Być może słyszeliście już o czymś takim jak liofilizowanie? Jest to nowoczesna metoda przetwarzania i konserwacji żywności. Zdaniem jej pomysłodawców, zapewnia ona najlepsze wyniki spośród wszystkich rozwiązań do utrwalania żywności, zarówno pod względem smaku i wyglądu żywności, jak i trwałości, wartości odżywczych, wagi i objętości czy sposobu jej przygotowania. Jakie jeszcze zalety skrywa w sobie liofilizowanie?

Zalety liofilizowania

Już od najdawniejszych czasów konserwacja żywności była niezbędna dla naszego przetrwania. Proces rozkładu jedzenia zaczyna się bardzo szybko, zaraz po zebraniu owoców i warzyw. To dlatego ludzie nauczyli się różnych metod konserwacji żywności, aby móc cieszyć się nią przez cały rok.

Jedną z metod, która zyskuje w ostatnich czasach coraz większą popularność w Polsce, jest liofilizowanie żywności. Na czym ono dokładnie polega?

Mimo, iż pojęcie liofilizowania może wam się wydawać nowe, metoda ta wykorzystywana jest już od dawna a zapoczątkowali ją rdzenni mieszkańcy Andów. Stosowana współcześnie metoda liofilizacji została opracowana w 1906 roku przez francuskich wynalazców Arsène'a d'Arsonvala i Frédérica Bordasa.

Zobacz także:

Liofilizacja polega najpierw na zamrażaniu żywności a następnie na usuwaniu z niej wody. Dzięki temu procesowi jedzenie zajmuje mniej miejsca przy zachowaniu większości składników odżywczych.

Jak przebiega proces liofilizacji?

Proces liofilizacji jest trzyetapowy. Na czym on dokładnie polega?

  1. Szybkie zamrażanie świeżego lub wstępnie ugotowanego produktu w ekstremalnie niskiej temperaturze około -40°C. 
  2. Sublimacja zamrożonego produktu. Zamrożona woda szybko odparowuje po umieszczeniu w głębokiej próżni. W tym środowisku żywność jest podgrzewana. Po osiągnięciu 0°C woda w stanie stałym nie może wrócić do stanu ciekłego, ponieważ znajduje się w środowisku próżni, więc przechodzi bezpośrednio w stan gazowy. Dzięki temu żywność staje się liofilizowana.
  3. Zamknięcie liofilizowanej żywności w opakowaniach niezawierających wilgoci materiałem pochłaniającym tlen w celu uzyskania długoterminowej stabilności przechowywania. Niektóre produkty mogą w takich warunkach przetrwać nawet 25 lat.

Jednym z minusów liofilizowanej żywności jest to, że jest ona bardzo droga ze względu na wysokie zużycie energii. Z drugiej strony liofilizacja to metoda, którą można zastosować do każdego artykułu spożywczego - nawet do lodów. Z produktów tych najczęściej korzystają osoby uprawiające sport na świeżym powietrzu lub przebywające na kempingach, a także żołnierze, kosmonauci czy żeglarze.

Dlaczego produkty liofilizowane górują nad innymi produktami?

  1. Wspaniały smak i wygląd. Produkty liofilizowane smakują i wyglądają podobnie jak produkty świeże. Liofilizacja nie kurczy ani nie utwardza żywności. Proces ten w pełni zachowuje jej aromat, kształt i smak. Po dodaniu wody produkty spożywcze są takie same, jak ich świeże odpowiedniki.
  2. Długi okres trwałości. Produkty liofilizowane mają bardzo długi okres przydatności do spożycia. Gdy produkt jest odpowiednio przechowywany, żywność może przetrwać od 15 do 25 lat. Dla porównania żywność suszona i produkty mrożone, mogą przetrwać tylko 2 lata.
  3. Wartości odżywcze. Produkty liofilizowane zachowują około 95% swoich składników odżywczych podczas całego procesu liofilizacji.
  4. Waga i przestrzeń. Po usunięciu wody z żywności stają się one bardzo lekkie i zajmują niewiele miejsca.
  5. Przygotowanie. Liofilizowane posiłki przygotowuje się bardzo szybko i łatwo. Wystarczy do nich dodać ciepłą lub zimną wodę (w zależności od menu), odczekać kilka minut i gotowe.

Źródło: freezedriedandco.com