Biedronka podnosi ceny kilkudziesięciu produktów. „To było nieuniknione”
AdobeStock
Newsy

Biedronka podnosi ceny kilkudziesięciu produktów. „To było nieuniknione”. Obniży je już 1 lutego?

Pamiętacie popularny slogan: Biedronka - codziennie niskie ceny? Okazuje się, że to już raczej przeszłość.

Klienci Biedronki mogli ostatnio przeżyć prawdziwy szok. Popularny dyskont uznawany jak dotąd za jeden z najtańszych sklepów spożywczych w Polsce, podniósł z dnia na dzień ceny kilkudziesięciu swoich produktów. Dlaczego tak się stało? Przedstawiciele popularnej sieci twierdzą, że „to było nieuniknione”.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Biedronka podniosła ceny kilkudziesięciu produktów

Inflacja dała się we znaki wszystkim – nie tylko szarym obywatelom, ale też dużym firmom i przedsiębiorstwom. Z uwagi na rosnące koszty utrzymania placówek, podatki i wyższe rachunki za prąd i gaz, wiele popularnych sklepów zdecydowało się na podniesie cen produktów.

Biedronka, uznawana jak dotąd za jeden z najtańszych sklepów spożywczych w Polsce, z dnia na dzień była zmuszona podnieść ceny aż kilkudziesięciu swoich produktów. O sprawie napisał wczoraj na Twitterze ekonomista Rafał Mundry.

Zobacz także
Właściciel sieci piekarni "Putka" tłumaczy dlaczego pomimo zerowego VAT ceny nie spadną.

Prezes sieci piekarni „Putka" tłumaczy, dlaczego pomimo zerowego VAT, ceny nie spadną

Sieci obniżają ceny i podnoszą pensje pracownikom. Ekonomiści .......Wiemy na czym w obec tego będą zarabiać i to nie jest dobra wiadomość.

Sklepy obniżają ceny. Ekonomista: „Koszty będą przeniesione na dostawców i inne kategorie produktów”

Jak zauważa „Fakt", jeszcze w niedzielę, ten sam ser z Biedronki w aplikacji Glovo, która dostarcza zakupy do domu, kosztował 6,99 zł, a w poniedziałek już 7,49 zł, z kolei chleb tostowy podrożał z 2,99 zł do 3,49 zł, a makaron z 2,99 do 3,49 zł.

Podobnie podniesione zostały ceny wielu innych produktów.

Co na to przedstawiciele Biedronki?

Grzegorz Pytko, dyrektor handlowy sieci powiedział w wywiadzie dla RadioZET.pl, że „regularne zmiany cen w cyklach tygodniowych są normalną praktyką w handlu detalicznym, tym bardziej na początku roku”:

- Żyjąc w dobie rosnącej inflacji, prowadziliśmy dłuższe niż zwykle negocjacje z wszystkimi naszymi dostawcami, aby zmiany cen wynikające z drastycznych wzrostów kosztów surowców, energii, transportu oraz akcyzy były jak najmniej odczuwalne dla naszych klientów. Niestety, realia rynkowe doprowadziły do sytuacji, w której zmiany cen niektórych produktów stały się nieuniknione - powiedział. 

Niektórzy z finansistów są zdania, że styczniowe podwyżki cen w Biedronce są przygotowaniem do... obniżki cen zgodnie z rządowym planem zerowego VAT-u na żywność o 1 lutego 2022.

Rekordowa inflacja w Polsce

Inflacja bije w ostatnim czasie rekordy. W grudniu 2021 roku wyniosła 8,6 proc. rok do roku, a w stosunku do listopada 2021 roku, wzrosła aż o 0,9 proc. 

A wy zauważyliście podniesienie cen przez Biedronkę?

Źródło: Twitter, Radio ZET, Fakt

Nawet o 2 złote drożej w ciągu 3 dni w Biedronce. Sprawdźcie, które produkty najbardziej podrożały
AdobeStock
Newsy
Nawet o 2 złote drożej w ciągu 3 dni w Biedronce. Sprawdźcie, które produkty najbardziej podrożały
Biedronka znów podnosi ceny. Szybko i po cichu. Nie jest to pierwsza podwyżka cen w tym sklepie, ale tym razem ilość produktów i różnice cenowe są znaczące.  

