10 popularnych produktów, których od soboty nie wolno sprzedawać. Ale nadal są dostępne!
Pixabay
Newsy

10 popularnych produktów, których od soboty nie wolno sprzedawać. Ale nadal są dostępne!

Od 3 lipca ze sklepów miały zniknąć plastikowe sztućce i słomki. Tak się jednak nie stało. Kto ponosi za to odpowiedzialność?

W dniu 3 lipca w Polsce miała zacząć obowiązywać tzw. dyrektywa plastikowa, w ramach której z polskich sklepów miały zniknąć plastikowe sztućce i słomki. Niestety, tak się jednak nie stało, ponieważ polski rząd nie zdążył z wprowadzeniem nowych przepisów.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Plastikowe sztućce i słomki wciąż są do kupienia

Być może zauważyliście, że w sklepach nadal można kupić plastikowe sztućce i słomki. Zakaz miał objąć łącznie 10 plastikowych produktów jednorazowego użytku. Przepisy nie weszły jednak w życie i plastikowe przedmioty wciąż są do kupienia.

Redakcja portalu TVN24 Biznes napisała list do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z zapytaniem o nową dyrektywę. W odpowiedzi usłyszała, że „Obecnie projekt ustawy jest po konsultacjach publicznych i uzgodnieniach międzyresortowych".

Zobacz także
Żywy karp na Wigilię? Ta tradycja skończyła się dla nich 10-letnim procesem i wyrokiem sądowym

Ta polska tradycja kulinarna skończyła się dla nich 10-letnim procesem i wyrokiem sądowym

Ruszyła pierwsza na świecie restauracja z mięsem wyhodowanym w laboratorium. "To było pyszne"

Ruszyła pierwsza na świecie restauracja z mięsem wyhodowanym w laboratorium. „To było pyszne!"

Mowa o projekcie ustawy, która mówi o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w ramach gospodarowania niektórymi odpadami, a także o opłacie produktowej oraz o zmianach niektórych innych ustaw. Projekt ten został opublikowany 1 kwietnia przez Rządowe Centrum Legislacji.

Niestety, przepisy nadal nie weszły oficjalnie w życie i w polskich sklepach, barach oraz restauracjach wciąż możemy dostać plastikowe sztućce - znacie to nietypowe zastosowanie plastikowej zatyczki od oleju?

Niestety projekt ustawy zatrzymał się na etapie opiniowania. Po przedłużeniu terminu na wysyłanie uwag, nie pojawiły się żadne aktualizacje w tej sprawie. Prawdopodobnie ustawa trafi do sejmu jesienią, zazwyczaj prace na Wiejskiej trwają kilka miesięcy zanim trafią do podpisu prezydenta – donosi WWF Polska.

Co zniknie ze sklepów?

Jeśli projekt wejdzie w życie, z polskich sklepów oraz restauracji znikną takie przedmioty, jak:

  • plastikowe sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki)
  • plastikowe talerze
  • plastikowe słomki
  • plastikowe mieszadełka do napojów
  • plastikowe patyczki do balonów
  • plastikowe pojemniki na żywność
  • styropianowe kubeczki
  • patyczki higieniczne.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

Plastikowe sztućce i talerze już w lipcu znikną ze sklepów! Jak będą wyglądać grille i pikniki?
Adobe Stock
Newsy
Plastikowe sztućce i talerze już w lipcu znikną ze sklepów! Jak będą wyglądać grille i pikniki?
Unia Europejska zatwierdziła nowy przepis, z którego wynika, że już od 3 lipca ze sprzedaży powinny zniknąć jednorazowe naczynia. 

