Dlaczego indyka i kurczaka w całości powinno się piec nogami bliżej tylnej ścianki piekarnika?
Adobe Stock
Newsy

Jak piec kurczaka w całości? Włóżcie go do piekarnika w ten sposób, a upiecze się równomiernie

Jak powinno się piec drób w całości, by wyszedł perfekcyjnie? Przeczytajcie nasze wskazówki. Wiemy nawet, gdzie poprawnie umiejscowić indyka i kurczaka, a także inne ptaki w piekarniku.

Pieczenie całego kurczaka lub indyka zarezerwowane jest na wystawne, niedzielne obiady lub na różnego rodzaju rodzinne uroczystości. Nieprzypadkowo to właśnie cały pieczony indyk stał się symbolem amerykańskiego narodowego święta, znanego także pod nazwą Święta Dziękczynienia.

Także i w polskich daniach drób pieczony w całości rezerwowany jest na duże święta czy uroczystości rodzinne. Nie ma to bowiem jak pyszny kurczak, kaczka czy też indyk wypieczony na złocisty kolor i podany z dodatkami w postaci pieczonych ziemniaczków i surówek...

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak ustawić mięso kurczaka i indyka do pieczenia?

Jedna z ważnych, ale często zapominanych zasad pieczenia drobiu dużych rozmiarów mówi o tym, by ustawić go nóżkami w stronę dalszej ścianki piekarnika. Indyk lub kurczak musi więc „wjechać nogami do przodu” do piekarnika przez to, że to właśnie nogi, czyli udka pieką się najdłużej i wymagają wyższej temperatury niż delikatna pierś. Większe ciepło mają zagwarantowane właśnie w dalszej części piekarnika.

Kiedy już wstawiliście swojego „kuraka” do pieczenia, pozostaje włączyć odpowiedni program i czekać na ucztę. Mniejsze ptaki wymagają ok. 45 minut pieczenia na każdy kilogram ich wagi. W przypadku większych okazów czas ten wydłuża się o ok. 15 minut. Krótko mówiąc: 2-kilogramowy kurczak, podlewany regularnie sosem powinien być gotowy po ok. 2 godzinach pieczenia w temp. 180 st. C.

Zobacz także
Magda Gessler i niedobre mięso z kurczaka

Magda Gessler pilnie ostrzega przed mięsem z kurczaka. Jest niebezpieczne

Oto do czego można użyć kawy. Mamy przepis na wyjątkową kawową marynatę do mięsa

Oto do czego można użyć kawy! Mamy przepis na wyjątkową kawową marynatę do mięsa

W jakim naczyniu upiec kurczaka i indyka?

Sposób pieczenia kurczaka i indyka znacząco od siebie nie odbiega. I w jednym, i w drugim przypadku konieczne jest zastosowanie się do kilku ważnych zasad samego pieczenia, ale i procesu przygotowania mięsa do pieczenia.

Nic nie zastąpi oczywiście profesjonalnego rożna, na którym drób może obracać się powoli dookoła nabierając rumieńców z każdej strony. W domowych warunkach sporych rozmiarów drób warto piec w dużych brytfannach. Sprawdźcie jednak dobrze rozmiary swojego naczynia żaroodpornego – niektóre indycze sztuki przekraczają nawet 5 kg wagi! Pieczenie mięsa drobiowego pod przykryciem pozwoli jednak na uniknięcie fatalnego w skutkach wysuszenia.

Chodzi tu głównie o kurzą i indyczą pierś, która jest niezwykle szlachetną, delikatną częścią drobiowego mięsa. Wszystko to przez dużą zawartość białka, a za to o wiele mniejszą ilość tłuszczu w stosunku choćby do udek czy skrzydełek.

Jak przyprawić kurczaka i indyka przed pieczeniem?

Jeśli macie już przygotowaną brytfannę lub inne słusznych rozmiarów naczynie do pieczenia „wielkich ptaków”, pomyślcie jeszcze zawczasu o odpowiednim doprawieniu mięsa.

Najlepiej zdadzą egzamin wypróbowane, klasyczne przyprawy i dodatki. Pieprz, sól, czosnek świeżo starty lub granulowany, masło i natka pietruszki – tak wygląda tradycyjny, niezawodny zestaw. Nie bójcie się dużych ilości masła. Warto podlewać piekące się mięso drobiowe tym delikatnym, zwierzęcym tłuszczem dla uzyskania przepysznego, delikatnego smaku.

Wilgotność mięsa pieczonego w całości pozwoli utrzymać także nadzienie. Dlatego przed pieczeniem kurczaka czy indyka, można też pomyśleć o farszu. Niekoniecznie musi być to mięsna mieszanka czy intensywny w smaku farsz grzybowy czy pieczarkowy. Swoje zadanie spełni nawet skromna kasza jęczmienna. Wcześniej wystarczy ja ugotować w zwykły, codzienny sposób.

