Wszelkiego rodzaju bóle, wzdęcia, infekcje - na to wszystko receptą może być mniszek lekarski. Wystarczy przygotować z niego zdrowotną herbatkę. Porady i wskazówki znajdziecie poniżej.

Walory zdrowotne herbatki z mniszka lekarskiego

Herbatki ziołowe wróciły do łask. Polecają je lekarze, piją je chorzy, a także ci, którzy choroby chcą za wszelką cenę uniknąć. Wszyscy korzystają z mądrości naszych babć, które sporządzały napary i mikstury z wszelkiego rodzaju ziół.

Jednym z najbardziej cenionych wśród nich jest z pewnością mniszek lekarski. Tak jest, lekarski - to słowo nie bez przyczyny znajduje się w nazwie tej rośliny. Warto wspomóc swoje zdrowie poprzez szklankę herbaty z mniszka raz na jakiś czas.

Często mylony z mleczem (albo też właśnie tak zamiennie nazywany) mniszek może pochwalić się całą litanią prozdrowotnych walorów. Od właściwości zwalczających komórki nowotworowe, przez cenne wsparcie w okresie różnego rodzaju infekcji dróg oddechowych i moczowych, aż po walory wspierające trawienie. 

Zobacz także:

Kiedy zbierać i suszyć mniszek lekarski?

Mniszek lekarski w celach spożywczych zbierany jest w różnych okresach. Jesienią odkopuje się starsze korzenie mniszka, wiosną zbieramy jego koszyczki kwiatowe, a także liście.

Ważne, by podczas zbioru nie pomylić mniszka lekarskiego z mleczem, popularnym chwastem. Mlecz ma pędy wyrastające z pojedynczej łodygi, a także zbitą główkę. Mniszek lekarski z kolei wypuszcza swoje pędy bezpośrednio z gleby, a na jego łodydze wyrasta tylko jeden kwiatostan. Gdy mniszek przekwitnie, mamy do czynienia z łatwym do zdmuchnięcia dmuchawcem. 

Jak przyrządzić herbatkę z mniszka lekarskiego?

Skupmy się zatem na mniszku lekarskim. Jak zrobić z niego zdrowotną herbatkę? Tutaj mamy pewną dowolność. Możemy przygotować herbatkę z samych wysuszonych korzeni, łodyg lub też z dodatkiem kwiatów. Alternatywą będzie kupno gotowej herbatki z mniszka w aptece bądź w supermarkecie. 

Wystarczy więc zalać odrobinę suszonego ziela mniszka lekarskiego wrzątkiem i przykryć. Wystarczy 10 minut parzenia, by móc cieszyć się zdrowotnym naparem, który pomoże na niejedną przypadłość.

Na koniec ważna uwaga dla alergików - mniszek lekarski jest alergenem! Uczuleni na tę roślinę powinni się zatem wystrzegać spożywania tego naparu, by uniknąć nieprzyjemnych reakcji alergicznych.