rosół, zupa, zupa z makaronem
rzelkazag
Zdrowie

Tajny, prozdrowotny składnik nada zupełnie innego smaku twojemu rosołowi. Zyska magiczną moc

Każda dobra gospodyni domowa może pochwalić się swoją własną recepturą na rosół. Niektóre dodają na sam koniec dodają natkę pietruszki, inne wcześniej dorzucą do wywaru nieco lubczyku. Rzadziej spotykane jest dodawanie do rosołu bluszczyku kurdybanka. Ta mało znana roślina ma niezwykłe zdrowotne właściwości. Może okazać się waszą tajną bronią na jesienne choroby i infekcje!
Hubert Rój
listopad 04, 2020

Są w Polsce takie domy, w których bez rosołu nie obejdzie się żadna niedziela. Stałym elementem w naszych zupach jest makaron (najlepiej domowej roboty), nieodzowna mięsna podstawa do bulionu, a także warzywa (czyli marchew, seler, pietruszka). Co tu dużo mówić - przepis na rosół nie wydaje się specjalnie skomplikowany.
Większość gospodyń, oprócz doprawienia rosołu solą i pieprzem, decyduje się także na poprawienie smaku wywaru poprzez dodanie różnego rodzaju ziół. Lubianym dodatkiem do złocistej zupy jest lubczyk. W sezonie króluje z kolei świeża pietruszka. Obecnie, w czasie jesiennej słoty, musimy sięgać do zieleniny suszonej. Tutaj nasza wskazówka - warto pamiętać o zamrożeniu świeżej natki pietruszki na zimę - taka z pewnością doda kolorytu naszemu rosołowi, choć poprzez mrożenie straci nieco na wartości.

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Tajna broń w rosole

Jednak nie samym lubczykiem i pietruszką żyje człowiek! Możemy łatwym sposobem sprawić, by nasza zupa stała się jeszcze bardziej zdrowa. Tą czynnością będzie dodanie nieco suszonego bluszczyku kurdybanka do talerza z gorącą zupą. Zapytacie: a co to takiego? Już spieszymy z odpowiedzią. To mało znane zioło o nieco egzotycznej nazwie ma niezwykłe cechy - jest wręcz stworzone do spożywania w trakcie obecnego sezonu grypowego.  Uważajcie jednak, żeby z kurdybankiem nie przeholować: jest dość pikantny i gorzki w smaku! Znajdziecie go w sklepach zielarskich. 

Oto krótka lista zalet kurdybanka:

  • Wzmacnia nasz układ odpornościowy w walce z przeziębieniem - jest rośliną o właściwościach bakteriobójczych.
  • Pomaga zwalczyć uporczywy kaszel, wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych.
  • Rozrzedza wydzielinę w płucach, ułatwiając pozbycie się jej.
  • Korzystnie działa na układ nerwowy, łagodząc stres.
  • Łagodzi zaburzenia pracy serca.
  • I wiele, wiele innych!

Źródła: mamadu.pl, poradnikzdrowie.pl

Komentarze
herbata ziołowa, herbata z mniszka lekarskiego, mniszek lekarski, herbata
per444inka/Adobe Stock
Zdrowie Herbata, która leczy. Będziesz zachwycony jej działaniem. Wystarczy, że będziesz ją parzyć około 10 minut
Mniszek lekarski to roślina o niesamowitych walorach. Ma tak dużo korzystnych dla naszego organizmu właściwości, że po prostu nie wystarczy miejsca, by je wszystkie opisać. Wszelkiego rodzaju bóle, wzdęcia, infekcje - na to wszystko receptą może być mniszek lekarski. Wystarczy przygotować z niego zdrowotną herbatkę. Porady i wskazówki znajdziecie poniżej.
Hubert Rój
listopad 04, 2020

Herbatki ziołowe wróciły do łask. Polecają je lekarze, piją je chorzy, a także ci, którzy choroby chcą za wszelką cenę uniknąć. Wszyscy korzystają z mądrości naszych babć, które sporządzały napary i mikstury z wszelkiego rodzaju ziół. Jednym z najbardziej cenionych wśród nich jest z pewnością mniszek lekarski. Tak jest, lekarski - to słowo nie bez przyczyny znajduje się w nazwie tej rośliny. Warto wspomóc swoje zdrowie poprzez szklankę herbaty z mniszka raz na jakiś czas. Często mylony z mleczem (albo też właśnie tak zamiennie nazywany) mniszek może pochwalić się całą litanią prozdrowotnych walorów. Od właściwości zwalczających komórki nowotworowe, przez cenne wsparcie w okresie różnego rodzaju infekcji dróg oddechowych i moczowych, aż po walory wspierające trawienie.  Zbieramy czy kupujemy? Mniszek lekarski w celach spożywczych zbierany jest w różnych okresach. Jesienią odkopuje się starsze korzenie mniszka, wiosną zbieramy jego koszyczki kwiatowe, a także liście. Ważne, by podczas zbioru nie pomylić mniszka lekarskiego z mleczem, popularnym chwastem. Mlecz ma pędy wyrastające z pojedynczej łodygi, a także zbitą główkę. Mniszek lekarski z kolei wypuszcza swoje pędy bezpośrednio z gleby, a na jego łodydze wyrasta tylko jeden kwiatostan. Gdy mniszek przekwitnie, mamy do czynienia z łatwym do zdmuchnięcia dmuchawcem.  Skupmy się zatem na mniszku lekarskim. Jak zrobić z niego zdrowotną herbatkę? Tutaj mamy pewną dowolność. Możemy przygotować herbatkę z samych wysuszonych korzeni, łodyg lub też z dodatkiem kwiatów. Alternatywą będzie kupno gotowej herbatki z mniszka w aptece bądź w supermarkecie.  Na koniec ważna uwaga dla alergików - mniszek lekarski jest alergenem! Uczuleni na tę roślinę powinni się zatem wystrzegać...

Przeczytaj