Ta dieta niesamowicie wpływa na umysł i ciało. Codziennie jedzcie te produkty
AdobeStock
Newsy

Dieta MIND na pamięć: zasady i efekty, co jeść

Na tej diecie nie tylko schudniecie, ale przede wszystkim poczujecie się o wiele lepiej i zmniejszycie ryzyko zachorowania na Alzheimera!

W internecie najczęściej można się spotkać z opisami diet, które mają sprawić, że szybko schudniecie. Jednak dieta nie zawsze musi być odchudzająca! Zmiana stylu żywienia może wpłynąć bardzo pozytywnie na wasze samopoczucie, zwłaszcza jeśli dotychczas nie odżywialiście się zbyt zdrowo. Jedną z takich diet jest MIND, czyli dieta dla mózgu. Nie tylko poczujecie się lepiej, ale także przy okazji zrzucicie kilka kilogramów. Sprawdźcie, na czym to polega!

Kotlety mielone

Dieta MIND – co to jest?

Dieta MIND, czyli „Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay”, to sposób odżywiania, który może bardzo obniżyć ryzyko zachorowania na choroby neurodegeneracyjne mózgu, takie jak np. choroba Alzheimera czy demencja. Dieta ta została wymyślona przez Marthę Claire Morris, epidemiologa z Rush University Medical Center w Chicago. Jej zespół, na podstawie badań nad dietą DASH i dietą śródziemnomorską, wyszczególnił produkty, których spożycie może obniżyć ryzyko zachorowania na choroby neurodegeneracyjne. Badanie nad wpływem diety MIND na rozwój choroby Alzheimera trwało aż 5 lat!

Zobacz także
Dieta SIRT. To na niej Adele schudła 45 kg! Zasady, menu, przepisy

Dieta SIRT. To na niej Adele schudła 45 kg! Zasady, menu, przepisy

Japońska dieta wodna. Dieta-cud na schudnięcie i leczenie poważnych chorób?

Japońska dieta wodna. Dieta-cud na schudnięcie i leczenie poważnych chorób?

Zasady diety MIND

Mamy dobrą wiadomość dla osób, które nie cierpią diet – MIND nie jest tak naprawdę dietą, a pewnym stylem odżywiania, dlatego o wiele łatwiej jest wdrożyć nowe zasady żywienia i je stosować. W diecie MIND bowiem poleca się jeść część produktów, a część ograniczać.

Dieta MIND – zalecane produkty

Stosując dietę MIND, powinniście jeść jak najwięcej poniższych produktów:

Dieta MIND – produkty niezalecane

Tych produktów powinniście unikać na diecie MIND:

  • Margaryna i masło – mniej niż łyżka dziennie
  • Czerwone mięso – maksymalnie 4 porcje na tydzień
  • Słodycze, ciasta i ciasteczka – maksymalnie 5 porcji tygodniowo
  • Fast food i smażone jedzenie – maksymalnie raz w tygodniu

Dieta MIND – efekty

Naukowcy z Chicago przeprowadzili trwające 4,5 roku badanie z udziałem osób, które stosowały dietę MIND. Okazało się, że u osób stosujących się do jej zaleceń ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera spadło aż o 54%!

Czytaj także:

Jedzcie te produkty a zapomnicie o demencji. Są smaczne i niedrogie
AdobeStock
Newsy
Jedzcie te produkty, a zapomnicie o demencji. Są smaczne i niedrogie
Czy wiecie, że odpowiednia dieta może chronić wasz mózg przed przedwczesnym starzeniem? Co jeść, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na demencję?

