Czym jest liofilizowana żywność? Jakie ma zalety?
AdobeStock
Newsy

Czym jest liofilizowana żywność? Jakie ma zalety?

Żywność liofilizowana zyskuje coraz większą popularność wśród Polaków. Na czym polega proces liofilizacji? Jakie zalety skrywa w sobie tego typu żywność?

Być może słyszeliście już o czymś takim jak liofilizowanie? Jest to nowoczesna metoda przetwarzania i konserwacji żywności. Zdaniem jej pomysłodawców, zapewnia ona najlepsze wyniki spośród wszystkich rozwiązań do utrwalania żywności, zarówno pod względem smaku i wyglądu żywności, jak i trwałości, wartości odżywczych, wagi i objętości czy sposobu jej przygotowania. Jakie jeszcze zalety skrywa w sobie liofilizowanie?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Zalety liofilizowania

Już od najdawniejszych czasów konserwacja żywności była niezbędna dla naszego przetrwania. Proces rozkładu jedzenia zaczyna się bardzo szybko, zaraz po zebraniu owoców i warzyw. To dlatego ludzie nauczyli się różnych metod konserwacji żywności, aby móc cieszyć się nią przez cały rok.

Jedną z metod, która zyskuje w ostatnich czasach coraz większą popularność w Polsce, jest liofilizowanie żywności. Na czym ono dokładnie polega?

Mimo, iż pojęcie liofilizowania może wam się wydawać nowe, metoda ta wykorzystywana jest już od dawna a zapoczątkowali ją rdzenni mieszkańcy Andów. Stosowana współcześnie metoda liofilizacji została opracowana w 1906 roku przez francuskich wynalazców Arsène'a d'Arsonvala i Frédérica Bordasa.

Liofilizacja polega najpierw na zamrażaniu żywności a następnie na usuwaniu z niej wody. Dzięki temu procesowi jedzenie zajmuje mniej miejsca przy zachowaniu większości składników odżywczych.

Zobacz także
Dżem z cebuli to hit na TikToku! Idealny dodatek do kanapek, tostów i burgerów

Dżem z cebuli to hit na TikToku! Idealny dodatek do kanapek, tostów i burgerów

 Czym jest dieta Alleluja? Jej autor twierdzi, że wyleczył dzięki niej raka

Czym jest dieta Alleluja? Jej autor twierdzi, że wyleczył dzięki niej raka

Jak przebiega proces liofilizacji?

Proces liofilizacji jest trzyetapowy. Na czym on dokładnie polega?

  1. Szybkie zamrażanie świeżego lub wstępnie ugotowanego produktu w ekstremalnie niskiej temperaturze około -40°C. 
  2. Sublimacja zamrożonego produktu. Zamrożona woda szybko odparowuje po umieszczeniu w głębokiej próżni. W tym środowisku żywność jest podgrzewana. Po osiągnięciu 0°C woda w stanie stałym nie może wrócić do stanu ciekłego, ponieważ znajduje się w środowisku próżni, więc przechodzi bezpośrednio w stan gazowy. Dzięki temu żywność staje się liofilizowana.
  3. Zamknięcie liofilizowanej żywności w opakowaniach niezawierających wilgoci materiałem pochłaniającym tlen w celu uzyskania długoterminowej stabilności przechowywania. Niektóre produkty mogą w takich warunkach przetrwać nawet 25 lat.

Jednym z minusów liofilizowanej żywności jest to, że jest ona bardzo droga ze względu na wysokie zużycie energii. Z drugiej strony liofilizacja to metoda, którą można zastosować do każdego artykułu spożywczego - nawet do lodów. Z produktów tych najczęściej korzystają osoby uprawiające sport na świeżym powietrzu lub przebywające na kempingach, a także żołnierze, kosmonauci czy żeglarze.

Dlaczego produkty liofilizowane górują nad innymi produktami?

  1. Wspaniały smak i wygląd. Produkty liofilizowane smakują i wyglądają podobnie jak produkty świeże. Liofilizacja nie kurczy ani nie utwardza żywności. Proces ten w pełni zachowuje jej aromat, kształt i smak. Po dodaniu wody produkty spożywcze są takie same, jak ich świeże odpowiedniki.
  2. Długi okres trwałości. Produkty liofilizowane mają bardzo długi okres przydatności do spożycia. Gdy produkt jest odpowiednio przechowywany, żywność może przetrwać od 15 do 25 lat. Dla porównania żywność suszona i produkty mrożone, mogą przetrwać tylko 2 lata.
  3. Wartości odżywcze. Produkty liofilizowane zachowują około 95% swoich składników odżywczych podczas całego procesu liofilizacji.
  4. Waga i przestrzeń. Po usunięciu wody z żywności stają się one bardzo lekkie i zajmują niewiele miejsca.
  5. Przygotowanie. Liofilizowane posiłki przygotowuje się bardzo szybko i łatwo. Wystarczy do nich dodać ciepłą lub zimną wodę (w zależności od menu), odczekać kilka minut i gotowe.

