Ten dodatek sprawi, że biszkopt będzie dobrze napowietrzony, lekki i puszysty - dokładnie taki, jak powinien być. A jak sprawić, by się nie wybrzuszył i nie opadł? Składnik, o który chodzi, jest jedną z tajemnic, ale w puchatym biszkopcie kryje się ich o wiele więcej. Odkryjcie je i upieczcie bez wysiłku ciasto wysokie na 3 palce.

Jak zrobić doskonale wysoki i puszysty biszkopt? 

Aby biszkopt nie opadł, potrzebuje solidnej ramy. Wykorzystajcie formę, która będzie nieco wyższa niż ciasto, które planujecie. Dzięki zapasowi kilku centymetrów miejsca, ciasto nie straci podczas wyrastania „ramy”, na której opiera się podczas rośnięcia w piecu. 

Papierem do pieczenia wyłóżcie jedynie dno formy. Nie obkładajcie papierem boków, nie natłuszczajcie ich też - jeśli to zrobicie, ciasto, mimo obecności proszku do pieczenia, może mieć problem z wyrastaniem.  Jeśli to zrobicie, ciasto straci formę - zapadnie się lub wybrzuszy. Trzeba będzie obkrajać i wyrównywać brzegi kremem.

Po wylaniu ciasta do formy i wyrównania powierzchni, nie zwlekajcie z włożeniem go do piekarnika. Powinien on być nagrzany do docelowej temperatury. Zsynchronizujcie czas przygotowania ciasta (bardzo krótki) z nagrzaniem piekarnika. Najlepiej zrobić to wcześniej.  

Zobacz także:

Niech nie kusi was uchylanie drzwiczek i zaglądanie do środka. Biszkopt podczas pieczenia nie powinien ani na chwilę mieć żadnego przeciągu. Drzwiczki otwórzcie pod koniec czasu pieczenia, na test patyczka. Jeśli jest on już suchy, czas wyłączyć piekarnik - bez wyjmowania ciasta. Potrzymajcie je jeszcze przez jakiś czas w piecu, jak sernik, a następnie wyjmijcie formę i wystudźcie ciasto w tortownicy. Wyjmijcie je dopiero, gdy całkowicie wystygnie.

Puszysty biszkopt powstanie również dzięki określonym składnikom. 1 z nich, który dobrze znacie z innych przepisów, gwarantuje ciastu lekkość i odpowiednią konsystencję po upieczeniu. 

Ciasto z wodą gazowaną - dlaczego ją dodaję?

Naleśnikowe ciasto z wodą gazowaną to standard znany od lat. Dzięki wodzie z bąbelkami staje się ono delikatniejsze, bardziej puszyste i napowietrzone. Takie same właściwości woda gazowana zapewnia biszkoptowi. Stanie się on jak mięciutka „gąbeczka”. Alternatywą dla wody gazowanej będzie lemoniada o waszym ulubionym smaku. Nada ona ciastu piękny aromat, a dodatkowo za każdym razem będzie miało ono inny smak - nie zdąży wam się znudzić. Będzie pyszne również bez dodatków. Jeśli chcecie dodać zamiast wody gazowanej lemoniadę, wsypcie do masy na biszkopt mniej cukru niż w przepisie. 

Zarówno woda gazowana, jak i lemoniada powinny być mocno gazowane - musujące napoje nie wystarczą, by zadziałać. Wygazowana lemoniada czy woda, z której uleciały już pierwsze bąbelki, się nie nadaje. Butelkę z napojem otwórzcie dopiero w momencie dolewania go. Ciasto z wodą gazowaną będzie pyszne i bez dodatków, i z kremem czy tynkowaniem. Możecie wykorzystać je na tort, dokładnie tak, jak tradycyjny biszkopt z każdego innego przepisu. 

Puszysty biszkopt z wodą gazowaną - przepis 

Składniki:

  • 3 szklanki mąki pszennej
  • 1 szklanka oleju
  • 4 jajka
  • 1 szklanka wody gazowanej lub ulubionej lemoniady
  • 1,5 szklanki cukru (lub opcjonalnie mniej, jeśli zastosujecie słodzoną lemoniadę)
  • 1 opakowanie cukru waniliowego
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia

Sposób przygotowania: 

  1. Proszek do pieczenia i mąkę przesiejcie do miski. Wymieszajcie je razem.
  2. Nagrzejcie piekarnik do 180 st. C.
  3. Do misy miksera wsypcie oba cukry, wbijcie jajka, zmiksujcie na puszystą masę. Gdy będzie jasna i kremowa, zacznijcie wlewać stopniowo olej, dalej miksując. Następnie dodajcie lemoniadę i wmiksujcie ją w resztę składników. 
  4. Do masy w mikserze dodawajcie stopniowo mąkę, jednocześnie wciąż miksując. Gotowe ciasto biszkoptowe powinno być płynne i bez grudek. 
  5. Przelejcie ciasto do wysokiej formy z dnem wyłożonym papierem do pieczenia. Boków tortownicy nie wykładajcie papierem.
  6. Włóżcie ciasto do nagrzanego piekarnika i pieczcie przez ok. 25-30 minut w temp. 180 st. C.
  7. Pod koniec pieczenia sprawdźcie patyczkiem, czy ciasto jest już gotowe - powinien on być suchy i bez resztek ciasta. Jeśli tak jest, wyłączcie piekarnik i zostawcie biszkopt w środku na 20 minut. 
  8. Po 20 minutach wyjmijcie ciasto z piekarnika i studźcie dalej w formie. Gdy biszkopt całkowicie wystygnie, wyjmijcie ciasto z tortownicy. Upieczony puszysty biszkopt po wystudzeniu będzie miał wysokość ok. 12 cm.