W polskich lasach mamy obecnie prawdziwy wysyp grzybów. Jeśli jesteście fanami grzybobrania, to właśnie teraz możecie wybrać się do lasu na grzyby. Część z was na pewno już to zrobiła i przyniosła do domu solidną ilość grzybów. Co robić z nimi dalej? Jak długo je gotować?

Jak ugotować grzyby?

Z grzybów możecie zrobić wiele smacznych dań. Możecie je ususzyć, usmażyć z cebulką, zrobić z nich przetwory, dodawać do mięs, zup i sosów albo... ugotować. Jak zrobić to prawidłowo?

Jeśli chcemy ugotować grzyby, powinniśmy to zrobić do uzyskania ich miękkości. Jednak jeden grzyb może być miękki o wiele szybciej niż inny. To dlatego przed przystąpieniem do gotowania grzybów, koniecznie podzielcie je na rodzaje.

I tak, przykładowo:

Zobacz także:

  • kurki, rydze, borowiki gotujemy ok 40 min;
  • koźlarze - ok 30 min;
  • maślaki, podgrzybki - ok 15-20 min;
  • pieczarki - ok 5-7 min.

Ile gotować suszone grzyby?

Część z was być może ma jeszcze w swoich domach zeszłoroczne suszone grzyby. Jeśli chcecie przygotować z nich jakieś danie, je także powinniście najpierw ugotować. Jak się do tego zabrać?

Suszone grzyby warto przed gotowaniem namoczyć w zimnej wodzie lub lekko osolonym mleku. Powinny w niej postać przez min. 4 godziny a najlepiej całą noc. Dzięki tej metodzie nasze grzyby będą smakowały i pachniały zupełnie niemal jak świeże.

Następnie wkładamy grzyby do garnka z wodą i gotujemy, aż będą miękkie. Dla dużych grzybów czas wynosi ok. 1 godziny. Mniejsze grzyby powinny się gotować ok. 30 minut. Co zrobić z pianą, która wydobywa się podczas gotowania? Pianę tę należy usunąć. Należy też pamiętać, aby pod koniec gotowania dodać do garnka trochę soli.

Ugotowane grzyby studzimy i poddajemy dalszej obróbce. Możemy pokroić je na kawałki i usmażyć lub dodać do sosu albo zmielić w maszynce do mięsa i zrobić z nich kotlety lub farsz do naleśników czy pierogów.

Pamiętajcie, że im dłużej gotujemy grzyby, tym bardziej wypłukujemy ich smak, więc nie powinno się zostawiajmy ich na gazie przez kilka godzin.

Źródło: msn.com.pl