Spędzacie lato nad morzem, w górach, a może w mieście? Niezależnie od miejsca, w którym przebywacie, w słonecznie dni nietrudno o poparzenia słoneczne. Nieprzyjemne objawy, takie jak pieczenie i szczypanie skóry, pomogą wam złagodzić produkty, które znajdują się w waszej lodówce!

Kefir

Kwaśne produkty mleczne, takie jak kefir, zsiadłe mleko i maślanka, zawierają żywe kultury bakterii, które odbudują naruszoną przez słońce skórę i przywrócą jej prawidłowy poziom pH. Należy nasączyć gazę w kefirze, maślance albo mleku i przyłożyć do poparzonych miejsc.

Aloes

Tak samo jak mleczne przetwory, aloes przywraca prawidłowe pH skóry, a do tego przyśpiesza jej regenerację. Aloes zawiera również aloektynę, która ma działanie przeciwzapalne. Zamoczcie gazę w soku z aloesu i zastosujcie w formie okładów na poparzenia.

Ziemniaki

Nie wszyscy wiedzą, że ziemniaki również świetnie działają na wszelkiego rodzaju podrażnienia! A zwłaszcza na poparzenia skóry, ponieważ ziemniaki pozwolą zapobiec pojawieniu się pęcherzy i złagodzą ból. Wystarczy, że pokroicie surowego ziemniaka w plasterki i przyłożycie je do oparzeń. Możecie też wymieszać po prostu mąkę ziemniaczaną z wodą i nałożyć na skórę.

Zobacz także:

Miód

Miód znany jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych i antybakteryjnych, które warto wykorzystać w leczeniu oparzeń. Po prostu posmarujcie podrażnione miejsca miodem i już po chwili odczujecie jego dobroczynne działanie.

Jak chronić się przed słońcem?

By skutecznie zapobiec oparzeniom słonecznym, koniecznie przestrzegajcie tych zasad w trakcie lata:

  • Przed wyjściem na słońce, użyjcie kremu z filtrem UV. Jeśli macie bardzo jasną skórę, stosujcie SPF o wartości co najmniej 30.
  • Starajcie się unikać słońca w godzinach 11:00-16:00.
  • Chrońcie głowę i oczy – najlepiej sprawdzi się chustka lub lekki kapelusz i okulary przeciwsłoneczne.
  • Zakładajcie ubrania z lekkich i przewiewnych tkanin, takich jak len i bawełna. Wbrew pozorom dobrze sprawdzą się koszule z długim rękawem i długie spodnie, najlepiej w jasnych barwach – są przewiewne i chronią przed słońcem, dlatego paradoksalnie w takim stroju będzie wam chłodniej w trakcie upału.