por do sałatki jarzynowej
Adobe Stock
Newsy

Dodajecie do sałatki jarzynowej cebulę? To warzywo sprawdzi się o wiele lepiej. Będzie lepsza i delikatniejsza w smaku

Wielkimi krokami zbliżają się święta wielkanocne. Jak co roku będziemy przygotowywali klasyczne, świąteczne dania. Mamy dla was radę, jak poprawić smak sałatki jarzynowej! Zamiast cebuli dodajcie do niej...

Jajka faszerowane, żurek, ćwikła, wędliny, no i oczywiście sałatka jarzynowa. Tak wygląda absolutne minimum na świątecznym stole wielkanocnym.

W każdej polskiej rodzinie gotuje się sałatkę jarzynową na swój własny, specjalny sposób. Czasem różnice są minimalne, czasem naprawdę spore.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czym różnią się poszczególne wersje sałatki jarzynowej?

Jedni ograniczają do minimum dodatek ziemniaków, które według niektórych sprawiają, że sałatka staje się za bardzo mulista.

Inni wolą urozmaicić całość dodatkiem w postaci groszku konserwowego czy kukurydzy. Zapewniają one nie tylko smak, ale i kolor.

Słyszeliśmy także o domach, w których do sałatki warzywnej dodaje się także pokrojoną w kostkę wędlinę.

W ten oto właśnie sposób przygotowuje się sałatkę jarzynową w jej ojczyźnie, a więc w dawnych krajach Związku Sowieckiego.

Dlaczego nie radzimy dodawać do sałatki cebuli?

My jednak polecamy wam bardziej polską wersję. W niej nie może zabraknąć jednego składnika, który nieco podostrzy smak.

Oprócz kwaśnego ogórka kiszonego pokrojonego w kosteczkę, a także równie kwaskowatego jabłka, większość osób dodaje także cebulę.

Dodatek w postaci cebuli rzeczywiści sprawi, że sałatka będzie bardziej konkretna w smaku, ale ma dwie spore wady.

Dla niektórych surowa cebula w sałatce, może wydać się zbyt ostra w smaku. Po drugie, większa ilość dodanej cebuli nie przedłuży trwałości sałatki.

Więcej pisaliśmy o tym w jednym z naszych poprzednich artykułów. Znajdziecie go klikając w poniższy link:

Sałatka jarzynowa szybko się psuje? To wina 1 warzywa. Więcej go nie dodawajcie

Co można dodać do sałatki jarzynowej zamiast cebuli?

Co więc dodać zamiast cebulki? Wiosenny, wielkanocny charakter sałatki jarzynowej, podkreśli świeży szczypiorek.

Zamiast mieszać go z sałatką, możecie posypać szczypiorkiem sałatkę od góry, już po wymieszaniu sałatki z musztardą i majonezem.

Mamy jeszcze inne, ciekawe rozwiązanie, które stosuje spora część pań domu nie tylko od święta. O czym mowa?

Chodzi nam o dodatek w postaci pokrojonej drobniutko białej części pora. Wystarczy, że odrzucicie zielone liście i zostawicie sam dół warzywa.

Pokrójcie go w drobną kostkę i wymieszajcie z pozostałymi składnikami sałatki warzywnej. Będziecie zaskoczeni efektami, jeżeli do tej pory tego nie próbowaliście.

Por jest dużo delikatniejszy w smaku niż z natury ostra jak diabli cebula. Nawet większa ilość pora, nie zaszkodzi smakowi waszej potrawy.

Koniec końców i tak sami podejmiecie najlepszą decyzję. Jak już wspominaliśmy, o gustach w kwestii sałatki jarzynowej, nie powinno się długo dyskutować – każda gospodyni domowa najlepiej wie, co lubią jej domownicy.

jak długo przechowywać sałatkę jarzynową
Flickr
Newsy
Jak długo sałatka jarzynowa jest świeża? Po upływie tego czasu nadaje się tylko do kosza
Sałatka jarzynowa to jedno z tych dań, które przygotowuje się w dość dużych ilościach. Co zrobić jak zostanie wam jej spora ilość? Jak długo można ją przechowywać?

