Biedronka przyjmuje butelki zwrotne po piwie. Nie trzeba nawet mieć paragonu
AdobeStock/AdobeStock
Newsy

Biedronka przyjmuje butelki zwrotne po piwie. Nie trzeba nawet mieć paragonu

Chcecie zwrócić zalegające w waszym domu szklane butelki po piwie? Wystarczy, że pójdziecie do Biedronki.

Sieć sklepów Biedronka wprowadziła nowy system kaucyjny. Od teraz klienci mogą zwracać puste butelki zwrotne po aż pięciu różnych rodzajach piw butelkowych. Będzie można tego dokonać we wszystkich 3150 placówkach w całej Polsce.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Nowy system kaucyjny Biedronki

Kupujecie od czasu do czasu piwo butelkowe? Mamy dla was dobrą wiadomość. Od teraz możecie zwrócić niepotrzebne butelki po piwach w Biedronce. O jakie rodzaje piw chodzi? To aż pięć produktów, takich jak:

  • Żywiec Jasne Pełne
  • Warka Classic
  • Harnaś Jasne Pełne
  • Namysłow Pils
  • Kasztelan Niepasteryzowane

Warto dodać, że chodzi tu o butelki o pojemności 500 ml. Aby odzyskać kaucję (50 gr. za butelkę), klient nie będzie nawet musiał mieć ze sobą paragonu.

Zobacz także
Woda pita z plastikowych butelek nie jest zdrowa. Nowe badanie pokazuje co dokładnie w niej nam szkodzi

Woda pita z plastikowych butelek nie jest zdrowa. Nowe badanie pokazuje, co dokładnie w niej nam szkodzi

Plastikowe butelki będą w Polsce zwrotne. Wiemy ile wyniesie kaucja i gdzie przyjmą zwroty

Plastikowe butelki będą podlegały zwrotowi. Wiemy, ile wyniesie kaucja i jak je zwrócimy

Dwa sposoby odzyskiwania kaucji

Należy jednak doprecyzować, że Biedronka wprowadza dwa sposoby na odzyskanie kaucji za butelki. Jedna opcja polega na wykorzystaniu paragonu, a druga nie wymaga od klienta posiadania paragonu.

  • bez paragonu – w takiej sytuacji kaucja zostanie wypłacona w formie vouchera na kolejne zakupy w sieci Biedronka (do wykorzystania w ciągu 100 dni)
  • z paragonem z sieci Biedronka – wtedy kaucja będzie wypłacona gotówką

- Biedronka prowadzi szereg działań prośrodowiskowych. Dlatego zdecydowaliśmy się na szerokie udostępnienie i przyjmowanie zwrotnych butelek po piwach dla wybranych produktów. Do zwrotu nie potrzeba nawet dowodu zakupu, w związku z tym liczymy, że klienci przekonają się do tego rozwiązania. Dzięki skali naszej firmy wprowadzamy jeden z najwygodniejszych w Polsce systemów zwrotu butelek zwrotnych 500 ml – powiedziała Marta Walkiewicz, kupiec odpowiedzialna za ofertę piw w sieci Biedronka.

Czemu służy nowy system zwrotu butelek w Biedronce?

Nikt nie lubi, jak zalegają mu w domu puste, szklane butelki. Rozwiązanie zaproponowane przez sieć sklepów Biedronka, ma na celu upowszechnienie butelek zwrotnych, przy jednoczesnym zwiększeniu wygody dla klientów.

Źródło: portalspozywczy.pl

Kaucja za plastikowe butelki coraz bliżej. Ile wyniesie?
AdobeStock
Newsy
Kaucja za plastikowe i szklane butelki coraz bliżej. Ile wyniesie?
W Polsce być może niebawem zacznie obowiązywać kaucja za butelki z plastiku. O ile podrożeje woda i napoje i jak będzie można dokonać zwrotu?

