por do sałatki jarzynowej
Adobe Stock
Newsy

Dodajecie do sałatki jarzynowej cebulę? To warzywo sprawdzi się o wiele lepiej. Będzie lepsza i delikatniejsza w smaku

Wielkimi krokami zbliżają się święta wielkanocne. Jak co roku będziemy przygotowywali klasyczne, świąteczne dania. Mamy dla was radę, jak poprawić smak sałatki jarzynowej! Zamiast cebuli dodajcie do niej...
Hubert Rój
marzec 16, 2021

Jajka faszerowane, żurek, ćwikła, wędliny, no i oczywiście sałatka jarzynowa. Tak wygląda absolutne minimum na świątecznym stole wielkanocnym.

W każdej polskiej rodzinie gotuje się sałatkę jarzynową na swój własny, specjalny sposób. Czasem różnice są minimalne, czasem naprawdę spore.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Czym różnią się poszczególne wersje sałatki jarzynowej?

Jedni ograniczają do minimum dodatek ziemniaków, które według niektórych sprawiają, że sałatka staje się za bardzo mulista.

Inni wolą urozmaicić całość dodatkiem w postaci groszku konserwowego czy kukurydzy. Zapewniają one nie tylko smak, ale i kolor.

Słyszeliśmy także o domach, w których do sałatki warzywnej dodaje się także pokrojoną w kostkę wędlinę.

W ten oto właśnie sposób przygotowuje się sałatkę jarzynową w jej ojczyźnie, a więc w dawnych krajach Związku Sowieckiego.

Dlaczego nie radzimy dodawać do sałatki cebuli?

My jednak polecamy wam bardziej polską wersję. W niej nie może zabraknąć jednego składnika, który nieco podostrzy smak.

Oprócz kwaśnego ogórka kiszonego pokrojonego w kosteczkę, a także równie kwaskowatego jabłka, większość osób dodaje także cebulę.

Dodatek w postaci cebuli rzeczywiści sprawi, że sałatka będzie bardziej konkretna w smaku, ale ma dwie spore wady.

Dla niektórych surowa cebula w sałatce, może wydać się zbyt ostra w smaku. Po drugie, większa ilość dodanej cebuli nie przedłuży trwałości sałatki.

Więcej pisaliśmy o tym w jednym z naszych poprzednich artykułów. Znajdziecie go klikając w poniższy link:

Sałatka jarzynowa szybko się psuje? To wina 1 warzywa. Więcej go nie dodawajcie

Co można dodać do sałatki jarzynowej zamiast cebuli?

Co więc dodać zamiast cebulki? Wiosenny, wielkanocny charakter sałatki jarzynowej, podkreśli świeży szczypiorek.

Zamiast mieszać go z sałatką, możecie posypać szczypiorkiem sałatkę od góry, już po wymieszaniu sałatki z musztardą i majonezem.

Mamy jeszcze inne, ciekawe rozwiązanie, które stosuje spora część pań domu nie tylko od święta. O czym mowa?

Chodzi nam o dodatek w postaci pokrojonej drobniutko białej części pora. Wystarczy, że odrzucicie zielone liście i zostawicie sam dół warzywa.

Pokrójcie go w drobną kostkę i wymieszajcie z pozostałymi składnikami sałatki warzywnej. Będziecie zaskoczeni efektami, jeżeli do tej pory tego nie próbowaliście.

Por jest dużo delikatniejszy w smaku niż z natury ostra jak diabli cebula. Nawet większa ilość pora, nie zaszkodzi smakowi waszej potrawy.

Koniec końców i tak sami podejmiecie najlepszą decyzję. Jak już wspominaliśmy, o gustach w kwestii sałatki jarzynowej, nie powinno się długo dyskutować – każda gospodyni domowa najlepiej wie, co lubią jej domownicy.

Komentarze