Biołe kluski, guminowe, kartofelmelklezy, gumiklyjzy – trzeba z ręką na sercu przyznać, że Ślązacy mają fantazję iście ułańską, jeżeli chodzi o nazywanie swoich ukochanych klusków śląskich. Niezależnie od tego jak bardzo pieszczotliwą nazwę nadadzą swoim wyrobom śląskie gospodynie, muszą wcześniej zadbać o odpowiednie proporcje składników do ich przygotowania.

Jaka jest idealna proporcja składników na kluski śląskie?

Chodzi oczywiście o stosunek ziemniaków do mąki. Jaka jest złota proporcja? Postanowiliśmy sprawdzić to w fachowej literaturze. Jaki z tego wniosek? Cóż, źródła nie są ze sobą całkiem zgodnie. Która z nich jest najbliżej prawdy o idealnych kluskach śląskich?

W książce Otyli Słomczyńskiej i Stanisławy Sochackiej „Nowa kuchnia śląska” z 1989 roku, czytamy o proporcji ziemniaków do mąki ziemniaczanej 4:1. Podobnie rzecz ma się w wydanej rok później książce „Śląska kucharka doskonała” pióra Elżbiety Łabońskiej.  Znajdujemy taką samą informację - proporcja 4:1.

Tyle o proporcjach między kartoflami a mąką ziemniaczaną od rodowitych Ślązaczek. Nieco inaczej sprawę widzą ogólnopolskie wydawnictwa. „Podręcznik do nauki zawodu kucharz w technikum i szkole policealnej” z 2011 roku, podpowiada nam z kolei proporcję 3:1. Co na to dumni mieszkańcy Katowic, Gliwic i Chorzowa?

Zobacz także:

Jak smakują kluski śląskie z większą ilością mąki ziemniaczanej?

Która strona ma rację? Zapewne nie ma jednej, zapisanej przed laty stałej proporcji obu tych kluczowych składników. Kluski z większą ilością świeżo utłuczonych ciepłych ziemniaków będą na pewno bardziej delikatne i mięciutkie. Wpływ na ostateczną proporcję ma także rodzaj ziemniaków i ich zawartość skrobi.

Jeżeli obawiacie się wpadki podczas gotowania klusków, zbliżcie się z ilością dodanych ziemniaków do nieco bezpieczniejszej proporcji 3:1. Ciasto jeszcze mocniej pozwoli związać dodane surowe jajko, które nie jest pozycją obowiązkową w tradycyjnych przepisach.

Jak uformować idealne kluski śląskie?

Podczas przygotowania klusków, nie zapomnijcie także o posoleniu ciasta, z którego potem będziecie formowali wałki. Gotowe kluski, według podręcznika, powinny mieć następujące wymiary: ok. 4-5 cm szerokości i ok. 2-3 cm wysokości.

Barwa klusków będzie różniła się w zależności od użytego rodzaju ziemniaków i dodania do ciasta żółtka jajka. Podczas formowania klusków nie zapomnijcie o obowiązkowej dziurce. Wykonacie ją poprzez delikatne przyduszenie kawałka ciasta palcem.

Oprócz funkcji ozdobnych, delikatne wgłębienie w klusku, pozwala na lepsze ugotowanie się całkiem sporych klusków.

Jeśli szukacie dokładnego przepisu na kluski śląskie krok po kroku, przeczytajcie jeden z naszych artykułów. Wystarczy kliknąć tutaj: Jak zrobić puszyste kluski śląskie? Pod żadnym pozorem nie dodawajcie do masy tego składnika