Dodajemy go do frytek, zapiekanek, sosów, mięs i makaronów. Świetnie też komponuje się z tostami, kanapkami, a nawet z warzywami. Keczup, bo o nim mowa, to jeden z najczęściej spożywanych sosów świata. Dlaczego tak bardzo go kochamy? Sprawdźmy, co mówi o tym nauka.

Z czego robi się keczup?

Keczup to sos, który powstaje z połączenia pomidorów, cukru, octu, soli i różnych przypraw. Przyprawy dodawane do keczupów są różne, ale zwykle obejmują cebulę, ziele angielskie, kolendrę, goździki, kminek, czosnek i musztardę, a czasem nawet seler, cynamon oraz imbir.

Liderem na rynku w Stanach Zjednoczonych (60% udział w rynku) i Wielkiej Brytanii (82%) jest Heinz Tomato Ketchup. Keczup ten jest również bardzo popularny w Polsce. Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego ludzie tak bardzo lubią keczup?

Dlaczego uwielbiamy keczup?

Gretchen Rubin, ekspertka z „New York Timesa" twierdzi, że keczup dopieszcza nasz mózg:

Zobacz także:

- W rzeczywistości, ketchup jest jednym z niewielu produktów, które trafiają we wszystkie pięć smaków. Jest słodki, kwaśny, słony, gorzki i umami - mówi Gretchn Rubin.

Keczup rzeczywiście pobudza wszystkie smaki i nadaje niebywałego charakteru naszym daniom. Ale czy ma on jakieś korzyści dla naszego zdrowia?

Korzyści zdrowotne keczupu

Spożywanie niewielkich ilości dobrego jakościowo keczupu, może mieć pewne korzyści dla naszego zdrowia. Zwłaszcza w przypadku mężczyzn.

  • Zmniejsza ryzyko raka prostaty. Spożywanie sosu pomidorowego dwa lub więcej razy w tygodniu, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty o około 20 procent, według amerykańskich badań z 2002 r. obejmujących 47 tys. mężczyzn. Z kolei, wcześniejsze badania sugerowały, że to likopen, przeciwutleniacz znajdujący się w pomidorach, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka.
  • Zwiększa liczbę produkowanych plemników. Likopen, który nadaje pomidorom ich czerwony kolor, może również zwiększyć męską płodność.
  • Obniża poziom cholesterolu. Badania przeprowadzone przez fińskich naukowców wykazały, że keczup może redukować lipoproteinę o niskiej gęstości, czyli „zły cholesterol”.
  • Poprawia wzrok. Oprócz wysokiej zawartości witaminy C i niskiej zawartości tłuszczu, keczup zawiera witaminę A, która jest kluczowa dla zdrowego układu odpornościowego i dobrego widzenia.

Mimo licznych korzyści zdrowotnych pamiętajcie, że keczup jest również pełen cukru i soli, dlatego spożywajcie go z umiarem.

Źródło: smh.com.au, msn.com.pl