Rogale świętomarcińskie wypiekane są w Poznaniu od ponad 130 lat. Uczczenie dnia Świętego Marcina, patrona ubogich słodkimi rogalami, to pomysł proboszcza poznańskiej parafii św. Marcina oraz wykonanie poznańskiego cukiernika — Walentego.

Oficjalne wypieki w piekarniach i mniej oficjalne w domach

Dziś rogale są wypiekane w niewiele ponad 100 piekarniach i cukierniach. Każdy, kto wypuszcza z pieca rogal świętomarciński, musi wcześniej uzyskać specjalny certyfikat. Tylko certyfikowani piekarze mają prawo używać tej receptury i nazwy.

Rogal jest wypiekany z ciasta półfrancuskiego. Oficjalne receptury zdradzają, że do wytworzenia ciasta używa się margaryny, a nie masła. Nadzienie zrobione jest z białego maku, z bakaliami. Ciastko jest bardzo ciężkie, tłuste i wysokokaloryczne. Ale, że jest smakołykiem jedzonym tylko raz do roku, to pomimo jego 850 kcal, możemy sobie na niego pozwolić.

Przepis na farsz do rogala świętomarcińskiego

Głównym składnikiem farszu jest biały mak. To nie jest popularny rodzaj maku. Szukajcie go w sklepach ze zdrową żywnością. Na pewno znajdziecie też na aukcjach internetowych.

Zobacz także:

Składniki:

  • 30 dag białego maku
  • 10 dag masy marcepanowej
  • ¾ szklanki cukru pudru
  • 10 dag orzechów włoskich
  • 10 dag prażonych migdałów
  • 2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej
  • 2 łyżki gęstej kwaśnej śmietany
  • Kilka biszkoptów drobno pokruszonych

Przygotowanie:

  1. Mak i orzechy sparzcie gorącą wodą, a po 15 minutach odsączcie. Zmielcie dwukrotnie razem z migdałami.
  2. Masę marcepanową rozetrzyjcie mikserem z cukrem pudrem, dodajcie zmielony mak z bakaliami, okruszki biszkoptowe i posiekaną skórkę pomarańczową. Dobrze wymieszajcie, dodajcie śmietanę. Masa nie powinna być zbyt płynna, ani zbyt twarda. Możecie regulować jej konsystencję, dodając stopniowo śmietanę.

Gdy zrobicie ciasto półfrancuskie, dalej postępujcie następująco:

  1. Ciasto na rogaliki rozwałkujcie na prostokąt o wymiarach mniej więcej 65 x 34 cm i przetnijcie wzdłuż długiego boku na 2 części. Każdy powstały w ten sposób pasek pokrójcie na 12 trójkątów.
  2. Rozsmarujcie nadzienie, zostawiając margines na wszystkich bokach trójkąta. Zawijajcie rogaliki, zaczynając od najszerszego boku, w kierunku wierzchołka.
  3. Ułóżcie na blaszce, przykryjcie i pozostawcie do wyrośnięcia na około 1,5 godziny — lub do podwojenia objętości.
  4. Rozgrzejcie piekarnik do 180 st. Celsjusza, wyrośnięte rogale posmarujcie jajkiem roztrzepanym z mlekiem i pieczcie około 20 minut, aż się zarumienią.
  5. Rogale wyjęte z pieca można polać lukrem i posypać posiekanymi orzeszkami lub migdałami.

Źródło: beszamel.se.pl