Demencja to ogromny problem zdrowotny na całym świecie. Zdaniem ekspertów, demencja nie jest naturalną częścią starzenia, tylko zespołem objawów, które pojawiają się, gdy nasz mózg choruje i nie działa sprawnie. Z czego to może wynikać? Czym jest demencja i jakie są jej przyczyny? Demencja, czyli inaczej otępienie, to stan wywołany chorobą mózgu, zwykle przewlekłą, która ma postępujący charakter. Główne objawy demencji to zaburzenia pamięci, myślenia i orientacji, a także utrudniona zdolność liczenia, uczenia się i rozumienia, którym często towarzyszą zaburzenia emocjonalne oraz zaburzenia zachowania. Stan ten dotyczy ok. 1% populacji ogólnej. W Polsce ok. 400 tys. osób choruje na demencję. Jej najczęstszą formą jest choroba Alzheimera . Jak zapobiec demencji? Aby zminimalizować ryzyko demencji można zrobić kilka rzeczy. Stymulowanie funkcji poznawczych i aktywność umysłowa powoduje zwiększenie tzw. rezerwy kognitywnej. Dlatego warto przez całe życie m.in. uczyć się języków obcych, czytać książki i rozwiązywać krzyżówki. Istotną rolę pełni również aktywność fizyczna, która poza pracą zawodową i domowymi zajęciami z ruchem, powinna uwzględniać ćwiczenia i uprawianie sportu. Nie bez znaczenia jest też dieta. A konkretnie dieta o nazwie MIND . Czym jest dieta MIND? Dieta MIND (Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay) ma na celu zapobieganie demencji i utracie funkcji mózgu wraz z wiekiem. Dieta ta jest połączeniem diety śródziemnomorskiej i diety DASH, której głównym celem jest obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Co wchodzi w skład diety MIND? Są to przede wszystkim warzywa, owoce, orzechy, produkty pełnoziarniste oraz ryby. Przy diecie MIND...

Od lat wygrywa wszystkie rankingi na najlepszą dietę świata. Próbowaliście?
Pixabay
Newsy
Dieta śródziemnomorska: nr 1 w rankingach na najlepszą dietę. Zasady i jadłospis
Dieta śródziemnomorska jest nazywana przez wielu najzdrowszą dietą na świecie. Sprawdzany, jakie właściwości ma dieta śródziemnomorska i jak wygląda przykładowy jadłospis osoby, która chce zastosować zasady żywienia zgodne z dietą śródziemnomorską.

Dieta śródziemnomorska jest od wielu lat badana przez naukowców. Uznaje się ją za najzdrowszą dietę świata. Razem ze swoją siostrą bliźniaczką, dietą DASH , zdobywa szczytowe miejsca we wszelkich rankingach pod względem wartości zdrowotnych i właściwości. Można praktycznie polecać ją w ciemno większości osób. To właśnie „dieta śródziemnomorska” jest najprostszą i najlepsza odpowiedzią na często zadawane dietetykom pytanie: „Jaka jest najlepsza dieta?” Dieta śródziemnomorska – co to jest? Oryginalnie dietą śródziemnomorską określono sposób odżywiania mieszkańców Krety w latach 70. Oczywiście od tego czasu sporo się zmieniło zarówno w zwyczajach żywieniowych Kreteńczyków, jak i dostępności żywności na całym świecie. Dieta śródziemnomorska - historia Po raz pierwszy określeniem „dieta śródziemnomorska” posłużył się oficjalnie Ancel Keys, naukowiec badający wpływ diety na zdrowie układu sercowego. W swoim bardzo słynnym badaniu Seven Countries Study odkrył on, że niektóre społeczności naprawdę rzadziej zapadają na choroby układu sercowego. Połączył on to z rodzajem pożywienia, którym odżywiają się dane społeczności na co dzień. Zasady diety śródziemnomorskiej Dieta śródziemnomorska to dość ogólne określenie. Najważniejsze tej diety to: Utrzymywanie niskiej kaloryczności jadłospisu (do 2000 kcal dla kobiet, 2500 kcal dla mężczyzn) Ograniczanie tłuszczów nasyconych: masła, smalcu, tłustych mięs, nabiału Bazowanie na oliwie z oliwek jako głównym źródle tłuszczu Jadaniu świeżych i duszonych warzyw i owoców w pokaźnych ilościach Dieta śródziemnomorska – jadłospis Bardzo charakterystyczną cechą diety...

dieta na serce
Adobe Stock
Newsy
Oto najzdrowsza i najlepsza dieta dla serca. Stosujcie ją, a czeka was długie życie
Chcąc przejść na dietę naprawdę łatwo się pogubić. Bowiem Internet pęka w szwach od wszelkiego rodzaju porad i wskazówek, co wolno, a czego nie. W końcu każdy organizm rządzi się swoimi prawami. Sposób w jaki się odżywiacie powinien być więc uzależniony od wielu czynników – wieku, trybu życia, alergii oraz aktualnych schorzeń. Stawiając na zdrowe serce najlepiej wybrać dietę DASH.