Za wiele dyskontowych produktów po minionym weekendzie zapłacicie nawet 2 zł więcej. Ekonomista Rafał Mundry opublikował zestawienie, które pokazuje jakie rzeczy objęła podwyżka. Zobaczcie, czy są wśród nich wasze ulubione.  Ekonomista Rafał Mundry o podwyżkach w Biedronce Na swoim Twitterze, Rafał Mundry zestawił ze sobą ceny tych samych produktów z weekendu i środy (10 sierpnia). I tak odniósł się do całej sytuacji:  - Kolejna duża fala podwyżek cen w Biedronce. Co weekend archiwizuje ceny w Biedronce z glovo. Na ogół zmiany były acz pojedyncze. W tym tyg. bardzo szeroko. Sery, twaróg, ryż. prod. z pomidorów, olej (znów). A nawet smalec, ocet i drożdże (po dłuższej stabilizacji).  Wzrosty cen w niemalże każdej kategorii produktów spożywczych  Podwyżki cen są czymś, co po prostu wydarza się w czasie inflacji. Niemniej jednak nikt nie spodziewał się tak dużych zmian cenowych, w tak krótkim czasie. Z zestawienia ekonomisty widać wyraźnie, że wzrost cen dotyczy produktów niemal w każdej kategorii.  Kupując w tym tygodniu przykładowo ser cheddar, który kosztował w minionym tygodniu 8,63 zł, zapłacicie za niego obecnie 9,99 zł. Jest to 1,36 zł różnicy w ciągu zaledwie kilku dni.   Różnice zauważalne są też w przypadku serów białych i pleśniowych, ryżu, makaronu, produktów gotowych, takich jak pizza, lasagne czy ravioli, a także ketchupu. Rekordzistą podwyżek jest papier toaletowy. Które produkty podrożały najbardziej w Biedronce? Poniżej przedstawiamy zmiany cen dotyczące części produktów, tydzień do tygodnia.  Ser Światowid, ser żółty Gouda i Edamski – z 4,19 zł na 4,47 zł Ser Włoszczowa, Ser Gouda plastry – z 11,99 zł na 12,94 zł  Ser Cheddar Smaki Świata – z 8,63 zł na 9,99...

Student zszokowany cenami w Biedronce. „Za same najpotrzebniejsze produkty zapłaciłem 141,76 zł
AdobeStock
Newsy
Student zszokowany cenami w Biedronce. „Za same najpotrzebniejsze produkty zapłaciłem 141,76 zł”
Sieć sklepów Biedronka zdecydowała się ostatnio na drastyczne podniesienie cen. Klienci nie kryją swojego oburzenia: „Ceny są przerażające”.

Informowaliśmy o tym, że w miniony poniedziałek Biedronka podniosła ceny aż kilkudziesięciu produktów. Przedstawiciele popularnej sieci twierdzą, że zmiany te były nieuniknione i miały na nie wpływ m.in. rosnące koszty utrzymania placówek oraz wyższe podatki i rachunki za prąd i gaz. Biedronka kojarzyła się jak dotąd wszystkim z jednym z najtańszych sklepów spożywczych w Polsce. Niestety, to już raczej przeszłość. Przekonał się o tym pewien student, który wybrał się ostatnio do popularnego dyskontu na zakupy. Rachunek, jaki zobaczył przy kasie wprowadził go w takie osłupienie, że jego zawartością postanowił podzielić się z internautami. Ile zapłacił za podstawowe produkty spożywcze? Student zszokowany cenami w Biedronce  Student Radomir Tamulewicz, który jest członkiem partii KORWiN, wybrał się we wtorek na zakupy do Biedronki. Jak sam podkreśla, miał zamiar kupić tylko najpotrzebniejsze produkty – nie włożył do swojego koszyka ani alkoholu, ani papierosów, ani słodyczy. Mimo to, rachunek, jaki przyszło mu zapłacić, przyprawił go o zawrót głowy: - Paragon z moich dzisiejszych zakupów i jak na portfel studenta, ceny są przerażające. Zaznaczam, że nie ma żadnych używek (alkoholu, papierosów, kawy), nie ma też słodyczy czy przekąsek. Za same najpotrzebniejsze produkty zapłaciłem 141,76 zł - napisał na Twitterze Tamulewicz. Paragon z moich dzisiejszych zakupów i jak na portfel studenta, ceny są przerażające. Zaznaczam, że nie ma żadnych używek (alkoholu, papierosów, kawy), nie ma też słodyczy czy przekąsek. Za same najpotrzebniejsze produkty zapłaciłem 141,76 zł‼️ ?¬タヘ♂️ pic.twitter.com/d0IhgXJhiW — Radomir Tamulewicz (@R_Tamulewicz) January 25, 2022 Co było na liście zakupów? Na paragonie opublikowanym na...

Ultimatum dla sieci: obniżka cen albo kary. UOKIK już sprawdza ceny żeby mieć porównanie, ale sieci były sprytniejsze
Adobe Stock
Newsy
Ultimatum dla sieci: obniżka cen albo kary. UOKiK już sprawdza ceny, żeby mieć porównanie
Sieciom grożą kary za to, że nie obniżyły cen po zawieszeniu VAT od 1 lutego 2022 r. Co na to sklepy?