Święta wielkanocne, Boże Narodzenie, imieniny cioci, imienny wujka, chrzciny czy Sylwester – sałatki jarzynowej nie może zabraknąć na najważniejszych rodzinnych uroczystościach. Ta potrawa, zwana także sałatką warzywną, przybyła do nas zza wschodniej granicy. Przepis na sałatkę powstał w Rosji. Czym różni się polska sałatka jarzynowa od rosyjskiej? Przez lata receptura mocno się zmieniła. Wykluczono wyszukane i wyrafinowane składniki, zamiast tego bazą sałatki stały się ziemniaki i inne gotowane warzywa. W rosyjskiej wersji sałatki obowiązkowy jest także dodatek w postaci mięsa. Może to być mięso drobiowe, ale najczęściej Rosjanie wybierają kiełbasę doktorską, czyli naszą mortadelę. U nas mięsa się nie dodaje. Zamiast tego, niektóre gospodynie domowe dodają do sałatki kukurydzę czy też zielony groszek konserwowy. Niezależnie od tego, jaką wersję sałatki wykonacie, jakie składniki dodacie, a jakich nie, konieczne jest zachowanie ostrożności w jej przechowywaniu. Czym grozi długie przechowywanie sałatki jarzynowej w lodówce? Po pierwsze długie przechowywanie sałatki w lodówce mocno wpływa na jej smak. Mamy na to jeden patent. Jeśli zamierzacie przygotować spore ilości sałatki, dobrze jest mieszać składniki z majonezem i musztardą dopiero przed podaniem. Wcześniej wystarczy posiekać i pokroić wszystkie dodatki i włożyć je do jednego naczynia. To jednak nie rozwiąże problemu zachowania świeżości. Sałatka jarzynowa ma to do siebie, że niestety szybko może okazać się niezdatna do spożycia. Wystarczy kilka dni w lodówce i jej spożycie będzie groziło wystąpieniem sensacji żołądkowych. Wszystko to spowodowane jest rozpoczęciem procesu fermentacji ugotowanych warzyw, które stanowią podstawę sałatki. Jak długo powinno się przechowywać sałatkę jarzynową? Takie...

sałatka warzywna mdła
Wikipedia Commons
Newsy
Sałatka jarzynowa zrobiła się „papkowata”? To wina 1 warzywa. Więcej go nie dodawajcie
Bez sałatki jarzynowej, nazywanej także niekiedy sałatką warzywną, nie obędzie się żadne duże rodzinne spotkanie. Jak sprawić, by nie była „papkowata”?

Co każdy polski dom, co każda polska rodzina, to inna receptura sałatki jarzynowej. Jedni dodają do niej kukurydzę, inni groszek. Mało kto wie za to, że tak na dobrą sprawę sałatka warzywna przywędrowała do naszego kraju z kuchni rosyjskiej, a właściwie z kuchni sowieckiej. Jak sałatkę jarzynową przygotowuje się w Rosji? Co ciekawe, sałata warzywna, w wielu krajach na całym świecie nazywana jest nie inaczej jak tylko: „sałatka rosyjska”. To właśnie w byłym Związku Sowieckim, dawna wyrafinowana XIX-wieczna sałatka Olivier, wyewoluowała do postaci dzisiejszej sałatki jarzynowej, znanej także u nas. Pozbyto się z listy składników dzikiego ptactwa, kaparów, oliwek i galarety. Zamiast tego postawiono na tańsze i bardziej dostępne warzywa. Jedną znaczącą różnicą, która dzieli polską i rosyjską wersję tego dania, jest dodatek w postaci mięsa – np. kurczaka lub skrojonej w kostkę mortadeli, których nie uświadczy się raczej w polskich wersjach tego dania. Mortadela, nazywana do dzisiaj w Rosji i krajach postsowieckich kiełbasą doktorską, jest symbolem minionych lat i do dzisiaj cieszy się sporą popularnością wśród owładniętych nostalgią Rosjan, Ukraińców i Białorusinów. Jak sprawić, by sałatka jarzynowa nie była „papkowata”? Dlaczego wspominamy o dodatku mortadeli do sałatki? Wydaje się, że różnego rodzaju kombinacje ze składnikami sałatki warzywnej doskonale wpisują się w jej zróżnicowany charakter. Tak samo w większości przepisów, do sałatki jarzynowej dodaje się ugotowane ziemniaki. Mają one bardzo duży wpływ na ostateczny smak dania. Niektórzy lubią dodawać je do sałatki w znacznych ilościach, inni wolą ograniczyć się do maksymalnie 1-2 kartofli. Nie od rzeczy będzie także całkowita rezygnacja z dodatku ziemniaków. To...

Warzywa do sałatki jarzynowej
Newsy
Dodajecie do sałatki warzywnej to warzywo? Zdaniem wielu kucharzy „to nieporozumienie”
Tym dodatkiem zepsujecie smak całego dania! Nigdy nie dodawajcie go do sałatki jarzynowej.