 

Jak upiec indyka, żeby nie był suchy? Zwróćcie uwagę na 1 rzecz przed pieczeniem
AdobeStock
Newsy
Jak upiec indyka, żeby nie był suchy? Zwróćcie uwagę na 1 rzecz przed pieczeniem
Nie przyrządzacie potraw z indyka w obawie, że mięso wyjdzie wysuszone na wiór? Sprawdźcie, jak piec indyka, by wyszedł soczysty.

Różne rodzaje mięs przyrządza się nieco inaczej i wie o tym każdy, kto przygotował w kuchni coś więcej, niż kotlety mielone. Inaczej wygląda proces przyrządzenia smacznej wołowiny, wieprzowiny czy indyka. Zwłaszcza ten ostatni rodzaj mięsa bywa trudny w porównaniu do zwykłego kurczaka i z tego powodu część osób zupełnie rezygnuje z przyrządzania indyczych dań. Najczęściej zdarza się bowiem, że wychodzi on suchy i wiórowaty. Czy da się temu jakoś zaradzić? Może się wam przydać sztuczka z piekarnikiem.  Jak upiec indyka w piekarniku? Coraz popularniejsze jest pieczenie indyka w piekarniku w całości - w podobny sposób, w jaki od lat robią to Amerykanie na Święto Dziękczynienia. Tam faszerowany i pieczony indyk jest potrawą narodową. Warto nauczyć się przyrządzać to danie, ponieważ jest bardzo smaczne - a do tego całego indyka można już bez trudu kupić w polskich sklepach. Jednak, jak wspomnieliśmy wyżej, przyrządzenie dobrego i soczystego indyka może być wyzwaniem. To dość wymagające mięso, dlatego warto wspomóc się różnymi sztuczkami przy jego przygotowaniu. Gdy postanowicie upiec całego indyka w piekarniku, zawsze wkładajcie go do pieca „nogami do przodu”. Dlaczego? Z tyłu piekarnika panuje nieco wyższa temperatura. Nic się nie stanie, jeśli nogi indyka nieco się przypieką - najważniejsze jest, by mięso piersi pozostało soczyste. A tak się stanie, jeśli znajdzie się ono przy drzwiczkach piekarnika, gdzie temperatura nie jest tak wysoka. Dzięki temu indyk nie będzie suchy! Co zrobić, by indyk nie wyszedł suchy? Odpowiednia technika pieczenia w piekarniku to nie wszystko. Jeśli chcecie zwiększyć prawdopodobieństwo swojego powodzenia przy pieczeniu indyka, zastosujcie się do tych rad: Marynata - przed pieczeniem koniecznie zamarynujcie indyka na co najmniej 12 godzin, a najlepiej w solance, która...

Jak długo powinno się piec całego kurczaka? Wcale nie chodzi tylko o wagę mięsa
Adobe Stock
Newsy
Jak długo powinno się piec całego kurczaka? Wcale nie chodzi tylko o wagę mięsa
Pieczenie kurczaka w całości wcale nie należy do prostych czynności. Wiedzą o tym doświadczone gospodynie. Wszystko z powodu różnych właściwości piersi i pozostałych części kurczaka.

Pieczony w całości prosiak dawniej był prawdziwym ukoronowaniem dobrego, wiejskiego wesela. Cały indyk to z kolei symbol amerykańskiego święta dziękczynienia. Także i w polskich domach pieczony w całości drób należy do najbardziej efektownych świątecznych dań. Dawniej piekliśmy gęsi i kaczki, dzisiaj na naszych stołach królują kurczaki. Co zrobić, żeby pierś z kurczaka nie wyschła podczas pieczenia? Owszem, delikatne kurze mięso jest smaczne. Ale zwykle łatwiejsze jest jego przygotowanie partiami. Innego czasu pieczenia wymagają bowiem udka, innego skrzydełka, a jeszcze innego krucha pierś. Cała tajemnica pieczenia kurczaka w całości tkwi w długości pieczenia danej jego części. Pierś z kurczaka „dojdzie” znacznie szybciej niż tłuste udka i skrzydełka. Jak sobie z tym poradzić? Musimy wyrównać czas przygotowania udek i piersi. Czas więc na patent, którego być może nie jeszcze nie stosowaliście. Chodzi tutaj o delikatne ponacinanie udek aż do kości ostrym nożem. Zrobienie małych szczelin w mięsie podudzi spowoduje, że ta część kurczaka upiecze się szybciej. Podczas tego procesu uważajmy, by nie naruszyć skóry na całym kurczaku. Wytopiony tłuszcz ze skórki to esencja smaku kurczaka i delikatny płaszczyk, pod którym piecze się pierś! W ten właśnie sposób unikniemy przesuszenia piersi kurczaka, która po 2 godzinach pieczenia w średniej  temperaturze zwykle wysycha na tak zwany wiór. Jak długo piec całego kurczaka w piekarniku? Dzięki ponacinaniu udek, długość pieczenia całego kurczaka uda nam się zredukować do niecałej godziny. Różnica w smaku piersi będzie kolosalna! Możemy zastosować jeszcze jeden trik, by pierś stała się jeszcze bardziej soczysta. Do środka kurczaka włożyć należy całą cytrynę. Oprócz przypraw i ziół, pod...

pieczony kurczak
Flickr
Newsy
Mistrz kuchni zdradził sekret idealnego kurczaka z piekarnika. Wystarczy piec go z dużą ilością 1 składnika. Każdy ma go w domu
Jak pieką kurczaka najzdolniejsi kucharze na świecie? Z odpowiedzią pospieszył Oli Martin, zwycięzca brytyjskiej edycji MasterChefa.

