Piliście kiedyś taką czerwoną herbatę? To ketmia szczawiowa. Ta nazwa niewiele mówi zapewne większości z was. Powszechnie znana jest bowiem pod nazwą hibiskus. Warto ją lepiej poznać, bo jest stworzona do picia przez osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu krążenia.

Dlaczego warto pić herbatę z hibiskusa?

Herbatki z hibiskusa są zdrowe głównie dzięki zawartości jednego rodzaju związków. Chodzi o polifenole o wysokiej aktywności antyoksydacyjnej. Oprócz tego hibiskus zawiera takie cenne substancje jak kwasy fenolowe, a także różnego rodzaju kwasy organiczne.

Tyle, jeśli chodzi o skład hibiskusa i jego „magiczne” substancje, działające na nasz organizm po wypiciu takich właśnie czerwonych, hibiskusowych herbatek. Pozostaje jeszcze pytanie, jak działa on na nasze ciało.

Picie herbaty z hibiskusa:

Zobacz także:

  • Obniża ciśnienie tętnicze krwi u osób z nadciśnieniem w wydatny sposób, przez co znacznie przyczynia się do zmniejszenia wystąpienia udarów mózgu i zawału serca
  • Poprawia profil lipidowy organizmu – działa przeciwmiażdżycowo wpływając na poziom cholesterolu
  • Nieznacznie obniża stężenie cukru we krwi
  • Wspomaga walkę z nadwagą i otyłością brzuszną
  • Działa ochronnie na wątrobę
  • Przypuszcza się, że hibiskus może działać także antynowotworowo (komórki raka żołądka i raka płuc)
  • Wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe  (może pomagać w zapobieganiu próchnicy zębów)

Przepis na herbatkę z hibiskusa

Specjaliści twierdzą, by stosować ok. 4 do 9 g suszonych kwiatów hibiskusa dziennie. Taką właśnie porcję powinno się dzielić na 2-3 herbatki, pite o różnych porach dnia. Jak przyrządzić herbatę z hibiskusa?

  1. Zalejcie suszone kwiaty hibiskusa ok. 200 ml wody o temp. 90 st. C.
  2. Parzcie herbatkę przez ok. 10 min pod przykryciem.
  3. Odcedźcie napar z kwiatów.
  4. Lekko przestudźcie napój – nie należy pić bardzo gorącej herbaty z hibiskusa (jak i również innych gorących herbat) ze względu na możliwe uszkodzenie krtani.
  5. Herbatka jest gotowa do wypicia!

Źródło:  dr Bartosz Kulczyński