Wiele osób mrozi jajka przed ich smażeniem. Powód was zaskoczy. Spróbujecie?
YouTube/VillageFoofVillage
Newsy

Wiele osób mrozi jajka przed ich smażeniem. Powód was zaskoczy. Spróbujecie?

Przedziwny pomysł, który zdaje się działać! Też macie ochotę wypróbować ten sposób?

Dzięki powszechności internetu, jesteście w stanie łatwo wymienić się doświadczeniami z wieloma ludźmi na całym świecie. Nikogo nie dziwi już przecież wielogodzinna rozmowa z rodziną żyjącą w innym kraju lub poszukiwanie kuchennych inspiracji na ciekawe dania w sieci.

Internet to też potężna baza ciekawych pomysłów kulinarnych. Niedawno pokazywaliśmy wam jak można wykorzystać kuchenną gąbkę, jak łatwo posiekać kapustę, albo jak najprościej umyć piekarnik przy pomocy tabletki do zmywarki.

Dziś chcielibyśmy pokazać wam poradę, która z pozoru wydaje się dziwna, ale jest stosowana przez wielu osób w celu osiągnięcia upragnionego efektu. Chodzi o mrożenie… jajek. Jajek w skorupkach!

Magda Gessler odpowiada na pytania

Mrożenie jajek – czy to ma sens?

Jajka można oczywiście zamrozić w celu przedłużenia ich świeżości. Trzeba się jednak liczyć z tym, że może w nich pęknąć skorupka. Ci ludzie robią to jednak w zupełnie innym celu. Nie ma to nic wspólnego z konserwacją żywności.

Mrożenie jajek pozwala bowiem uzyskać charakterystyczne wypukłe żółtko przy robieniu jajka sadzonego. Sprawdźcie jak to wygląda w dołączonym wideo.

Żeby skorzystać z tej metody trzeba włożyć jajko w skorupce do zamrażarki i pozostawić je tam na przynajmniej kilkanaście godzin (do pełnego zmrożenia). Po wyjęciu jajka z lodówki trzeba obrać je ze skorupki, a następnie przekroić na pół. Uważajcie bardzo przy krojeniu zamrożonego jajka. Jest niezwykle śliskie i łatwo można skaleczyć się przy próbie jego przekrojenia. Musicie jednak użyć wystarczająco ostrego noża. Róbcie to po prostu ostrożnie.

Zamrożone jajko połóżcie na patelni i pogrzejcie ją. Jajko będzie się powoli rozmrażać i jednocześnie lekko smażyć. To też ciekawy wizualnie proces. Białko jajka ścina się, a wnętrze (żółtko) pozostaje dalej zamrożone.

Dzięki tej metodzie można uzyskać idealnie płynne żółtko w jajku sadzonym. Niektóre osoby stosują tę metodę właśnie w tym celu. Choć wydaje się ona dziwna i jest stosunkowo pracochłonna, może być warta waszej uwagi. Spróbujecie?

Źródło: YouTube

Czytaj także:

Jak sprawdzić czy jajko jest świeże? Jest coś znacznie lepszego od testu z wodą. Znaliście ten sposób?
Flickr
Newsy
Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże? Jest coś znacznie lepszego od testu z wodą
Sprawdzanie świeżości kupionych w sklepie jajek to często konieczność. Poniżej przedstawimy wam kilka sposobów, by upewnić się, że wasze jajka nadają się jeszcze do spożycia.

