Nie dość, że wygląda paskudnie, to na pewno nie działa dobrze na zdrowie pijących ugotowaną w nich wodę. Jak by tego było mało, czajniki z dużą ilością nagromadzonego kamienia przestają działać w sposób optymalny.

Niedbanie o stan techniczny czajników zarówno elektrycznych, jak i tych gazowych, sprawia, że znacznie skraca się ich żywotność.

Jak odkamienić czajnik domowymi sposobami?

By tego uniknąć, konieczne jest odpowiednie dbanie o swój sprzęt. Chemiczne sposoby na odkamienianie czajników są zbędne. Wystarczy, że użyjecie octu, kwasku cytrynowego lub innych domowych produktów, które na pewno macie pod ręką.

[content:0_5899,,0_6578:undefined]

Oto nasze sposoby na zakamieniony czajnik:

Zobacz także:

  1. Ocet - 0,5 l octu bez rozcieńczania przy dużych zabrudzeniach, ocet i woda w proporcjach 1:1 w przypadku mniejszego kamienia. Zagotujcie czajnik i odstawcie później na pół godziny.
  2. Kwasek cytrynowy - 5 łyżeczek kwasku na napełniony wodą czajnik. Odstawcie czajnik na noc, a nazajutrz zagotujcie, nie wylewając wody.
  3. Za pomocą obierków z ziemniaków - wrzućcie obierki na dno czajnika, zalejcie wodą i zagotujcie.
  4. Za pomocą coca-coli  - ugotujcie szklankę coli z dodatkiem wody. Odstawcie na pół godziny.
  5. Za pomocą sody oczyszczonej – wsypcie 3 łyżki sody do czajnika i zalejcie wodą. Po 20 minutach bez gotowania wylejcie zawartość.
  6. Za pomocą soku z cytryny. Wyciśnijcie sok z 1-2 cytryn do środka czajnika i odstawcie na ok. 1 godzinę.

Czy można od razu pić wodę z czajnika po odkamienianiu octem?

Po zastosowaniu każdego z tych sposobów niezbędne jest jeszcze odpowiednio dokładne wypłukanie czajnika.

Najprościej zrobić to oczywiście poprzez kilkukrotne przegotowanie wody w czajniku. Pamiętajcie, by wymieniać wodę w czajniku za każdym razem.