Właśnie ruszył sezon na dynie. Czy wiecie, że warzywo to występuje aż w 80 różnych odmianach? Jeśli planujecie kupić dynię, zwróćcie uwagę na to, żeby była to dynia jadalna. Dynie ozdobne, które kuszą nas swoim kolorem i kształtem, są trujące i nie powinno się ich jeść.

Co można zrobić z dyni?

Dynia świetnie się sprawdza jako składnik wielu tradycyjnych dań. Możemy zetrzeć ją na tarce i zrobić z niej placki a'la te ziemniaczane, pokroić w kostkę, ugotować i zblendować na pyszną i rozgrzewającą zupę krem, upiec ją w plastrach lub zamarynować w słoiku. Co, jeśli dynia rozgotowała nam się podczas gotowania? Czy można ją jeszcze jakoś uratować? Tak. Nie wyrzucajcie jej, bo możecie z niej zrobić przepyszne puree.

Jak zrobić puree z dyni?

Do przygotowania pysznego puree z dyni, będziecie potrzebować tylko dwóch składników.

Składniki:

  • mała dynia lub pół dużej
  • ulubione przyprawy

Przygotowanie:

  1. Ponieważ dynia ma bardzo twardą skórkę, obieramy ją dopiero po ugotowaniu.
  2. Dynię dzielimy na pół, wyjmujemy miąższ z pestkami i kroimy na mniejsze kawałki.
  3. Gotujemy na parze.
  4. Kiedy dynia trochę przestygnie, odkrawamy z niej skórkę.
  5. Odciskamy nadmiar wody i blendujemy.
  6. Doprawiamy puree wedle uznania.

Dlaczego warto jeść dynie?

Dynia nie tylko wspaniale smakuje, ale też ma wiele składników odżywczych, takich, jak błonnik, witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Znajdziemy w niej m.in. cynk, wapń, magnez, potas, selen, witaminy C, A, E, niacynę i kwas foliowy. Równie bogaty jest jej miąższ, który zawiera duże ilości białka i błonnika oraz niewielkie ilości węglowodanów. Dynia nie zawiera tłuszczów, dzięki czemu potrawy z dyni są niskokaloryczne.

Zobacz także:

Jak jedzenie dyni wpływa na zdrowie?

  • Dynia zawiera określone składniki odżywcze, które są dobre dla zdrowia serca. Znajdujący się w niej błonnik, witamina C i potas, mogą pomóc w poprawie ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu.
  • Przeciwutleniacze znajdujące się w dyni są dobre dla zdrowia skóry. Należą do nich beta-karoten oraz witaminy C i E. Zwłaszcza beta-karoten może chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Spożywanie pokarmów zawierających beta-karoten może również pomóc w poprawie wyglądu i tekstury skóry.
  • Dynia jest dobra dla oczu. Po pierwsze, jest bogata w beta-karoten, który pomaga zachować ostrość widzenia, pomagając siatkówce wchłaniać światło. Po drugie, połączenie innych witamin i minerałów w dyni może chronić przed zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem.
  • Zawarta w dyni witamina A może pomóc organizmowi w zwalczaniu infekcji. Ostatnie badania wykazały, że witamina A jest szczególnie ważna dla wzmocnienia wyściółki jelitowej, czyniąc ją bardziej odporną na infekcje.
  • Inne mikroelementy w dyni również pomagają w promowaniu odporności, w tym witamina C i E, żelazo i kwas foliowy.

Źródło: healthline.com