Zanieczyszczenie środowiska odpadami z plastiku jest coraz poważniejsze. Z tego powodu postanowiono wprowadzić kaucję na plastikowe butelki, by zachęcić ludzi do ich zwrotu. O ile zdrożeją napoje sprzedawane w plastikowych butelkach i jak będzie wyglądał zwrot? Sprawdźcie. Ekologiczne rozwiązania w trosce o środowisko Pomysł kaucji za plastikowe butelki nie jest nowy. Rozważano wprowadzenie takiego rozwiązania już od dłuższego czasu, ponieważ problem zanieczyszczenia środowiska plastikiem jest coraz poważniejszy. Próbuje się walczyć z tym na wiele sposobów – od kilku lat obowiązuje wysoka opłata za plastikowe torebki w sklepach i wygląda na to, że pomysł jest bardzo skuteczny. Praktycznie od początku wprowadzenia opłaty Polacy zaczęli przynosić własne torby na zakupy, by nie płacić dodatkowo kilku złotych za foliowe torebki. Kaucja za plastikowe butelki Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdza, że trwają przygotowania do wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego. Poseł Jacek Ozdoba opowiedział o szczegółach: Będziemy mieli system kaucyjny w Polsce. Jestem jego entuzjastą i badania pokazują, że bardzo duże grono Polaków również. Z przedsiębiorcami już się konsultowaliśmy, mamy zebrane założenia i czekamy na to, aż będę mógł tę propozycję przedstawić. Jeszcze nie jest znana dokładna wysokość kaucji za butelki. Prawdopodobnie wyniesie mniej więcej tyle, ile w sąsiadujących z Polską krajach, w których kaucja za butelki z plastiku obowiązuje od wielu lat. Tam za zwrot jednej plastikowej butelki można liczyć na kwotę w wysokości 25-50 eurocentów. Możliwe więc, że w Polsce napoje sprzedawane w plastikowych butelkach zdrożeją nawet o 1-2 złote, choć na razie rządzący uspokajają, że jeszcze trwają rozmowy z przedsiębiorcami w tej sprawie. Mówi się o kwotach rzędu 50 groszy...

Kaucja na szklane i plastikowe butelki to tylko kwestia czasu. Znamy szczegóły nowych przepisów.
Adobe Stock
Newsy
Kaucja na szklane i plastikowe butelki to tylko kwestia czasu. Znamy szczegóły nowych przepisów.
Szykują się ciekawe zmiany. W niedalekiej przyszłości już nie tylko butelki po piwie wymienicie w sklepach na pieniądze.

Walka z ilością produkowanych odpadów trwa. Wszystko to oczywiście w imię dobrostanu naszej planety i szeroko pojętej ekologii. Z tego oto właśnie względu jedna sieć, czyli Carrefour zapowiedział już, że niedługo wprowadzi możliwość zwrotu butelek szklanych bez konieczności okazywania paragonu. W tym momencie trwają właśnie testy takiego rozwiązania w jednym z warszawskich sklepów tej francuskiej sieci. Na czym będzie polegała tzw. ustawa ROP? Przełom w sprawie butelek szklanych to jedno. Rząd szykuje projekt ustawy idącej jeszcze dalej w sprawie zwrotu butelek w sklepach. Chodzi oczywiście o próbę ograniczenia wykorzystywania przez Polaków plastikowych butelek i poprawę systemu ich sortowania i recyklingu. Szczegóły tego kroku mają znaleźć się w tzw. ustawie o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). Projekt tego aktu prawnego przewiduje przerzucenie na sklepy odpowiedzialności za zbiórkę i zagospodarowanie butelek plastikowych i szklanych. W tym celu na butelki obu rodzajów nałożona zostać ma kaucja w wysokości ok. kilkudziesięciu groszy, którą klienci będą mogli odebrać po zwrocie pustych butelek w sklepach. W jaki sposób będzie wyglądał zwrot butelek plastikowych w sklepach? Cała operacja zwrotu miałaby odbywać się oczywiście nie przy kasie, jak to zwykle ma miejsce w przypadku butelek po piwach, ale za to w tzw. butelkomatach. Klienci sami przeprowadzaliby proces odbioru kaucji w specjalnym automacie. Jak ta procedura będzie wyglądała dokładnie, na razie nie wiadomo. Ministerstwo Środowiska zaprzeczyło jednak informacjom, jakoby sklepy miały być zmuszone do nabycia drogich butelkomatów. Być może takim obowiązkiem zostałyby obłożone tylko i wyłącznie sklepy wielkopowierzchniowe i hipermarkety. Jak więc przeprowadzić całą...

Syn Anny Przybylskiej poszedł do komunii. Na stole nie zabrakło przysmaków. Zobaczcie jego tort!
Flickr
Newsy
Niezwykła akcja w Carrefourze! Zwrócicie butelki bez paragonu i jeszcze… dostaniecie za to prezent!
W sklepach Carrefour oddacie wszystkie butelki zwrotne bez paragonu. Sieć sklepów chce w ten sposób promować ekologiczne rozwiązania. Przy okazji zyskają kieszenie klientów.

