Co roku w polskich kuchniach unosi się charakterystyczny zapach kopru. Oznacza to tylko jedno - kiszenie ogórków (a także innych warzyw, np. buraków). Jednak mało kto wie, że kopru można też użyć w innym celu. Na przykład po to, by pozbyć się problemu, jaki doskwiera większości z nas. Wystarczy włożyć koper do kuchennych szafek oraz szuflad i po kłopocie. 

Jak użyć koperku przeciwko molom?

Do czego można użyć kopru (poza kiszeniem ogórków)? Okazuje się, że silny zapach tej rośliny fantastycznie pomaga pozbyć się… moli spożywczych w kuchni.

Należy w tym celu wyłożyć baldachami kopru szuflady i szafki, a dodatkowo najlepiej zawiesić kilka gałązek w kuchni. Jego aromat skutecznie odstraszy mole i zniechęci je do buszowania w waszych szafkach. Wypróbujcie ten sposób, póki koper można jeszcze łatwo dostać w sklepach  i na ogródkach, i przekonajcie się sami. 

Zobacz także:

Jak zwalczyć mole w kuchni?

Mole oraz ich larwy to częsty problem, z jakim zmaga się większość z nas. Nawet przy zachowaniu najwyższych standardów higieny w kuchni zdarza się, że mole jednak zalęgną się w którymś z produktów w szafkach. Możecie odstraszyć te owady za pomocą kopru oraz innych, domowych sposobów. Na przykład za pomocą:

Zanim jednak wykorzystacie któryś z podanych wyżej sposobów, najpierw trzeba porządnie wyczyścić szafki w kuchni. Wyrzućcie wszystkie otwarte opakowania z suchymi produktami i dokładnie przejrzyjcie nawet te zamknięte (mole z łatwością mogą przegryźć np. paczkę z mąką). Umyjcie szafki, a na koniec przetrzyjcie je wodą z octem, by dodatkowo odstraszyć mole. 

Jak zapobiegać molom w kuchni?

„Walka” z molami spożywczymi polega przede wszystkim na zapobieganiu. Zdarza się, że przynosimy je ze sobą ze sklepu, w kupionych produktach, albo trafiają do naszych mieszkań przez okna i wentylację.

Dlatego koniecznie trzeba chronić swoją żywność przed szkodnikami - najlepiej chowając ją do szczelnie zamykanych, plastikowych pojemników. Warto też zużywać suche produkty na bieżąco i nie kupować dużych opakowań np. makaronu czy płatków na zapas. Im dłużej będą stały otwarte w szafkach, tym większe ryzyko, że zalęgną się w nich mole spożywcze.