Co zrobić, żeby tatar nie ściemniał przed podaniem? Dodajcie do niego 1 rzecz
AdobeStock
Newsy

Co zrobić, żeby tatar nie ściemniał przed podaniem? Dodajcie do niego 1 rzecz

Wasz tatar ciemnieje jeszcze przed podaniem i ma nieładny, nieapetyczny kolor? Wystarczy, że dodacie do niego 1 produkt.

Befsztyk tatarski, nazywany też tatarem, to kultowa potrawa, którą przygotowuje się ze skrobanego, mielonego lub drobno siekanego mięsa wołowego, oleju, soli i pieprzu oraz żółtek jaj, cebuli, maggi lub sosu Worcestershire.

Danie to najczęściej podaje się z pokrojoną w kostkę cebulką, kiszonymi ogórkami czy marynowanymi grzybami.

Idealne mięso na tatar powinno być chude, miękkie i świeże. Zwykle wykorzystuje się do tego udziec, szynkę, polędwicę lub ligawę. Co warto zaznaczyć - tatar spożywa się na surowo, bez obróbki termicznej, dlatego tak ważne jest, aby przed jego przygotowaniem zaopatrzyć się w dobrej jakości mięso.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Co zrobić, żeby tatar nie ściemniał przed podaniem?

Jeżeli planujecie przygotować na kolację czy przyjęcie tatar, ale nie chcecie, żeby ściemniał przed podaniem, możecie wykorzystać dwa triki.

  1. Po pierwsze - nie mieszajcie mięsa z siekaną cebulą przed podaniem, ponieważ warzywo to wydziela dużo soku, który przyspiesza utlenianie i odbarwianie wołowiny.
  2. Dodajcie do mięsa trochę soku z cytryny - sok z tego owocu zawiera witaminę C, która spowalnia proces zmiany barwy.

Dlaczego mięso wołowe zmienia kolor? Mięso wołowe ma piękny, czerwony kolor, ale pod wpływem tlenu i innych czynników, utlenia się i blaknie, przyjmując brzydki szaro-brązowy kolor.

Zobacz także
Przepis na wegetariański tatar

Tatar bez mięsa, który smakuje jak oryginał. Smak zawdzięcza temu 1 składnikowi

Tatar Magdy Gessler

Smakowity tatar „Oko pirata” od Magdy Gessler. Kilka kroków i będziesz w kulinarnym niebie!

Przepis na klasyczny tatar wołowy

Tatar wołowy z poniższego przepisu, został robiony z najlepszej i najdelikatniejszej części tuszy wołowej, czyli z polędwicy. Z uwagi na to, że jest podawany na surowo, mięso powinno być jak najświeższe i najlepszej jakości.

Składniki:

  • 400 g polędwicy wołowej (4 porcje)
  • 1 cebula
  • 2 łyżeczki musztardy francuskiej
  • 4 żółtka
  • olej rzepakowy
  • marynowane prawdziwki
  • marynowane warzywa
  • pieprz
  • sól

Przygotowanie:

  1. Obraną cebulę posiekajcie w drobna kostkę i wymieszajcie z dwiema łyżeczkami musztardy francuskiej.
  2. Całość odstawcie na kilka minut do przegryzienia się.
  3. Z polędwicy usuńcie tłuszcz, błony i ścięgna.
  4. Tak sprawione mięso pokrójcie najpierw w plastry a potem w kostkę, na koniec dodajcie sól i olej.
  5. Dobrze wyrobione mięso podzielcie na porcje i podawajcie z wcześniej przygotowaną cebulką, grzybami, warzywami i żółtkiem.
tatar wołowy przepis
Gotujmy.pl/gosia p.
Newsy
Jak wybrać mięso na tatar? Do tego dania nadają się tylko te 2 części wołowiny
Czy wiecie, jakie mięso sprawi, że tatar będzie naprawdę dobry? Dowiecie się z tego artykułu!