Plastik, pomimo swojego szkodliwego wpływu na środowisku, wciąż jest wśród nas. Kupujecie wodę w butelce , a warzywa w plastikowych opakowaniach. Unia Europejska podjęła poważne kroki mające na celu zniwelowanie odpadów plastikowych. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego dotycząca likwidacji jednorazowych naczyń została zatwierdzona już w 2019 roku. Teraz jednak wchodzi w życie, a na rynku szykują się wielkie zmiany. Przepis obejmuje głównie 10 produktów najczęściej znajdowanych na europejskich plażach czy w zbiornikach wodnych. To właśnie jednorazowe akcesoria do picia i jedzenia stanowią aż 70 proc. odpadów morskich. Koniec jednorazowych opakowań z plastiku! Już od 3 lipca sprzedawcy powinni wycofywać m.in. jednorazowe sztućce, kubeczki, pałeczki, tacki, słomki i mieszadełka. To produkty, których używa się w dużych ilościach zwłaszcza w sezonie letnim.  Chociaż Unia dała czas krajom członkowskim do 3 lipca, Polska może nie zdążyć z przygotowaniem ustawy, która miałaby zatwierdzić nowe regulacje. Trzeba jednak przygotować się na to, że w najbliższe wakacje produkty te będą powoli znikać ze sklepowych półek. Jak więc będą teraz wyglądać grille i inne biesiady na świeżym powietrzu? Czym zastąpić plastikowe słomki i sztućce? Sklepy już zaczynają proponować alternatywne produkty. Przy ograniczeniu sprzedaży tych plastikowych, ceny bardziej ekologicznych rozwiązań powinny nieco spadać – nie będą już nowinką, a normą. Zamiast słomek plastikowych w coraz większej ilości sklepów można dostać te papierowe. Za 100 sztuk w supermarkecie zapłacicie około 10-12 zł. Warto jednak pamiętać, że słomki papierowe sprawdzą się jedynie do jednorazowego spożycia napoju. Niestety szybko nasiąkają płynem i nie da się korzystać przez kilka godzin z jednej sztuki. Ale...

Kaucja na szklane i plastikowe butelki to tylko kwestia czasu. Znamy szczegóły nowych przepisów.
Adobe Stock
Newsy
Kaucja na szklane i plastikowe butelki to tylko kwestia czasu. Znamy szczegóły nowych przepisów.
Szykują się ciekawe zmiany. W niedalekiej przyszłości już nie tylko butelki po piwie wymienicie w sklepach na pieniądze.

Walka z ilością produkowanych odpadów trwa. Wszystko to oczywiście w imię dobrostanu naszej planety i szeroko pojętej ekologii. Z tego oto właśnie względu jedna sieć, czyli Carrefour zapowiedział już, że niedługo wprowadzi możliwość zwrotu butelek szklanych bez konieczności okazywania paragonu. W tym momencie trwają właśnie testy takiego rozwiązania w jednym z warszawskich sklepów tej francuskiej sieci. Na czym będzie polegała tzw. ustawa ROP? Przełom w sprawie butelek szklanych to jedno. Rząd szykuje projekt ustawy idącej jeszcze dalej w sprawie zwrotu butelek w sklepach. Chodzi oczywiście o próbę ograniczenia wykorzystywania przez Polaków plastikowych butelek i poprawę systemu ich sortowania i recyklingu. Szczegóły tego kroku mają znaleźć się w tzw. ustawie o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). Projekt tego aktu prawnego przewiduje przerzucenie na sklepy odpowiedzialności za zbiórkę i zagospodarowanie butelek plastikowych i szklanych. W tym celu na butelki obu rodzajów nałożona zostać ma kaucja w wysokości ok. kilkudziesięciu groszy, którą klienci będą mogli odebrać po zwrocie pustych butelek w sklepach. W jaki sposób będzie wyglądał zwrot butelek plastikowych w sklepach? Cała operacja zwrotu miałaby odbywać się oczywiście nie przy kasie, jak to zwykle ma miejsce w przypadku butelek po piwach, ale za to w tzw. butelkomatach. Klienci sami przeprowadzaliby proces odbioru kaucji w specjalnym automacie. Jak ta procedura będzie wyglądała dokładnie, na razie nie wiadomo. Ministerstwo Środowiska zaprzeczyło jednak informacjom, jakoby sklepy miały być zmuszone do nabycia drogich butelkomatów. Być może takim obowiązkiem zostałyby obłożone tylko i wyłącznie sklepy wielkopowierzchniowe i hipermarkety. Jak więc przeprowadzić całą...

Szykuje się nowy zakaz: warzywa i owoce nie będą pakowane w folię. Czy jesteście za?
Adobe Stock
Newsy
Warzywa i owoce nie będą już pakowane w folię? Szykuje się nowy zakaz?
Plastik pozostawiony w środowisku naturalnym rozkłada się od 100 do 1000 lat. Jego ilość zastraszająco rośnie i zalewa nasz kraj i planetę. Czy przyszedł czas na opamiętanie?