Kurczak w całości pieczony w domowym piekarniku to stały punkt programu w wielu polskich domach. Niestety często zdarza się, że tak przygotowane danie zamiast podziwu domowników, powoduje rozczarowanie. Złota proporcja? Dlaczego? Wszystko przez to, że wysuszony w piekarniku kurczak nie ma nic wspólnego z soczystością w środku i chrupkością na zewnątrz. Wbrew pozorom zwykłe pieczenie kurczaka wcale nie jest dziecinnie łatwym zajęciem. Nie wystarczy bezrefleksyjnie włożyć mięsa do pieca. Nie wystarczy także stara maksyma, mówiąca o tym, że 1 kg mięsa drobiowego powinno się piec w piekarniku przez 60 min. Taka proporcja oczywiście w pewnym sensie odpowiada prawdzie, ale jednak nie bierze pod uwagę jednego czynnika. Udka a pierś A jest nim oczywiście różnica między poszczególnymi częściami kurczaka. W skrócie: inaczej piecze się udko, a inaczej pierś. Łatwo o tym zapomnieć, kiedy w głowie już maluje się obraz wielkiej uczty i dzielenia między domowników efektownie wypieczonej kury. Tymczasem mięso z udek i skrzydełek potrzebuje znacznie dłuższego czasu pieczenia, niż delikatna pierś. Zapobiec wysuszeniu Tłustsze mięso podudzia po ok. godzinie pieczenia nie będzie odpowiednio upieczone, a pierś po tak długim czasie wysuszy się na wiór. Co zatem czynić? Trzeba po prostu przyspieszyć czas pieczenia udek. Jak? Dobrym pomysłem jest ponacinanie mięsa na udkach razem ze skórą. Wystarczy kilka nacięć ostrym nożem na całej długości kurzego udźca. Dzięki temu „dojdzie” ono w wysokiej temperaturze znacznie szybciej bez utraty jakości i smaku. Dzięki temu wasza pierś nie będzie narażona na długie wysuszanie. To jednak nie wszystko. Najlepsi szefowie kuchni mają jeszcze kilka innych sztuczek. Sztuczki MasterChefa Jedną z nich jest podwiązanie...

Pieczone mięso
Pixabay/Larry White
Newsy
Jak prawidłowo określić czas pieczenia mięsa? Prosta metoda, którą znają tylko wasze babcie
Pieczone mięso można podawać gościom na różne okazje. W zależności od rodzaju, będzie się piekło określony czas. Najlepiej by nie było zbyt spieczone, ani za suche.

Pieczone mięsa to także domowe wędliny, pasztety i mięsa, które można podawać na zimno. To przepisy na Święta Wielkanocne i Boże Narodzenie. Choć nie tylko!  Chrupiące, pieczone mięso Mięso można przygotowywać na wiele różnorodnych i ciekawych sposobów. Dania mogą być codzienne i wykwintne, wystarczy jedynie odrobina czasu i nietuzinkowy pomysł. Przyda się także wiedza o czasie pieczenie mięsa. Triki kulinarne dotyczące mięsa Jeśli chcecie aby skórka z kurczaka była chrupiąca, należy go wcześniej zamarynować. Wystarczy kilka godzin, a najlepiej noc. Mięso należy piec początkowo w dużej temperaturze, później w mniejszej i polewać sosem powstałym podczas pieczenia. Można posmarować je pod koniec pieczenia wodą z solą, śmietaną lub podlać piwem. Innym skutecznym sposobem jest dodanie do marynaty łyżki płynnego miodu, który karmelizuje się i tworzy chrupiącą powłoczkę. Kolejno, aby kotlety mielone nie były zbite, do masy przed wyrabianiem należy dodać do mięsnej łyżkę przegotowanej wody. Podczas przygotowywania kotletów schabowych należy naciąć białe włókna, łatwiej będzie je rozbić. To metody, które znają wasze babcie! Czas pieczenia mięsa Jeśli chcecie określić czas pieczenia mięsa na każdy kilogram jego wagi przeznaczcie około 1 godziny. Mięsa drobiowe pieką się szybciej, wieprzowe i wołowe potrzebują 10-15 minut dłużej na każdy kilogram. To łatwy przelicznik, a znacząco ułatwi wam kulinarną sztukę pieczenia mięsa.  Soczysta i krucha pieczeń Dla tych z was, którym zależy na soczystości pieczonego mięsa można polecić coś jeszcze. Przed pieczeniem daną porcję mięsną można obsmażyć na dobrze rozgrzanym tłuszczu i piec w rękawie do pieczenia. Przed końcem pieczenia rękaw należy rozciąć i posmarować pieczeń wodą z...