Pieczenie całego kurczaka lub indyka zarezerwowane jest na wystawne, niedzielne obiady lub na różnego rodzaju rodzinne uroczystości. Nieprzypadkowo to właśnie cały pieczony indyk stał się symbolem amerykańskiego narodowego święta, znanego także pod nazwą Święta Dziękczynienia.

Także i w polskich daniach drób pieczony w całości rezerwowany jest na duże święta czy uroczystości rodzinne. Nie ma to bowiem jak pyszny kurczak, kaczka czy też indyk wypieczony na złocisty kolor i podany z dodatkami w postaci pieczonych ziemniaczków i surówek...

Jak ustawić mięso kurczaka i indyka do pieczenia?

Jedna z ważnych, ale często zapominanych zasad pieczenia drobiu dużych rozmiarów mówi o tym, by ustawić go nóżkami w stronę dalszej ścianki piekarnika. Indyk lub kurczak musi więc „wjechać nogami do przodu” do piekarnika przez to, że to właśnie nogi, czyli udka pieką się najdłużej i wymagają wyższej temperatury niż delikatna pierś. Większe ciepło mają zagwarantowane właśnie w dalszej części piekarnika.

Kiedy już wstawiliście swojego „kuraka” do pieczenia, pozostaje włączyć odpowiedni program i czekać na ucztę. Mniejsze ptaki wymagają ok. 45 minut pieczenia na każdy kilogram ich wagi. W przypadku większych okazów czas ten wydłuża się o ok. 15 minut. Krótko mówiąc: 2-kilogramowy kurczak, podlewany regularnie sosem powinien być gotowy po ok. 2 godzinach pieczenia w temp. 180 st. C.

Zobacz także:

W jakim naczyniu upiec kurczaka i indyka?

Sposób pieczenia kurczaka i indyka znacząco od siebie nie odbiega. I w jednym, i w drugim przypadku konieczne jest zastosowanie się do kilku ważnych zasad samego pieczenia, ale i procesu przygotowania mięsa do pieczenia.

Nic nie zastąpi oczywiście profesjonalnego rożna, na którym drób może obracać się powoli dookoła nabierając rumieńców z każdej strony. W domowych warunkach sporych rozmiarów drób warto piec w dużych brytfannach. Sprawdźcie jednak dobrze rozmiary swojego naczynia żaroodpornego – niektóre indycze sztuki przekraczają nawet 5 kg wagi! Pieczenie mięsa drobiowego pod przykryciem pozwoli jednak na uniknięcie fatalnego w skutkach wysuszenia.

Chodzi tu głównie o kurzą i indyczą pierś, która jest niezwykle szlachetną, delikatną częścią drobiowego mięsa. Wszystko to przez dużą zawartość białka, a za to o wiele mniejszą ilość tłuszczu w stosunku choćby do udek czy skrzydełek.

Jak przyprawić kurczaka i indyka przed pieczeniem?

Jeśli macie już przygotowaną brytfannę lub inne słusznych rozmiarów naczynie do pieczenia „wielkich ptaków”, pomyślcie jeszcze zawczasu o odpowiednim doprawieniu mięsa.

Najlepiej zdadzą egzamin wypróbowane, klasyczne przyprawy i dodatki. Pieprz, sól, czosnek świeżo starty lub granulowany, masło i natka pietruszki – tak wygląda tradycyjny, niezawodny zestaw. Nie bójcie się dużych ilości masła. Warto podlewać piekące się mięso drobiowe tym delikatnym, zwierzęcym tłuszczem dla uzyskania przepysznego, delikatnego smaku.

Wilgotność mięsa pieczonego w całości pozwoli utrzymać także nadzienie. Dlatego przed pieczeniem kurczaka czy indyka, można też pomyśleć o farszu. Niekoniecznie musi być to mięsna mieszanka czy intensywny w smaku farsz grzybowy czy pieczarkowy. Swoje zadanie spełni nawet skromna kasza jęczmienna. Wcześniej wystarczy ja ugotować w zwykły, codzienny sposób.