Problem sprawdzania świeżości jajek znają wszystkie „mieszczuchy”. W przeciwieństwie do osób żyjących na wsi z dostępem do świeżych jaj z kurnika, osoby kupujące jajka w wytłaczankach muszą dokładnie kontrolować produkt, który kupują. Nie od dziś wiadomo przecież, że kupno jajek w markecie, a nawet na targowisku przypomina nieco loterię. Z tego powodu zakup jajek należy zaczynać od przejrzenia dokładnie wszystkich sztuk – w celu sprawdzenia, czy nie są delikatnie rozbite lub pęknięte. Jeżeli jednak zdarzyło wam się kupić jajko z taką właśnie wadą, sprawdźcie, co można jeszcze zrobić z pękniętym jajkiem.  Nie trzeba od razu go wyrzucać. Czy można jeść jaja blisko terminu ważności? Kiedy skorupki jajek są już skontrolowane, warto przyjrzeć się dacie ważności produktu. Oczywiście w tej kwestii panują proste zasady – im data późniejsza, tym zdecydowanie lepsza. Czasem jednak nie ma wyboru i trzeba kupić jajka z krótkim terminem ważności. Co wtedy? Krótki termin ważności jajek wcale nie musi oznaczać ich szybkiego zepsucia i nieświeżości. Odpowiednio przechowywane jajka długo mogą zachowywać swoje właściwości. Zanim jednak wbijecie takie jajko na waszą patelnię, dokładnie je sprawdźcie. Jak sprawdzić świeżość jajka? Oto kilka podstawowych metod sprawdzania świeżości jaj: Zacznijmy od klasyki, czyli starego testu z wodą . Włóżcie nierozbite jeszcze jajko w skorupce do wody i sprawdźcie jego zachowanie. Jeżeli jajko osiądzie na dno naczynia, to oznacza, że jest świeże. Jeżeli lekko się unosi, wciąż nadaje się do spożycia, ale jest nieco starsze. Nie należy jeść jajka, jeżeli za to wznosi się tuż pod powierzchnią wody – wtedy wiadomo, że jest zepsute. Test potrząsania – potrząśnijcie jajkiem przy uchu i nasłuchujcie...

Jak obrać jajko bez mozolnego skubania? Ten trik z taśmą was zachwyci
własne
Newsy
Jak obrać jajko bez mozolnego skubania? Ten trik z taśmą was zachwyci
Obieranie jajek na twardo bywa mozolne i trudne, szczególnie gdy macie do czynienia ze świeżymi egzemplarzami. Warto zatem poznać niezawodny patent na szybkie i bezproblemowe pozbywanie się wierzchniej części jajka. 

Jajka na twardo doskonale nadają się do kanapek, past i sałatek. Są lekkostrawne, wartościowe i bardzo smaczne. Wydaje się, że nie ma nic prostszego, jak ugotowanie i obranie takich jajek. Jednak nie zawsze. Nawet jeżeli trafią się wam starsze, teoretycznie łatwiejsze okazy, to skorupka nie zawsze chce z nich schodzić, kruszy się i pozostaje na powierzchni białka.   Dlaczego świeże jajka trudniej się obiera?  Bardzo świeże, ugotowane jajka to prawdziwa zmora obierających. Błona, która znajduje się po wewnętrznej stronie skorupki takiej świeżynki, ściśle przylega do białka i dlatego gdy próbujecie oderwać wapienną otoczkę odrywacie również smakowite fragmenty wnętrza. Im starsze jajko, tym słabsza i łatwiej oddzielająca się błona. Warto zatem poczekać kilka dni po zakupie jajek i dopiero wówczas zabrać się za ich gotowanie. Nie martwcie się - wciąż będą świeże, a wy zaoszczędzicie sobie zbytecznego trudu i nerwów.  Jak obrać jajko za pomocą taśmy?  Ten patent na obieranie jajek rzeczywiście działa. Jest to bodajże najskuteczniejsza i najczystsza metoda, jaką do tej pory wymyślono. Wystarczy dobra taśma i ugotowane jajko. Jak to zrobić?  Owińcie szeroką taśmą skorupkę ugotowanego jajka.  Delikatnie postukajcie w stół jajkiem ze wszystkich stron.  Odlejcie taśmę wraz z przyklejonymi do niej skorupkami.   Gotowe i banalnie proste, a do tego żadnego sprzątania. Warto do tego celu użyć taśmy pakowej, która jest szeroka i dość mocna. Dzięki tym właściwościom łatwiej oderwie pokruszone skorupki.  Jak obrać jajko przy pomocy słoika i wody?  Inną znaną i popularną metodą na obieranie jajek jest robienie tego w słoiku z wodą. W tym celu musicie napełnić niewielki słój do połowy wodą, wrzucić...

Jajka
Pexels/Callum Hill
Newsy
Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże? Przyłóżcie je do ucha
Jajko to przede wszystkim naturalne źródło białka i mający szerokie zastosowanie produkt spożywczy.