Nareszcie! W końcu będzie można oddać szklane butelki po piwach z kaucją bez paragonu. Teoretycznie zwrot butelek nie jest niczym nowym – zwykle jednak kłopot sprawiało zwłaszcza wylegitymowanie się dowodem zakupu napojów z opróżnionego szkła. W jakich sklepach można zwrócić butelki z kaucją bez paragonu? Carrefour ogłosił swoją nową akcję w Dzień Ziemi. Francuska sieć sklepów spożywczych od pewnego już czasu stara się podążać zgodnie z duchem czasu i wspierać wszelkiego rodzaju akcje ekologiczne. Tym razem Carrefour zrobił krok w kierunku właściwej segregacji szkła i zużytych butelek. Akcja umożliwienia zwrotu butelek szklanych z kaucją bez paragonu została uruchomiona w ponad 250 sklepach francuskiej sieci w całej Polsce. Chodzi tutaj o supermarkety i hipermarkety tej francuskiej marki. W późniejszym czasie Carrefour planuje rozszerzenie akcji na mniejsze sklepy osiedlowe. Jak zwraca się butelki bez paragonu w Carrefourze? Butelki będzie można oddać w sklepach tej sieci pod warunkiem, ze napój kupiony w takiej właśnie butelce znajduje się w ofercie sklepu Carrefour będzie przyjmował tylko nieuszkodzone i niezanieczyszczone butelki szklane, które posiadają etykietę od producenta W przypadku nieposiadania paragonu, klient za zwrócone butelki dostanie e-bon będący odpowiednikiem tradycyjnie zwracanej kaucji. E-bon będzie można wykorzystać do częściowej lub całkowitej zapłaty za zakupy w sklepach sieci Carrefour w ciągu 30 dni od daty otrzymania bonu W związku z narastającymi nastrojami proekologicznymi, polscy prawodawcy zastanawiają się nad szybkim wdrożeniem ustaw nakazujących obłożenie kaucjami nie tylko wszystkich butelek szklanych, ale i plastikowych. Tego typu przedsięwzięcie mogłoby znacznie ułatwić recykling butelek obydwu rodzajów, a...

Plastikowe butelki będą w Polsce zwrotne. Wiemy ile wyniesie kaucja i gdzie przyjmą zwroty
Adobe Stock
Newsy
Plastikowe butelki będą podlegały zwrotowi. Wiemy, ile wyniesie kaucja i jak je zwrócimy
W Polsce wzorem innych krajów intensywnie myśli się nad wprowadzeniem centralnego systemu zwrotu butelek PET. Kaucję odzyskamy w automatach.

Co minutę na świecie sprzedaje się milion plastikowych butelek, a w tej samej minucie do mórz i oceanów trafia ilość, która zmieściłaby się w dużej ciężarówce. Jak obliczono, od czasów wynalezienia plastiku wyprodukowano już 480 miliardów butelek PET. Najwyższy czas podjąć zdecydowane działania w zakresie zarządzania odpadami z plastiku. Inaczej po prostu w nim utoniemy. Oto co robi Ministerstwo Klimatu w tej sprawie. Kiedy ruszy centralny system kaucyjny i jak będzie działał? Już od dłuższego czasu trwają pracę nad systemem kaucyjnym, obejmującym zwrot plastikowych butelek. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z producentami i organizacjami społecznymi pracuje nad szczegółami projektu. Tak dla Onetu na temat centralnego systemu kaucyjnego mówi Filip Piotrowski, ze stowarzyszenia „Zero Waste", który uczestniczy w pracach z ministerstwem: - Zakładamy, że w Polsce ustawa zostanie uchwalona do połowy przyszłego roku. Start w 2024. Przepisy będą wymagały dwuletniego vacatio legis, bo to skomplikowany system, który wymaga przygotowań i kalibracji. Konsumenci potrzebują także czasu, żeby się przyzwyczaić. Przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenie „Zero Waste", które działa na rzecz zmiany świadomości społecznej, dotyczącej odpadów oraz bezodpadowej konsumpcji, zdradził też, ile może wynosić kaucja: - Zakładamy, że wysokość kaucji za jedną butelkę najpewniej będzie wynosić 50 gr. Wprowadzony system ma być możliwie zautomatyzowany. W sklepach staną automaty, które będą przyjmowały zwracane butelki i wydawały vouchery z kwotą do zrealizowania w sklepach spożywczych. Co ważne, zarówno do zwrotu nie będzie potrzebny paragon potwierdzający zakup napoju w butelce  w danym sklepie, jak i vouchery nie będą miały żadnej...