Medycyna naturalna to nieinwazyjne metody leczenia chorego. To również metody i praktyki, które mają działanie lecznicze, ale ich działania nie są potwierdzone badaniami naukowymi.

Niekonwencjonalne metody lecznicze

Zazwyczaj są one akceptowane i oparte na twierdzeniach zgodnych z podstawową wiedzą medyczną oraz przyrodniczą. Przez dużą część środowiska lekarskiego uważane są za nieetyczne. Część praktyk, które zaliczane są do medycyny naturalnej, ma swoje źródło w dawnej tradycji, inne zaś rozwinęły się w czasach nowożytnych. W jednym i w drugim przypadku jedno jest pewne - są popularne i potrafią pomóc. 

Roślina, którą można hodować w domu

Ostatnimi czasy coraz popularniejsze stały się kaktusy, sukulenty czy aloes. Rośliny pielęgnujemy w domowym zaciszu. Mało kto wie, że nadają się również do spożywczego zastosowania. Aloes jest niewymagającą rośliną ozdobną, ale ma też opinię środka zaradczego na dolegliwości skórne.

Aloes możemy stosować na oparzenia społeczne, na alergię, trudno gojące się rany, a nawet na trądzik. Sok z aloesu przyda się jako środek wspomagający w ramach diety oczyszczającej. Dodatkowo doskonale poprawia nastrój. Zawiera witaminę A, C i E, które są przeciwutleniaczami, witaminę B12, kwas foliowy i cholinę.

Zobacz także:

Przezroczysty żel 

Rośnie występuje w dużym natężeniu w suchych regionach Afryki, Azji, Europy i Ameryki. Ma trójkątne, mięsiste liście z ząbkowanymi krawędziami, żółte rurkowate kwiaty i owoce zawierające liczne nasiona. 

Wewnętrzny przezroczysty żel zawiera 99% wody, a reszta składa się z glukomannanów, aminokwasów, lipidów, steroli i witamin. Dzięki silnym właściwościom nawilżającym znalazł zastosowanie w kosmetyce. 

Aloes jest dziś szeroko stosowany również w:

  • żywności

  • suplementach diety

  • produktach ziołowych

Przepisy z aloesem

Przepisy na aloes nie są skomplikowane. Z tego cennego miąższu możesz przygotować nie tylko sok, ale również miód czy nalewkę. Każde rozwiązanie zapewni ci zastrzyk energii, a także będzie pomocne w ochronie naturalnej odporności organizmu. Koniec z ospałością, przemęczeniem i osłabieniem!

Przepis na miód aloesowy:

  • 100 ml soku z aloesu,
  • 200 ml naturalnego miodu

Do niewielkiej miski wlewamy sok z aloesu i miód. Dokładnie mieszamy składniki łyżką. Miksturę przechowujemy w ciemnej butelce lub słoiku. Pijemy łyżkę codziennie na czczo. Nie pożałujecie!