Doszliśmy do punktu, że warzywa zapakowane w folię traktujemy jako coś normalnego. Kupując zwykłe jabłka, możemy wybrać te na tacce z folią. To samo dotyczy pomidorów czy sałaty. Przynosząc zakupy do domu, dokładnie widzimy, ile wraz z produktami spożywczymi przynosimy, a chwilę potem wyrzucamy, plastikowych opakowań. Hiszpanie i Francuzi już przygotowują się do wprowadzenia zakazu sprzedaży owoców i warzyw w folii. We Francji zacznie on obowiązywać w 2022 roku, w Hiszpanii rok później. Czy Polacy także przestaną kupować ogórki obciągnięte folią i marchew w torebkach z tworzywa sztucznego? Posłowie Koalicji Obywatelskiej za zakazem sprzedaży warzyw w folii Grupa posłów KO, pod koniec września, złożyła w Ministerstwie Klimatu interpelację w sprawie zakazu pakowania owoców i warzyw w folię. Posłowie uważają, że zanieczyszczenie plastikiem jest ogromne, a wprowadzenie zakazu sprzedaży świeżej żywności pakowanej w plastik, będzie dobrym sposobem na ograniczenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych. Powołują się na podobne przepisy wprowadzane w innych krajach Unii Europejskiej. Dają przykład Francji, która w zakresie ograniczania warzyw w plastiku jest najbardziej zaawansowana i już od początku nowego roku przestanie sprzedawać sałatę w folii. Także Hiszpanie intensywnie pracują nad wdrożeniem podobnych pomysłów. W interpelacji można przeczytać: (...) według hiszpańskich mediów sprzedaż owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach zostanie w Hiszpanii zakazana. Zakaz będzie obowiązywał w przedsiębiorstwach detalicznych (zarówno w sklepach osiedlowych, jak i supermarketach) od 2023 r. Jest to jeden ze środków przewidzianych w dekrecie królewskim w sprawie opakowań i odpadów, który rząd hiszpański obecnie finalizuje. Zakaz,...

w Auchan nie zrobicie już zakupów w niedzielę.  Od lutego zakaz handlu będzie uszczelniony.
Auchan
Newsy
W Auchan nie zrobicie już zakupów w niedzielę, z 1 wyjątkiem. Od lutego zakaz handlu będzie uszczelniony
Sieć Auchan wydała komunikat w sprawie otwarcia swoich placówek w niedziele, po 1 lutego 2022 r. Informuje też klientów czy utrzyma w ofercie usługi pocztowe i kurierskie.

Od momentu wprowadzenia zakazu handlu w niedziele, duże sieci robiły wszystko, żeby nadal handlować. Znalezienie furtki w przepisach polegającej na otwarciu sklepów jako placówki pocztowe spowodowało, że w niedziele pomimo zakazu handlu, nadal pracowały sieci Lidl, Biedronka, Auchan, Kaufland, Carrefour i wiele innych. Sklepy w dalszym ciągu zarabiały na niedzielnych zakupach, a ustawa została ośmieszona. Teraz ma to się zmienić. Na czym polega uszczelnienie ustawy o zakazie handlu w niedziele? Politycy długo szukali sposobu na tzw. uszczelnienie zakazu handlu w niedziele. Ostatecznie zdecydowali się wprowadzić dodatkowy zapis do wyjątków o zakazie handlu w niedziele i święta, które przewidywały, że pracować mogą niektóre placówki. W myśl tych wyjątków pracować mogły i nadal będą mogły: Placówki prowadzące działalność pocztową Cukiernie i lodziarnie Stacje paliw Kwiaciarnie Sklepy z prasą Kawiarnie Zapis, który ma ukrócić podszywanie się pod placówki pocztowe, z którego korzystały hipermarkety i dyskonty precyzuje określenie „placówka pocztowa”. Od 1 lutego 2022 r. działalność pocztowa dająca prawo otwarcia sklepu dla klientów to taka, której przynajmniej 40% miesięcznego przychodu generowana jest z usług pocztowych. Oczywiście, żaden z dyskontów ani wielkopowierzchniowych sklepów, nie może wykazać tak dużego udziału przychodów w swojej działalności, pochodzących z nadawania listów i paczek. Dlatego sklepy zapowiedziały, że zastosują się do nowych przepisów. Zakupy w sklepach Auchan nie będą możliwe, czy może jednak będą? Francuska sieć sklepów Auchan była jedną z tych, które we wrześniu 2021 r. otworzyła placówki także w niedziele, powołując się na...