Nie ma chyba nic gorszego, niż odkrycie w kuchennej szafce białych, pełzających larw. Ci nieproszeni goście to mole kuchenne - bardzo często spotykane w naszych domach, ponieważ uwielbiają wszystko, co można znaleźć w kuchni.

Mole nie pogardzą mąką, ryżem, ciasteczkami, a nawet herbatą. Trudno jest się ich pozbyć, ale przy odrobinie wysiłku można to zrobić. W przypadku moli pomocne są sprawdzone, domowe sposoby.

Pułapka octowa na mole w kuchni

Jednym z takich sposobów jest zwykły ocet. I nie chodzi wcale o mycie nim szafek! To też jest pomocne, jednak ocet można wykorzystać w inny sposób. Zróbcie z niego prostą pułapkę na mole - wystarczy, że do małego słoika lub innego naczynia z wąskim wlotem wlejecie ocet jabłkowy i wstawicie do szafki.

Zobacz także:

Zwabione tym zapachem mole będą próbowały wejść do środka. Gdy już się tam znajdą, nie będą mogły wyjść i się utopią. To lepszy sposób niż dostępne w sklepach pułapki feromonowe - te są aż nazbyt skuteczne i mogą zwabić do waszego mieszkania mole od wszystkich sąsiadów. 

Jak poradzić sobie z molami w kuchni?

Przede wszystkim - zapobiegać! To jest klucz w walce z molami kuchennymi. Owady te najczęściej pojawiają się w mieszkaniu przyniesione ze sklepu lub przylatują z zewnątrz albo od sąsiadów - przez kratki wentylacyjne. Sposobem na pozbycie się moli jest zapobieganie - nie będziecie mieli z nimi problemów, jeśli zastosujecie się od tych zasad:

  • przechowujcie wszystkie sypkie produkty w szczelnych pojemnikach, np. plastikowych lub szklanych

  • regularnie sprawdzajcie szafki w kuchni i czyśćcie je, najlepiej wodą z octem

  • utrzymujcie czystość w całej kuchni - mole uwielbiają okruszki, dlatego mogą się pojawić w nawet najmniejszych zakamarkach, które zapominacie doczyścić w trakcie sprzątania

Gdy już znajdziecie mole w kuchni, konieczna jest bezwzględność - wyrzućcie wszystkie sypkie produkty, łącznie z herbatą i przyprawami. Nawet te, których jeszcze nie otworzyliście, ponieważ larwy moli potrafią się przegryźć nawet przez cienkie, plastikowe opakowania. Posprzątajcie dokładnie wszystkie szafki, nowe produkty przesypcie do zamykanych pojemników i połóżcie obok nich słoiczek z octem.

Źródło: netto.pl