Często jecie takie banany? Lepiej sprawdźcie, co stanie się z waszym żołądkiem
Adobe Stock
Newsy

Często jecie takie banany? Lepiej sprawdźcie, co stanie się z waszym żołądkiem

Boli was brzuch lub macie rozstrój żołądka? Sięgnijcie po banany. Na pewno wam pomogą.

Ból brzucha może mieć różne przyczyny. Może być skutkiem niestrawności, grypy żołądkowej lub refluksu żołądkowo-przełykowego, ale też może być symptomem o wiele poważniejszych stanów, takich jak wrzody żołądka, zapalenie wyrostka robaczkowego czy ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Kiedy odczuwamy ból lub skurcze brzucha albo mamy mdłości, ostatnią rzeczą, na którą mamy ochotę, jest jedzenie. Mimo to, niektóre pokarmy mogą dostarczyć nam składników odżywczych, których potrzebujemy w tym trudnym czasie. Jednym z nich są banany.

Kotlety mielone

Banany skuteczne na ból brzucha

Banany są lekkostrawne i zawierają dużo potasu. Ten ważny minerał tracimy, gdy mamy biegunkę lub wymiotujemy.

Owoce te nie tylko pomogą nam uspokoić żołądek i zadziałają osłonowo na podrażnione ścianki żołądka, ale też pomogą zregenerować błonę śluzową żołądka.

Zobacz także
Banany to samo zdrowie. Ale ten 1 składnik sprawia, że warto organiczyć ich jedzenie zimą.

Banany to samo zdrowie. Ale ten 1 składnik sprawia, że warto ograniczyć ich jedzenie zimą

banany

Kobieta jadła tylko banany przez 12 dni. Nie uwierzycie, co stało się z jej ciałem

Banany pomogą też na wrzody żołądka

Wrzody żołądka są stanem, w którym kwas uszkadza wyściółkę ściany żołądka, powodując ból. Jedną z przyczyn wrzodów żołądka jest bakteria helicobacter pylori.

Wrzody mogą być również skutkiem nadużywania środków przeciwbólowych, takich jak aspiryna, oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen.

Objawy tego stanu obejmują:

  • pieczenie lub silny ból w okolicy między klatką piersiową a pępkiem
  • słaby apetyt
  • wzdęcia
  • zgagę
  • niestrawność
  • nudności
  • wymioty
  • utratę masy ciała

Mimo iż stan ten wymaga natychmiastowej pomocy medycznej, warto również sięgnąć po naturalne środki, które mogą wzmocnić wyściółkę jelita i zapobiec atakowi kwasów.

Jedną z takich rzeczy są banany. Zarówno zielone, jak i dojrzałe banany są korzystne w leczeniu wrzodów żołądka, ponieważ:

  • zawierają pewne związki przeciwbakteryjne, które hamują rozwój wywołującego wrzody H. pylori
  • usuwają kwasowość soków żołądkowych, która zmniejsza stan zapalny i wzmacnia błonę śluzową żołądka

Zielone banany pomagają złagodzić biegunkę

Biegunka najczęściej jest wynikiem rozstroju żołądka spowodowanego infekcją lub zatruciem pokarmowym. Jak wykazały badania, jedzenie ugotowanych, zielonych bananów w trakcie biegunki, może pomóc zmniejszyć ilość, nasilenie i czas trwania tak zwanych epizodów.

Za wyraźne działanie przeciwbiegunkowe zielonych bananów odpowiada skrobia oporna. To specjalny rodzaj błonnika, który nie może być trawiony przez ludzi, więc przechodzi przez przewód pokarmowy aż do okrężnicy (końcowej części jelit).

Skrobia oporna jest w okrężnicy powoli fermentowana przez bakterie jelitowe w celu wytworzenia krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które stymulują jelita do wchłaniania większej ilości wody i ujednolicania stolca.

Źródło: healthline.com, zdrowie.wprost.pl

Czy można zjeść banana na pusty żołądek? Lekarze nie pozostawiają złudzeń
Adobe Stock
Newsy
Czy można zjeść banana na pusty żołądek? Lekarze nie pozostawiają złudzeń
Wstaliście rano i macie ochotę na banana? Sprawdźcie, czy jedzenie bananów na pusty żołądek jest zdrowe.

