Sezon ogórkowy już się rozpoczął. W niektórych częściach kraju gospodynie już kiszą ogórki małosolne – tak jest między innymi na Dolnym Śląsku czy w centralnej Polsce. Na Suwalszczyźnie, polskim biegunie zimna, jeszcze chwilę na to poczekają – wynika to z późniejszego rozpoczęcia okresu wegetacji roślin w tej części Polski.

Niezależnie od tego, już naprawdę niedługo w każdym polskim domu stoły będą uginały się od mizerii, sałatek i sosów w stylu greckiego tzatziki czy innych ogórkowych specjałów przygotowanych ze świeżutkich, osobiście uprawianych często ogórków.

Skąd wzięło się odkrajanie końcówek ogórków?

Ze świecą szukać można osób, które nie lubią smaku tego zielonego warzywa. Podziały między Polakami w kontekście ogórków pojawić się mogą na innej płaszczyźnie – chodzi o odkrawanie końcówek ogórków…

Zastanawialiście się kiedyś nad tym? Niektóre gospodynie domowe nie podadzą nikomu do zjedzenia ogórka, bez obcięcia jego obu krańców. Inni nawet nie zaprzątają sobie tym głowy. O co w tym wszystkim chodzi?

Zobacz także:

Dla niektórych obcinanie końcówek ogórków jawi się jako stary przesąd rodem prosto z tak zwanego ciemnogrodu czy średniowiecza. Tymczasem, obcinanie końcówek ogórka niekoniecznie musi być jedynie nietypową kulinarną tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Dlaczego warto obcinać końcówki ogórków przed  kiszeniem?

Obcinanie końcówek ogórków ma rację bytu w kontekście kiszenia pierwszych ogórków. Wielu z was na pewno z utęsknieniem czeka na zakiszenie premierowych w danym roku ogórków małosolnych. Kiszenie ogórków można przyspieszyć, obcinając właśnie krańce warzywa przed zalaniem ich wodą z solą i dodatkami.

Dlaczego? Chodzi o to, że obcięcie końcówek ogórka pozwoli na nasycenie całego warzywa zalewą w dużo szybszym tempie. Nie wierzycie? Zakiście ogórki nieobcięte i obcięte w jednym słoiku lub jednym ceramicznym naczyniu. Efekty będą jak najbardziej wyczuwalne.

Niektórzy są także zdania, że obcięcie ogórków przed kiszeniem daje gwarancję, że takie właśnie ogórki będą po ukiszeniu twardsze. Ile w tym prawdy? Trudno zweryfikować tę informację, gdyż za zbytnią miękkość kiszonych ogórków odpowiada raczej nieudany proces kiszenia spowodowany głównie nieszczelnością słoika, a także odmianą kiszonych ogórków.

Którą stronę ogórka odciąć, żeby nie był gorzki?

To jednak nie wszystko. Obcinanie końcówek ogórków może mieć także związek z gorzkością ogórków. Na pewno przerabiacie co roku ten sam problem – część zerwanych warzyw jest po prostu gorzka – ten problem można ponoć częściowo rozwiązać poprzez obcięcie najpierw jaśniejszego końca ogórka, a potem sporej części ciemniejszego końca od strony ogonka.

Podobnie sprawa ma się z obieraniem ogórków do mizerii – proces ten zaczynać należy od jaśniejszej strony ogórka. Takie podejście do sprawy ma rzekomo wykluczyć nabranie goryczki przez ogórka.