Tatar wołowy to jedna z ulubionych zakąsek Polaków. Nie jest bardzo trudne w przygotowaniu, dlatego wiele osób chętnie przyrządza tatara samodzielnie w domu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że choć jest popularnym daniem, to trzeba w jego przypadku zachować sporą dozę ostrożności. Bądź co bądź, tatar to surowe mięso z dodatkami, dlatego trzeba wiedzieć jak wybrać taki kawałek mięsa, z którego wyjdzie smaczny, a co najważniejsze – bezpieczny tatar. Jakie mięso wybrać na tatar? Na początku należy wyjaśnić, że tatar przyrządza się tylko z mięsa wołowego. Niektórzy śmiałkowie eksperymentują i używają do tej potrawy mięsa wieprzowego... To ogromny błąd! Znajdujące się w wieprzowinie bakterie mogą być bardzo groźne dla zdrowia. Nic wam nie będzie, jeśli przyrządzicie z niej kotlety schabowe lub gulasz, ponieważ większość zarazków ginie pod wpływem wysokiej temperatury. Jednak zjedzenie wieprzowiny na surowo jest bardzo złym pomysłem i absolutnie nie używajcie jej do tatara. To samo dotyczy mięsa drobiowego. Do tatara najlepsza jest polędwica wołowa lub ligawa. Mięso z polędwicy będzie znacznie delikatniejsze i przez to niestety droższe. Tańsza ligawa też jest smaczna i nie posiada tkanki łącznej podobnie jak polędwica, ale jest od niej nieco twardsza. Z tego powodu decydując się na ligawę, musicie ją bardzo dokładnie posiekać. Zakupując mięso na tatar upewnijcie się, że jest ono pierwszej świeżości. Tylko taka wołowina nada się do przygotowania tatara w domowych warunkach. Należy bezwzględnie czuwać nad jakością mięsa na tatar, by uniknąć potem sensacji żołądkowych i groźnych chorób. Przepis na tatar wołowy Składniki: 40 dag mielonego mięsa z polędwicy lub ligawy wołowej 2 żółtka 1 łyżka oliwy 2 łyżki wody Pół łyżeczki pieprzu Pół łyżeczki soli 2-3 ogórki kiszone...

Czym jest ligawa wołowa? Sprawdzamy czy jest zdrowa i co z niej zrobić
Adobe Stock
Newsy
Czym jest ligawa wołowa? Sprawdzamy, czy jest zdrowa i co z niej zrobić
Z każdego kawałka mięsa wołowego można przyrządzić inne potrawy. Czy wiecie, na jakie najlepsza będzie ligawa?

Ligawa to tylna część udźca wołowego. Jest chudym, silnym mięśniem z długimi włóknami i cienką błonką dookoła. To tańszy rodzaj wołowiny, nazywanym czasem „fałszywą polędwicą”. Z tego powodu czasem w restauracjach jest używana zamiennie z polędwicą wołową, szczególnie do przyrządzenia takich dań, w których klient nie zorientuje się, że szef kuchni użył gorszego kawałka jak: tatar wołowy, w którym mięso jest drobno posiekane czy carpaccio, do którego mięso kroi się w cienkie, przezroczyste plasterki. Sprawdzamy jakie wartości odżywcze na ligawa i podpowiadamy, co z niej przyrządzić. Czy wołowina jest zdrowa – wartości odżywcze ligawy Ten rodzaj mięsa ma stosunkowo niską zawartość tłuszczu i dużą zawartość białka. Dostarcza witaminy z grupy B: B2, B3, B5, B6 i B12. Zawiera wiele składników mineralnych: Żelazo Fosfor Cynk Selen W 100 gramów ligawy znajdziecie średnio: 110 kcal 22 g białka 2,3 g tłuszczu Mięso nie zawiera węglowodanów ani błonnika Instytut Żywności i Żywienia opublikował zalecenia związane z prowadzeniem zdrowej diety. Wspomina w nich między innymi o tym, że jedzenie czerwonego mięsa należy ograniczyć: - Ograniczaj spożycie mięsa (zwłaszcza czerwonego i przetworzonych produktów mięsnych do 0,5 kg tygodniowo). Jedz ryby, nasiona roślin strączkowych i jaja.         Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez Sztuka Mięsa Rzeźnik (@rzezniksztukamiesa) Co ugotować z ligawy wołowej? Ten rodzaj mięsa nadaje się do...

Tatar Magdy Gessler
Paweł Kibitlewski/ons.pl, Rainer Zenz/Wiki Commons
Przepisy
Smakowity tatar „Oko pirata” od Magdy Gessler. Kilka kroków i będziesz w kulinarnym niebie!
To potrawa dla prawdziwych koneserów. Są i tacy, którzy przenigdy nie zdecydują się na spróbowanie tak przygotowanego surowego mięsa. Nie wiedzą, co tracą!

