Gotujecie rosół przez kilka godzin na dobrym mięsie i warzywach prosto od rolnika, po czym okazuje się, że wcale nie smakuje tak, jak powinien? Powodów oczywiście może być kilka, ale jednym z nich, który może popsuć smak i wygląd, jest pojawiająca się na powierzchni zupy biała lub szara piana.

Biała piana na rosole – co to jest?

Burzyny, szumowiny, farfocle… Różne nazwy oznaczające dokładnie to samo – drobinki białka z mięsa ścinające się w gotującej się wodzie. Mogą zawierać również trochę zanieczyszczeń, których unikniecie dzięki dokładnemu wymyciu mięsa przed dodaniem go do garnka. Mogą przybierać barwę białą, szarą lub brązowawą.

Jak usunąć szumowiny?

Nikt nie chce mętnego rosołu! Najpiękniejszy i najlepszy rosół to ten całkowicie przejrzysty o pięknym, złotawym kolorze. Jak najłatwiej się ich pozbyć? Jest na to kilka metod. Najprostszy i najczęściej praktykowany sposób przez wielu to włożenie mięsa do zimnej wody i doprowadzenie jej do wrzenia. Gdy zetknie się białko, należy wodę wylać i przystąpić do gotowania zupy jeszcze raz. Dzięki temu szumowiny nie powinny się już pojawić na powierzchni. Jeśli jednak pojawią się znowu, będzie ich niewiele – z łatwością usuniecie je za pomocą zwykłej łyżki, łyżki cedzakowej lub małego sitka.

Świetnym trikiem jest również użycie zwykłej soli kuchennej. Tak! Ten prosty sposób sprawi, że szumowiny opadną na dno i rosół znów stanie się przejrzysty.

Zobacz także:

Wiele gospodyń domowych nie usuwa ich, bo nie widzi takiej potrzeby. W końcu są one zupełnie nieszkodliwe, to tylko białko.

Co zrobić, żeby rosół był klarowny?

Oto 5 prostych kroków, aby zupa była przejrzysta:

  • Nie używajcie zamrożonego mięsa – jeśli nie macie dostępu do świeżego, poczekajcie, aż się dobrze rozmrozi.
  • Umyjcie dokładnie mięso – pozbędziecie się w ten sposób zanieczyszczeń.
  • Mięso zawsze wkładajcie do zimnej wody
  • Gotujcie rosół długo, nawet 3-4 godziny. Dzięki temu uzyskacie doskonały smak, ale i piękną barwę.
  • Jeśli musicie dolać wody to niech to będzie wrzątek!