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Nigdy nie powinno się go jeść w pośpiechu i zawsze powinno ono być pożywne i zdrowe, aby zapewnić nam odpowiednie składniki odżywcze i energię na resztę dnia. Niestety, nie zawsze mamy czas na przygotowanie śniadania. Wielu z nas zazwyczaj sięga po coś, co akurat znajduje się pod ręką, aby szybko zaspokoić swój głód. Nie wszystkie produkty jedzone na czczo są jednak dla nas dobre. Jak to więc jest z bananami? Prozdrowotne właściwości bananów Banany to jedne z najzdrowszych owoców na świecie. Zawierają witaminy A, B6 i C oraz są bogatym źródłem magnezu, potasu i fosforu. Banany składają się głównie z węglowodanów. Niedojrzałe banany zawierają przyzwoite ilości skrobi, która działa jak błonnik, wspomagając pracę jelit. Podobnie jak inne owoce, banany zawierają kilka zdrowych przeciwutleniaczy, które odpowiadają za wiele korzyści zdrowotnych. Należą do nich m.in. dopamina i katechina. Banany mogą być korzystne dla zdrowia serca ze względu na wysoki poziom potasu i przeciwutleniaczy. Co więcej, ich tzw. oporna skrobia i pektyny mogą promować zdrowie okrężnicy. Banany nie tylko dodają nam energii, ale też odtruwają organizm, wspomagają naszą oporność i pomagają w regeneracji mięśni. Banany są ogólnie uważane za zdrowe, jednak osoby z cukrzycą typu 2 powinny unikać spożywania dużych ilości dojrzałych bananów. A co, jeżeli chodzi o jedzenie bananów na czczo? Czy można jeść banany na pusty żołądek? Zdaniem lekarzy to najlepsze, co możemy zrobić, ponieważ banany: mają bogatą wartość odżywczą wprawiają nas w dobry nastrój, dzięki tryptofanowi, który odpowiada za wydzielanie serotoniny  wspomagają trawienie pomagając nam uniknąć zaparć doskonale działają...

wpływ wieprzowiny na zdrowie
Adobe Stock
Newsy
5 powodów, dla których lepiej jest odstawić wieprzowinę. Numer 3 sprawi, że wstrzymacie oddech
Karkówka, łopatka, boczek, schab, a nawet szynka – te produkty z pewnością często pojawiają się w waszym jadłospisie. Badania dowodzą, że to właśnie mięso wieprzowe cieszy się największą popularnością wśród Polaków – statystyczna osoba zjada go aż 42 kilogramy rocznie. Niestety, takie praktyki mogą mieć bardzo negatywny wpływ na wasze zdrowie.

Mięso wieprzowe, w zależności od części tuszy, którą wybierzecie, jest przede wszystkim bogate w białko. Najwięcej znajdziecie go w schabie, z kolei najmniej w żeberkach. Nie można również zapomnieć, że wieprzowina to źródło cennych soli mineralnych, takich jak sód, potas, żelazo oraz cynk. Ponadto, mięso pozyskane ze świni zawiera mnóstwo witamin z grupy B oraz witaminę A i E. Wydawać, by się mogło, że jest całkowicie zdrowe. Nic bardziej mylnego. Częste spożywanie mięsa wieprzowego może stanowić poważne zagrożenie dla waszego zdrowia, zwłaszcza jeśli je nieodpowiednio przygotujecie. Produkt ten może mieć negatywny wpływ nie tylko na wasz cholesterol i serce, ale również wątrobę oraz prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Co to oznacza? Zaraz wszystko stanie się dla was jasne. 1. Zapalenie wątroby typu E Ta zakaźna choroba przewodu pokarmowego zwykle przebiega bezobjawowo. Istnieją jednak przypadki, w których wirus daje o sobie znać poprzez gorączkę, wymioty, powiększenie wątroby lub jej niewydolność, bóle stawów oraz brzucha, a także ogólne osłabienie organizmu. Jak się okazuje, choroba jest szczególnie niebezpieczna w przypadku ciężarnych kobiet. W 25 proc. przypadków prowadzi bowiem do śmierci matki lub płodu. 2. Choroby neurologiczne Częste spożywanie wieprzowiny może również prowadzić do wielu chorób układu nerwowego – zapalenia nerwów obwodowych, drętwienia, mrowienia i bólów kończyn, a nawet stwardnienia rozsianego, które całkowicie wyniszcza organizm. 3. Nowotwory Okazuje się, że nadmierne spożywanie mięsa wieprzowego może być bezpośrednią przyczyną raka jelita grubego, przełyku, płuc, trzustki oraz wątroby. Według Światowej Organizacji Zdrowia, każde 50 gramów tego produktu, zwiększa...