Sałatka jarzynowa to absolutny klasyk polskiej kuchni. Pojawia się na stołach przez cały rok. Je się ją jako zakąskę, dodatek do zimnych mięs, jako poczęstunek imieninowy, urodzinowy, w trakcie świąt… Niektórzy z was pewnie nie wyobrażają sobie uroczystości bez sałatki jarzynowej na stole. Na pewno macie jakiś sprawdzony przepis na sałatkę warzywną. Czy dodajecie do niej jednak to warzywo? Skąd pochodzi sałatka jarzynowa? Mimo iż sałatka warzywna na stałe wbiła się w polską kulturę, pierwsza receptura nie pochodzi podobno wcale z Polski. Wiele źródeł podaje, że sałatka jarzynowa tak naprawdę pochodzi z Francji. Oczywiście przepis został zaadaptowany przez Polaków i sałatka jarzynowa jest przygotowywana z warzyw, do których macie dostęp przez cały rok. W przeszłości sałatka jarzynowa składała się z zarówno warzyw, jak i owoców pokrojonych w równą kostkę. W wyniku różnorodnych ewolucji zaczęto dodawać do niej kalafiora, rzepę, ziemniaki czy zieloną fasolkę. Gdy przepis dotarł do Polski, zmodyfikowano go na potrzeby naszego kraju i zaczęto wykorzystywać do sałatki warzywnej prawie wyłącznie gotowane warzywa korzeniowe. To niezbędne elementy sałatki jarzynowej: Pietruszka Marchew Seler Ziemniaki Gotowane na twardo jajka Czego nie dodawać do sałatki jarzynowej? Oczywiście, Polacy spierają się często, co tak naprawdę musi być elementem dobrej sałatki jarzynowej. Niektórzy twierdzą, że będzie niesmaczna, jeśli nie dodacie do niej: Kukurydzy Zielonego groszku Pora Ogórków kiszonych Jabłka Klasyczna sałatka jarzynowa nie uda się bez dodatku majonezu. Ten tłusty, ale dość mdły dodatek, dobrze jest przełamać ostrzejszymi przyprawami. Najbardziej polecane przyprawy do sałatki jarzynowej to dodatek musztardy i pieprzu....

Sałatka warzywna
Wikipedia Commons
Newsy
Zastosujcie ten trik a sałatka jarzynowa wyjdzie jeszcze smaczniejsza. Czy może być bardziej? Nie uwierzycie, ale tak
Obowiązkowy element imprez okolicznościowych, świąt, imienin – sałatka jarzynowa może być jeszcze lepsza niż dotychczas!

Różne są teorie na temat tego gdzie i jak powstał przepis na tradycyjną sałatkę jarzynową, którą wszyscy znamy i lubimy. Jedna z wersji mówi, że nasza sałatka warzywna ma swoje źródło we francuskiej recepturze na „Macédoine”. Francuska „Macedonia” to nic innego jak ugotowane warzywa pokrojone w równą kostkę z dodatkiem sosów i przypraw. Zestaw warzyw w wersji francuskiej i polskiej znacznie się jednak różni. Dlatego też źródeł „jarzynówki” musimy poszukać gdzieś indziej. Wzór ze wschodu Trop wiedzie do Rosji. To właśnie tamtejsza sałatka „Olivier” do złudzenia przypomina naszą tradycyjną potrawę. Różnica polega głównie na tym, że do naszej „warzywnej” mało kto dodaje mięso. Rosjanie gustują z kolei w sałatkach z kurczakiem lub z pokrojoną w kostkę mortadelą. Rosyjska sałatka „Olivier” ma długą historię. Jej skład mocno ewoluował. Rosyjscy arystokraci jadali ją podobno z rakami. Z czasem sałatka stała się popularna wśród prostych ludzi, którzy raki początkowo zamienili mięsem drobiowym, a w latach komunistycznego niedoboru wspomnianą mortadelą. Popularność polskiej sałatki jarzynowej również zaczęła się w okresie PRL-u. Ważne jest jednak to, że wciąż nam smakuje i wzbudza radość wszystkich domowników dzięki swojemu smakowi. A może być on jeszcze lepszy, gdy zamiast gotowania warzyw zdecydujecie się na ich upieczenie. Dzięki temu wydobędziecie z jarzyn jeszcze więcej smaku! Sałatka jarzynowa – przepis Składniki: 4 ziemniaki 4 marchewki 2 pietruszki 4 ogórki kiszone średniej wielkości Pół korzenia selera Kawałek pora 1 jabłko 2 jajka ugotowane twardo Opcjonalnie –...