Większość z nas nie potrafi sobie wyobrazić dnia bez zjedzenia chleba. Zwykle smarujemy go masłem, robimy z niego kanapki lub dodajemy go do różnych dań, najczęściej zup, bigosów i gulaszy. Niestety, biały chleb zawiera mnóstwo węglowodanów, które nie tylko zapewniają nam energią, ale też sprawiają, że szybko tyjemy. Co się stanie, gdy wykluczymy na miesiąc chleb ze swojej diety?

Co się stanie, gdy odstawimy na 30 dni chleb?

Dla jednych chleb to codzienność. Inni świadomie z niego rezygnują chcąc wyeliminować z diety puste kalorie i węglowodany. Czy wykluczenie z diety chleba na pewno jest jednak zdrowe? Oto, co się stanie, gdy wyeliminujecie z diety chleb.

  • Schudniecie. Pierwsze, co się stanie po tym, jak wykluczycie ze swojej diety chleb, będzie spadek masy ciała spowodowany zmniejszeniem ilości kalorii i węglowodanów, a także większa utrata zmagazynowanej wody wewnątrz organizmu. Gdy spożycie węglowodanów zmniejsza się, organizm zaczyna spalać energię zmagazynowaną w postaci glikogenu, a to prowadzi do utraty wody i utraty wagi. Niestety, utrata tej wody nie jest dla was zdrowa i może mieć negatywny wpływ na wasze zdrowie.
  • Osłabienie organizmu. Kupując chleb na pewno zwracacie uwagę na to, by zawierał on pełne ziarna i był dobrej jakości. Pełne ziarna znajdujące się w niektórych rodzajach chleba, są uważane za paliwo dostarczające organizmowi energii oraz ważne źródło witamin i minerałów ważnych dla utrzymania poziomu energii, takich jak magnez, witamina B i węglowodany. Wykluczenie tych składników z diety, odbije się na was zwłaszcza w początkowym okresie od odstawienia w postaci obniżonej energii oraz uczucia osłabienia i zmęczenia.
  • Zaparcia. Pieczywo zawiera błonnik, który ma kluczowy wpływ na wypróżnianie, ponieważ pomaga przepychać pokarm do przewodu pokarmowego, zwłaszcza w jelicie grubym, co przyczynia się do usprawnienia procesu wypróżniania. Jeśli zrezygnujecie z jedzenia chleba, istnieje duża szansa, że będą wam dokuczały zaparcia.
  • Pogorszenie nastroju. Podczas trawienia węglowodanów wytwarzają się zwiększone ilości aminokwasu o nazwie tryptofan, który pomaga w wydzielaniu serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Jeśli ograniczymy spożycie węglowodanów, produkcja tego hormonu będzie mniejsza, co będzie skutkowało pogorszeniem nastroju.
  • Ponadto, ponieważ węglowodany są głównym źródłem energii w organizmie, gdy są tracone, organizm rozkłada tłuszcze i wytwarza ketony, a rezultatem jest: nieprzyjemny oddech, suchość w ustach, zawroty głowy, bezsenność, mdłości i zdezorientowane myślenie.

Czy wyeliminowanie z diety chleba jest zdrowe?

Odpowiedź na to pytanie jest złożona i najlepiej odpowie na nie lekarz specjalista w oparciu o wasze wyniki badań. Jedno jest jednak pewne - zawsze wybierajcie pieczywo, które zawiera pełnoziarniste składniki, które odpowiednio zaspokoją zapotrzebowanie waszego organizmu na energię.

Źródło: abc.zdrowie.pl, arabiaweather.com

Zobacz także: