W Polsce kiszone ogórki to bardzo popularna przekąska. Większość z nas robi je samodzielnie w domu. Wodę z nich traktujemy jak zbędny odpad. Niesłusznie! Woda po kiszonych ogórkach ma wiele właściwości prozdrowotnych. Wpływa korzystnie m.in. na mikroflorę jelitową.

Zdrowie w kiszonych ogórkach

Ogórki kiszone to jedna ze zdrowszych przekąsek, na jakie można sobie pozwolić. Pasują do kanapek, surówek, sałatek, ale także w postaci przekąski solo. Są znane szczególnie jako dodatek do konsumpcji czystej wódki. Mało co smakuje tak, jak kieliszek alkoholu zagryziony kiszonym.

To zielone warzywo znajduje zastosowanie w większości odchudzających diet. Ze względu na swoją niską kaloryczność ogórki można pałaszować bez najmniejszych wyrzutów sumienia. Smakują, nie obciążając równocześnie żołądka. Ogórki to także dobry wpływ na układ odpornościowy, a nawet nastrój!

Właściwości wody po ogórkach kiszonych

Może być to dla was zaskoczeniem, ale woda po ogórkach kiszonych jest bardzo cenna. Sok, który powstaje w procesie kiszenia, wykazuje wiele prozdrowotnych i leczniczych właściwości, które mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Ma silne właściwości prozdrowotne:

Zobacz także:

  • na kaca. Najbardziej znanym zastosowaniem wody po ogórkach jest leczenie kaca. Może być najlepszym lekarstwem gdy przesadziliśmy z alkoholem. Na kacu zazwyczaj sięgamy po tłuste potrawy, które jedynie dodatkowo obciążają nasz system trawienny. Woda po ogórkach przyda się również przed kacem, jako dodatek do orzeźwiającego drinka. Wystarczy dodać do niej schłodzoną wódkę i kilka kostek lodu. 
  • po wysiłku fizycznym. Jeśli jesteście zmęczeni po intensywnym treningu, macie zakwasy, sięgnijcie po wodę z ogórków. To właśnie dzięki niej mięśnie szybciej się regenerują, dolegliwości ustępują, a powrót do ćwiczeń jest możliwy niemalże błyskawicznie. Skuteczność metody potwierdzają fani aktywności fizycznych!
  • na infekcje. Woda po ogórkach ma tyle samo właściwości co same ogórki. Sprawdzi się podczas kaszlu i chrypki. Pomoże w naturalny sposób wzmocnić organizm przy walce z nawracającymi infekcjami. Kwaśny napój jest źródłem kwasu mlekowego, wzmacniającego układ immunologiczny. 
  • na czkwawkę. Chcecie pozbyć się męczącej czkawki? Spróbujcie wody po ogórkach. 

Regularne picie wody z ogórków ma same zalety. Zapobiega odwodnieniu organizmu i pomaga pozbyć się problemów z zaparciami. Dzięki obecności witaminy B, woda po kiszonych ogórkach poprawi też wygląd skóry, włosów i paznokci. Należy pamiętać, że sok z kiszonych ogórków najlepiej pić jednak na czczo lub przed każdym posiłkiem.