Od 1 lutego rząd wprowadza zerowy VAT na niektóre produkty spożywcze. Sieci sklepów już zaczęły się przygotowywać do tej zmiany. Nie uwierzycie, jaką metodę wybrały niektóre z nich. Kontrolerzy UOKiK grożą karami. UOKiK rozpoczął kontrole cen w sklepach Dziennik „Gazeta Prawna” ujawnił, że już od poniedziałku kontrolerzy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, sprawdzają ceny w sklepach. Celem tych kontroli ma być upewnienie się, że sklepy, zgodnie z oczekiwaniem rządu, obniżą ceny produktów po tym, gdy 1 lutego 2022 zostanie na pół roku zmniejszony do zera podatek VAT na niektóre artykuły żywnościowe. Taki monitoring ma być przeprowadzany co tydzień przez cały okres obowiązywania zerowych stawek VAT, a kontrola, która rozpoczęła się w ostatnim tygodniu stycznia, ma wskazać, od jakiej podstawy cen obniżki powinny być uwzględniane. Potwierdziła to rzeczniczka UOKiK Małgorzata Cieloch: - Monitoring cen przeprowadzony w tym tygodniu ma być podstawą do oceny, czy sklepy zastosowały się i w jakim zakresie do wytycznych dotyczących obniżki VAT na podstawowe artykuły żywnościowe.  Rzeczniczka uważa, że taki wcześniejszy monitoring ma swoje uzasadnienie, a pokazały to wcześniejsze kontrole przeprowadzone pod koniec 2021 r. związane z obniżką VAT z 23% do 8% na paliwa. Małgorzata Cieloch argumentuje: - Mogę powiedzieć, że (wówczas – przyp. redakcji) zostały wykryte nieprawidłowości. Nie wszystkie sieci od razu zastosowały się do nowych wytycznych. Tym razem sieci zareagowały błyskawicznie. Jak sieci przygotowują się do obniżki cen z tytułu zerowego VAT? Lidl, Kaufland czy Stokrotka już zadeklarowały obniżki produktów z zerowym VAT. Klienci tych sklepów mogą liczyć na obniżkę 2 tys. do nawet 13 tys. pozycji na półkach. I...

Tylko do soboty w Biedronce Olej Kujawski aż o 50% taniej. Trzeba tylko spełnić 1 warunek
AdobeStock/AdobeStock
Newsy
W Biedronce olej rzepakowy za 7,49 zł. Po skandalu z podwyżkami przed obniżką VAT szukamy dobrych cen
Robienie zakupów w czasach inflacji to duże wyzwanie. Nowe podejście do zakupów może uratować wasze portfele.

Już chyba wszyscy tracimy orientację w tym, co ma zdrożeć, co stanieć i o ile. Wiemy tyle: wprowadzony od 1 lutego zerowy VAT na niektóre produkty żywnościowe powinien mieć odzwierciedlenie w niższych cenach produktów. Będą tego pilnować urzędnicy Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji. Wszystko wskazuje jednak na to, że w tym samym czasie galopująca inflacja wpłynie znowu na duże wzrosty cen. Ceny w sklepach zmieniają się każdego dnia. Jak więc rozpoznać dobrą cenę od tej zawyżonej? Podpowiadamy. Najlepsze ceny z bieżącej gazetki w Biedronce Z gazetki sieci Biedronka wybraliśmy ceny, które pomimo podwyżek nadal są okazyjne. To między innymi olej rzepakowy 1 l za 7,49 zł. Ceny oleju wzrosły w ostatnich miesiącach tak bardzo, że w większości sklepów litr oleju możecie kupić za około 9 zł. Inne produkty w Biedronce z dobrymi cenami: Schab wieprzowy bez kości 1 kg - 8,99 zł. Tu są 2 warunki. Po pierwsze musicie być posiadaczami karty „Moja Biedronka” i na kartę możecie odstać maksymalnie 4 kg schaby dziennie. Drugim warunkiem jest zrobienie zakupów w sklepie za minimum 49 zł. Tylko wtedy możecie skorzystać z podanej ceny, o 47% niższej od ceny regularnej Kiełbasa śląska 1 kg – 5,99 zł. Ta oferta także obwarowana jest warunkami. Także musisz posiadać kartę „Moja Biedronka”, a do tego podana cena za jedną sztukę obowiązuje wtedy, gdy kupicie dwie szt. produktu Karkówka wieprzowa bez kości 1 kg – 8,99 zł. Oferta dostępna dla posiadaczy karty „Moja Biedronka”. Obwiązuje limit 4 kg dziennie Mleko Mleczna Dolina 1 l – 1,99 zł czyli 26% taniej jeśli od razu kupicie 6 szt. Cena jest limitowana do dwóch zgrzewek na 1 kartę „Moja Biedronka” Jak robić zakupy gdy ceny zmieniają się każdego...