Delikatny smak przypominający niektórym wędzonego łososia, aksamitna tekstura i doznania nieporównywalne z niczym innym. Tatar to rarytas. Dobrze przygotowane surowe mięso to prawdziwe niebo w gębie! Zwłaszcza, gdy mówimy o tatarze wedle receptury słynnej Magdy Gessler. Owszem, zjedzenie po raz pierwszy w życiu mięsa niepoddanego obróbce termicznej może wzbudzić mieszane uczucia. Jednak musimy was uspokoić – jeżeli mięso na tatar pochodzi z zaufanego miejsca, nie ma powodów do obaw. Najważniejszym czynnikiem w doborze odpowiedniego kawałka polędwiczki wołowej jest jej świeżość. Nie powinno się przygotowywać tatara z mrożonej wołowiny – dla zachowania bezpieczeństwa, a przede wszystkim ze względu na walory smakowe, wykorzystujmy jedynie świeże kawałki mięsa. Podobnie z jajkiem, które posłuży nam za tytułowe „oko pirata”. Krótka piłka – im jajko świeższe, tym lepsze. Najlepiej oczywiście, jeżeli dysponujemy jajami prosto z kurnika. Wtedy nie będziemy mieli najmniejszych oporów przed zjedzeniem surowego żółtka. Poniżej przedstawiamy wam przepis na smakowity tatar „Oko pirata” zainspirowany recepturą Magdy Gessler z programu „Kuchenne rewolucje”. Składniki: 50 dag świeżej, mielonej lub bardzo drobno posiekanej polędwicy wołowej 4 żółtka jaj Kilka łyżek wody 100 ml oleju słonecznikowego Sól i pieprz Kapary do dekoracji Mała cebula Przygotowanie: Ręcznie wyrabiamy zmielone mięso z 2 żółtkami, olejem i wodą. Doprawiamy solą i pieprzem. Gdy tatar będzie miał jednolitą konsystencję, wykładamy go na talerzu i przygotowujemy zagłębienie na żółtko. Okładamy mięso drobno pokrojoną cebulką. Całość wieńczymy ułożeniem żółtka na wierzchu i przyozdobieniem...

Tomasz Strzelczyk smaży bryzole jak z PRL-u. I jak w tamtych czasach, z powodu ceny mięsa, nie robi ich z polędwicy
Instagram / Tomasz Strzelczyk
Newsy
Tomasz Strzelczyk smaży bryzole jak z PRL-u. Też nie robi ich z polędwicy
Bryzol to rodzaj dania mięsnego, dziś niemal zapomnianego. Co to za kotlet i jak go podawano, przypomina uczestnik 4. edycji „Masterchef".

Bryzol wołowy najlepiej zrobić z polędwicy wołowej. Jednak w PRL-u, gdy ten rodzaj dania był popularny i podawany w każdej restauracji, nie robiono go z polędwicy z dwóch powodów: polędwicy nie było w sklepach, a jak już była, to była bardzo droga. Dzisiejszy bryzol Tomasza Strzelczyka, autora vloga Oddasz Fartucha, także jest przyrządzony z innego kawałka wołowiny. YouTuber wybrał tańsze mięso z powodu bardzo wysokich cen polędwicy. W czasach gdy inflacja rozpędza się i zaczyna osiągać 7% w stosunku do poprzedniego roku, pan Tomasz ma rację — warto wrócić do oszczędnościowych nawyków z PRL-u i zacząć używać tańszych i bardziej dostępnych zamienników. Bryzol wołowy z pieczarkami – królewskie danie z restauracji w PRL W czasach PRL mięso dobrej jakości było rarytasem. Dlatego przygotowywano dania, które, choć częściowo mogły zrekompensować brak schabowego czy innych mięsnych, wysokogatunkowych potraw. Bryzol to rodzaj kotletów, których dziś już prawie się nie pamięta. Można go jednak znaleźć w menu klasycznych restauracji, specjalizujących się w tradycyjnych daniach, pamiętających czasu PRL-u. To kotlet z mocno rozbitej polędwicy wołowej oprószony samą mąką. Z braku polędwicy często powstawał z mielonego lub siekanego mięsa gorszej jakości i wówczas był przygotowywany podobnie do kotletów mielonych, z mniejszą ilością przypraw i panierką robiona wyłącznie z mąki. Kotlet był formowany na wzór cienkiego, płaskiego zraza, kształtem więc też różnił się od mielonego. Bryzol podawano z pieczarkami i lekko podduszoną cebulką. Można go było także serwować z kawałkiem masła położonym na gorącym kotlecie, roztapiającego się pod wpływem ciepła. Jeśli chcecie odtworzyć dawne smaki, podajcie bryzole tak, jak proponuje...