Jak mówi znane przysłowie „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, dlatego zanim zjecie kolejną kanapkę z McDonalds przemyślcie to 10 razy. Bowiem, skutki spożywania fast-foodów, prędzej czy później, dopadną każdego z was. Zastanówcie się więc czy nie warto przejść na zdrową dietę, dzięki której wasze życie może wydłużyć się nawet o 10 lat. Jaka dieta jest najzdrowsza dla serca? Pamiętajcie, że dieta to nie to samo co głodówka. Pojęcie to oznacza po prostu sposób odżywiania się – dobry lub zły. Nawet jeśli codziennie jecie kebaba również jesteście na diecie, z tym że bardzo niezdrowej. Jeśli chcecie zadbać o swój organizm koniecznie pomyślcie o zmianie nawyków żywieniowych.  Zdajemy sobie jednak sprawę, że znalezienie odpowiedniego sposobu żywienia może stanowić duże wyzwanie dla wszystkich, którzy dopiero raczkują w tym temacie. Sprawę z pewnością ułatwi wam nowy raport od U.S. News, uwzględniający najlepsze i najgorsze popularne diety.  Wśród tych, które najlepiej wpływają na serce na pierwszym miejscu uplasowały się ex aequo – dieta DASH, dieta dr Ornisha i dieta śródziemnomorska. Dieta DASH - na czym polega? Ten sposób żywienia obejmuje przede wszystkim produkty o niskiej zawartości tłuszczu, tłuszczów nasyconych i cholesterolu. Osoby, które ją wybierają, jedzą dużo owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych – płatków owsianych, chleba razowego czy brązowego ryżu. Ważne są również pokarmy białkowe takie jak niskotłuszczowe mleko, ryby, drób i orzechy. Do mocno ograniczanych produktów zalicza się z kolei słodycze, kolorowe napoje oraz czerwone mięso. Dieta dr Ornisha To niskotłuszczowa dieta wegetariańska – oparta głównie na produktach...

Chcecie uniknąć miażdżycy? Jedzenie tej ryby.....
Adobe Stock
Newsy
Chcecie uniknąć miażdżycy? Jedzenie tej ryby może działać lepiej niż leki
Chcecie być zdrowi, to zdrowo jedzcie. Szwedzcy uczeni zbadali, jaki związek ma jedzenie pewnej ryby z obniżeniem ryzyka zachorowania na miażdżycę.

Miażdżyca to jedna z groźnych chorób cywilizacyjnych. Obawiamy się jej, bo może mieć poważne konsekwencje: zawały serca i udary, które są najczęstszymi powodami zgonów osób po 45. roku życia. Do tego udary przyczyniają się do trwałej niepełnosprawności, a są konsekwencją m.in. oderwania się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. W zmniejszeniu ryzyka zachorowania na te choroby bardzo ważne znaczenie ma dieta. Dlaczego łosoś pomaga w profilaktyce miażdżycy? Szwedzcy naukowcy ogłosili, że regularne jedzenie łososia może pomóc w walce z jedną z bardziej powszechnych chorób cywilizacyjnych – miażdżycą. Dzieje się tak dlatego, że ta ryba zawiera kwasy tłuszczowe omega-3. Badacze odkryli, kwasy tłuszczowe omega-3 tworzą cząsteczki, aktywujące receptor, który może być istotny dla zatrzymania procesu stanu zapalnego, jaki wywołuje odkładanie się w tętnicach blaszek miażdżycowych. Jeden z uczestników badania, dr Hildur Arnardotir mówi, że kwasy tłuszczowe mogą chronić przed miażdżycą na kilka sposobów, jednak nie wszystko zostało zbadane w tym temacie i nadal powinny być  prowadzone prace, zmierzające do lepszego poznania mechanizmów wpływu omega-3 na układ krwionośny, żyły i tętnice. Źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 są m.in. tłuste ryby. Jedzenie łososia, ale tez makreli czy pstrąga jest dobrym sposobem dostarczania organizmowi tych substancji. Co jeszcze jeść i jak żyć, żeby uniknąć miażdżycy? W profilaktyce miażdżycy bardzo istotne są dwa elementy: styl życia i dieta. W zakresie stylu życia kluczowe jest to, aby żyć aktywnie, nie unikać ruchu, chodzenia na spacery, jazdy na rowerze, pływania i odrzucić używki takie jak papierosy i alkohol. Myśląc o diecie, powinniście zmniejszyć spożycie...