Źródło: freezedriedandco.com

Pierogi
Pixabay/Hans Braxmeier
Newsy
Jak przechowywać ugotowane pierogi, żeby smakowały jak świeżo zrobione?
Czas i sposób przechowywania różnych potraw różni się w zależności od tego, z czym akurat mamy do czynienia. Mamy dla was kilka rad dotyczących sposobu przechowywania żywności. Mogą się przydać na święta.

Bardzo często zdarza się, że zostaje nam jedzenie. Mówimy o tym nadmiarowym, którego szkoda wyrzucać. Jest kilka zasad, które sprawią, że będziecie wiedzieć, jak je przechować bez szkody dla żywności. Nie powinno się wstawiać do lodówki ciepłych garnków To jedna z głównych zasad, które pomogą wam ocalić daną potrawę. Niektóre nawet lekko ciepłe składniki, stanowią idealną pożywkę dla bakterii. Dania zawierające dużą ilość skrobi, białko czy mleko, mogą być narażane na rozwój niechcianych procesów najbardziej.  Niektóre nie powinny też być wielokrotnie ogrzewane. Wystarczy zatem z lodówki wyjąc tylko taką porcję, jaka nas interesuje, przełożyć do osobnego garnka i odgrzać. Najlepsza wartość temperatury do podgrzewania potraw, wynosi minimum 70 stopni. Właśnie taka zabije większość bakterii. Naleśniki bez farszu i pieczarki Przechowywanie naleśników bez farszu nie powinno przekraczać czasu dwóch dni. Dodatkowo możecie je zabezpieczyć folią. Jeśli macie zamiar je zamrozić, możecie to robić na przestrzeni aż 4 miesięcy. Temperatura mrożenia powinna jednak wynosić -18 stopni.  Pieczarki składają się głównie z wody. To przyspiesza proces ich psucia. Potrawy z pieczarek powinny być spożyte najlepiej w dniu przygotowania potrawy lub dzień później. Ich nadmiar można przechowywać wyłącznie w lodówce schłodzonej do temperatury -4 stopnie, nie dłużej jak jeden dzień. Jak  przechowywać surowe pierogi? Ugotowane pierogi, jeśli nie macie na nie ochoty od razu, należy od razu zamrozić. Będzie im służyć temperatura powyżej -18 stopni. Okres ich trwałości w zamrażarce wynosi do 30 dni.  Pierogi uprzednio ugotowane wystarczy wyłożyć na talerz, wysmarować oliwą, przykryć folią i włożyć...

czipsy
Pixabay
Zdrowie
8 najbardziej szkodliwych nawyków żywieniowych kobiet! Numer trzy może poważnie odbić się na twoim zdrowiu!
Zbyt agresywny detoks, unikanie wszelkich rodzajów tłuszczów i węglowodanów, pomijanie posiłków w ciągu dnia czy zbyt obsesyjne liczenie kalorii – to tylko niektóre z najczęstszych błędów żywieniowych popełnianych przez kobiety. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich z bliska.

Najbardziej szkodliwe błędy żywieniowe kobiet Amerykańscy dietetycy wymienili kilka najbardziej szkodliwych nawyków żywieniowych kobiet. 1. Jedzenie na stojąco Dietetyczka Lauren Harris-Pincus twierdzi, że kobiety, a zwłaszcza matki małych dzieci, bardzo często jedzą na stojąco. Jej zdaniem jest to bardzo szkodliwe, gdyż aby mózg mógł w pełni zrozumieć proces przyjmowania pokarmu, człowiek powinien usiąść i dokładnie przeżuwać pokarm kęs za kęsem. 2. Spożywanie niezdrowych przekąsek Harris-Pincus radzi również, aby zaprzestać spożywania niezdrowych przekąsek, takich jak czipsy i czekolada, ponieważ są one bogate w puste kalorie i tłuszcze trans. Zaleca też spożywanie zdrowych produktów, takich jak warzywa, owoce, orzechy, tłuste ryby i grecki jogurt. 3. Całkowita eliminacja całych grup żywności Każda grupa żywności jest istotna dla naszego zdrowia. Wszystkie z nich zawierają bowiem składniki odżywcze, których potrzebuje nasz organizm. Przykładowo mięso, drób i ryby zawierają białko, żelazo i cynk, a owoce i warzywa zawierają składniki odżywcze, błonnik oraz witaminy A i C. Z kolei nabiał jest niezbędny do uzyskania wapnia. Całkowite wyeliminowanie określonej grupy pokarmów prowadzi do tego, że organizm nie otrzymuje niektórych niezbędnych składników odżywczych. Nic dziwnego, że jakakolwiek dieta, która eliminuje całą grupę pokarmów, nie jest najzdrowszą opcją i może poważnie odbić się na naszym zdrowiu. 4. Pomijanie posiłków Pomijanie posiłków często prowadzi do późniejszego przejadania się. Powiedzmy, że pomijasz śniadanie, a potem jesz tylko mały obiad. Do kolacji prawdopodobnie będziesz bardzo głodna, co spowoduje, że będziesz bardziej skłonna do dokonywania niezdrowych wyborów żywieniowych, takich jak jedzenie...

