Już za chwilę Wielkanoc! Na świątecznych stołach nie będzie mogło zabraknąć pysznego żurku z kiełbasą, faszerowanych jajek, sałatki jarzynowej i pieczonego schabu. A na deser koniecznie musi się pojawić babka wielkanocna i sernik. Jaki według was jest idealny – z rodzynkami, czy bez? Nie wszyscy lubią ciasto z bakaliami i okazuje się, że ich niechęć do rodzynek może mieć solidne podstawy! Dowiedzcie się, czy rzeczywiście bakalie są takie zdrowe.

Czy bakalie są zdrowe?

Wiele osób z chęcią dodaje rodzynki i inne bakalie do świątecznego sernika. Okazuje się jednak, że nawet ta pyszna przekąska może mieć negatywny wpływ na zdrowie! Bakalie pełne są bowiem pestycydów, czyli substancji używanych do ochrony roślin przed szkodnikami. W rodzynkach i innych suszonych owocach można też znaleźć fumiganty – to środki zwalczające szkodniki w trakcie suszenia owoców.

Wpływ pestycydów na zdrowie

Zawarte w bakaliach pestycydy niestety nie są obojętne dla zdrowia. Ich częste spożycie może zaburzyć prawidłową pracę mózgu oraz układu hormonalnego i rozrodczego!

Przepis na sernik wielkanocny bez spodu

Na szczęście sernik może być równie smaczny bez rodzynek! Wypróbujcie przepis na wielkanocny sernik:

Zobacz także:

Składniki:

  • Kilogram mielonego twarogu
  • 1 kostka masła
  • 4 jajka
  • ¾ szklanki cukru
  • 4 łyżki mąki ziemniaczanej
  • Aromat waniliowy do ciast

Oraz tortownica o średnicy 24 cm.

Przygotowanie:

  1. Wszystkie składniki muszą być w temperaturze pokojowej, dlatego wyjmijcie wcześniej z lodówki twaróg na sernik oraz jajka. Jeśli nie macie tyle czasu, by czekać aż składniki nieco się ogrzeją, możecie podnieść ich temperaturę wkładając je do miski z letnią wodą. Uważajcie, by nie była zbyt ciepła – wówczas jajka się zetną!
  2. Do dużej miski włóżcie wszystkie składniki na ciasto, czyli: mielony twaróg, 4 całe jajka, roztopione (ale nie gorące!) masło, ¾ szklanki cukru, 4 łyżki skrobi ziemniaczanej i kilka kropli aromatu waniliowego. Wymieszajcie za pomocą miksera do połączenia składników.
  3. Gotowe ciasto wlejcie do wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy i wyrównajcie szpatułką.
  4. Wstawcie sernik do rozgrzanego do 190 stopni piekarnika, w trybie góra/dół na środkową półkę.
  5. Gdy minie 20 minut, zmniejszcie temperaturę do 150 stopni i pieczcie jeszcze pół godziny.
  6. Po tym czasie znów zmniejszcie temperaturę, tym razem do 120 stopni i pieczcie kolejne pół godziny.
  7. Gdy sernik się upiecze, nie otwierajcie od razu piekarnika – zostawcie ciasto na 10 minut w piecu i dopiero wtedy powoli otwórzcie piekarnik.