zanurzone do ¾ ich wysokości.