Nieproszeni lokatorzy w kuchni w postaci owadów czy pajęczaków to prawdziwy koszmar. Wydaje się, że pewnego dnia pojawiają się znikąd i szybko opanowują mieszkanie. Wyjątkowo trudne w zwalczaniu są mole spożywcze, które są jednymi z najczęstszych „gości” w kuchni. Co zrobić, by zniechęcić je do zamieszkania w naszych kuchennych szafkach? Z pomocą przyjdzie wam ten prosty trik. 

Domowy sposób na mole spożywcze

Wiele osób wie, że dobrym sposobem na odstraszenie moli żerujących w szafie jest woreczek z lawendą. Dla nas zapach tych kwiatów jest bardzo przyjemny, jednak dla moli wręcz przeciwnie. Wykorzystajcie podobny patent wobec tych nieszczęsnych robaków, które gnieżdżą się w kuchni. Będzie jeszcze prostszy i tańszy.

W tym przypadku zamiast lawendy (która też będzie skuteczna) użyjcie wanilii. To może być laska wanilii lub aromat waniliowy - taki, jakiego używacie do ciast. Wystarczy nasączyć nim waciki kosmetyczne i rozłożyć je w kuchennych szafkach. Zapach wanilii sprawi, że mole szybko zdecydują się opuścić waszą kuchnię. 

Zobacz także:

Zanim jednak użyjecie tego sposobu pamiętajcie o tym, że najpierw należy dokładnie wyczyścić szafki i kąty w kuchni. Szczelnie zamknijcie i zabezpieczcie otwarte suche produkty - zarówno te znajdujące się w oryginalnych opakowaniach, jak i pojemnikach. Następnie umyjcie szafki w środku za pomocą detergentu, a na koniec przemyjcie je wodą z octem. Jego zapach dodatkowo odstraszy owady. 

Jak zapobiegać molom spożywczym?

By zapobiec inwazji moli w kuchni, stosujcie się do poniższych wskazówek:

  • starajcie się nie kupować na zapas suchych produktów, takich jak ryż, kasze, mąka

  • zużywajcie wymienione wyżej produkty na bieżąco

  • sypkie produkty przekładajcie od razu do szczelnie zamykanych pojemników

  • regularnie sprzątajcie szafki w kuchni

Szczególnie uważnym trzeba być latem. Teraz, gdy jeszcze jest ciepło, mole spożywcze mogą wlatywać przez otwarte okno do mieszkania, gdzie będą szukać idealnego dla siebie miejsca do wylęgu. Zimą z kolei mogą wlatywać do pomieszczeń przez kratki wentylacyjne. Walka z molami jest trudna, dlatego tak ważne jest zapobieganie ich inwazji.

Źródło: medonet.pl dom.wp.pl