Opinia na temat jajek zmieniała się z biegiem czasu. Kiedyś słynęły z tego, że są zdrowe i odżywcze. Potem, z powodu zawartości cholesterolu, straciły na popularności. Co warto wiedzieć o jajkach i jak rozpoznać te świeże? Czy jajka są zdrowe? To temat, który nie ma końca. Zwroty akcji na temat jajek miały już miejsce z latach 70. XX wieku. To właśnie dietetycy wypowiedzieli im wojnę. Chodziło głównie o cholesterol, który prowadzi do miażdżycy i chorób układu krążenia. Stwierdzono, że jajka mają go w sobie bardzo dużo. Obecnie opinia na temat jajek uległa znacznej poprawie. Okazuje się, że większy związek z miażdżycą ma dostarczanie organizmowi nasyconych kwasów tłuszczowych niż cholesterolu. Znaczy to jedynie, że jajka można spokojnie jeść, jednak nie bez ograniczeń. Jajka są źródłem pełnowartościowego białka Na dodatek jajko zawiera dużo białka, które jest łatwo przyswajalne przez organizm. W 100g produktu znajduje się 13 g białka. Białko zawarte w jajku, jest białkiem wzorcowym. Zawiera wszystkie aminokwasy, w tym niezbędne, których organizm nie potrafi sam wyprodukować. Światowa Organizacja Zdrowia uznała je za wzór służący do mierzenia proporcji aminokwasów w produktach. W jajkach znajdują się też witaminy A, E, D i K oraz witamin z grupy B i składników mineralnych: fosforu, potasu, sodu, wapnia, żelaza, magnezu, miedzi, cynku, selenu. Ponadto, żółtko zawiera się beta-karoten i luteinę, która chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Ile kalorii ma jajko? Średniej wielkości sztuka zawiera około 80 kalorii. Jajka mają także korzystny profil tłuszczy: niezbędnych dla organizmu, nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasów omega-3 i omega-6, których organizm nie potrafi syntetyzować....

Ten trik na podanie jajek zachwyca internautów i przeraża lekarzy. Nigdy tak nie róbcie
Tiktok/thatfalzonfamily
Newsy
Ten trik na podanie jajek zachwyca internautów i przeraża lekarzy. Nigdy tak nie róbcie
Dań z jajek można zrobić bardzo wiele. Podajemy je na surowo, gotowane czy smażone. Ale żeby serwować je w takiej formie?

W mediach społecznościowych, a w ostatnim czasie szczególnie na Tiktoku, można znaleźć niewiarygodne pomysły użytkowników. Internauci dla chwili sławy potrafią robić i filmować rzeczy niemądre i niebezpieczne. Jedna z mam pochwaliła się czym karmi swoje dziecko. Nie naśladujcie tego. „Tu lekarz pogotowia, to niebezpieczne!” Użytkowniczka Tiktoka zaprezentowała danie, jakie serwuje swojej kilkuletniej córce. Kobieta zamraża surowe jajko w skorupce, a następnie zdejmuje skorupkę i zmrożoną zawartość kroi na półcentymetrowe plastry. Plastry jajka, które wyglądają jak miniaturowe jajka sadzone smaży na patelni i podaje córce z grzankami. Twierdzi, że jej córka uwielbia to danie i na filmie faktycznie widać, że dziecko chętnie zabiera się za jedzenie: - Każdy rodzic musi tego spróbować – zachęca inne mamy @thatfalzonfamily EVERY PARENT NEEDS TO TRY THIS! 👨‍🍳 #minieggs #egghack #toddlermeals @lukefalzon ♬ original sound - Alexandra Bewicke Pod filmem pojawiło się wiele komentarzy. Jeden z nich pochodził od rodzica, który poinformował, że jego dziecko po takim eksperymencie zachorowało. Odezwał się też lekarz, specjalizujący się w leczeniu dzieci i skrytykował podawania ich zamrożonych w ten sposób jajek: - Tutaj lekarz pogotowia i ekspert od bezpieczeństwa dzieci. To nie jest bezpieczny sposób na przygotowanie jajek. Nie powinny być zamrożone w skorupkach. FDA (Agencja Żywności i Leków USA - przyp. red.) ostrzega przed tym. Dlaczego nie należy mrozić surowych jajek w skorupce? Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) oraz Amerykański Departament Zdrowia zgodnie stwierdziły, że nie należy mrozić świeżych jajek w skorupkach. Powodem jest to, że gdy jajka zamarzają, płyn znajdujący się w...