Pomiar cukru
Pixabay/Tesa Robbins
Newsy
Covid to nic. O epidemii tej choroby mało kto wie. Skutki dla organizmu są ogromne
W dobie pandemii ludzie wyczulili się na objawy ściśle dotyczące koronawirusa. Niektórzy zapominają, że inne choroby też zbierają ogromne żniwa. Ze skutkami wybranych możecie się zmagać latami.

Koronawirus opanował świat. Nie ma co do tego wątpliwości. Widmo COVID-19 przysłania wszystkim oczy wobec chorób, które z nim lub bez niego współistnieją. Podobne żniwa zbiera m.in. cukrzyca. Objawy cukrzyc różnego typu W cukrzycy typu 1. objawy występują gwałtownie, cukrzyca typu 2. postępuje powoli. Pierwsze objawy cukrzycy typu 1. to: ogromne pragnienie; częste oddawanie moczu; zmęczenie. Objawy cukrzycy typu 2. to: suchość w ustach; częste napady głodu; wzmożone pragnienie; senność i infekcje intymne. Cukrzyca typu 2. może mieć podłoże o pochodzeniu środowiskowym. Na rozwój choroby wpływają nadwaga, otyłość oraz wskaźnik BMI powyżej 30. Leczenie choroby polega na wprowadzeniu zmian do trybu życia, systematycznym podawaniu insuliny i utrzymywaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi. Cukrzyca – jak rozpoznać chorobę?  Jest chorobą autoimmunologiczną. Organizm niszczy komórki beta wysp Langerhansa trzustki, których funkcją jest produkcja insuliny. Brak insuliny sprawia, że rośnie poziom glukozy we krwi. Rozwija się hiperglikemia, czyli zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Cukrzyca typu 2. jest chorobą metaboliczną. Organizm zachowuje zdolność wytwarzania insuliny, ale staje się oporny na działanie tego hormonu. W pierwszej fazie choroby występuje insulinooporność. Osoby z insulinoopornością nie są w stanie utrzymać poziomu cukru we krwi na właściwym poziomie. Przyjmujemy coraz więcej pustych kalorii Stan przedcukrzycowy to sygnał alarmowy organizmu. Dobra wiadomość jest taka, że można go odwrócić stosując odpowiednią dietę. Współczesna dieta jest zazwyczaj bardzo kaloryczna i zawierająca mało wartości odżywczych. Może przyznacie się niechętnie, ale z badań wynika, że jemy szybko i byle jak.  Przeciętny Amerykanin blisko 100 lat temu  zjadał rocznie...

czy myć mięso przed gotowaniem
AdobeStock
Triki kulinarne
Myjecie mięso przed gotowaniem? Popełniacie spory błąd! Obalamy kulinarne mity
Zawsze przed ugotowaniem rosołu myjecie dokładnie mięso pod zimną wodą? Błąd! W tym artykule wyjaśniamy mit dotyczący mycia mięsa przed obróbką termiczną, a także inne legendy pokutujące wśród gotujących.

Przed smażeniem kurczaka zawsze dokładnie myjesz mięso? Pewnie wierzysz w ten i wiele innych mitów dotyczących jedzenia. Sprawdź, czy znasz je wszystkie i dlaczego są nieprawdziwe! Dlaczego nie trzeba myć mięsa przed przygotowaniem? Nauczeni, że wszystko trzeba umyć przed zjedzeniem, myjemy także surowe mięso. Czy jest w tym jakiś sens? Według naukowców – nie. Dawniej mięso myto z bardzo prozaicznych przyczyn. Kawałki zarżniętej przed domem kury czy prosiaka mogły być po prostu brudne od krwi i piasku. Współcześnie jednak mięso jest dokładnie czyszczone w rzeźniach, więc nie ma potrzeby, żeby je ponownie myć. Co więcej, to może być szkodliwe! Odkryto, że mycie drobiu zwiększa prawdopodobieństwo zakażenia mięsa drobnoustrojami, co może prowadzić do zatrucia pokarmowego .  Czy świeża żywność jest zdrowsza od mrożonej? Wyjaśnijmy to raz na zawsze – w kwestii wartości odżywczych mrożone jedzenie nie różni się niczym od świeżego! Jego smak, zapach i tekstura mogą się różnić w wyniku procesu zamrażania i rozmrażania, jednak wszystkie witaminy i mikroelementy pozostają w jedzeniu. Co więcej, mrożone owoce i warzywa mogą mieć więcej witamin niż świeże! Zwłaszcza owoce mrozi się od razu po zerwaniu, dzięki czemu po rozmrożeniu mają tyle samo składników odżywczych, co w momencie zamrażania. Natomiast świeże owoce zaczynają tracić witaminy około 3 dni po zerwaniu. Czy jogurt trzeba zjeść 3 dni po otwarciu? W niektórych domach panuje przeświadczenie, że produkty takie jak jogurty, śmietana czy soki trzeba zużyć w maksymalnie trzy dni po otwarciu, a później nadają się tylko do wyrzucenia. Podajcie nam choć jeden racjonalny powód by tak robić, bo my nie znajdujemy żadnego. Sprawdźcie dokładnie datę przydatności do spożycia i trzymajcie się instrukcji...