Kapusta to niesamowite warzywo o bardzo szerokim zastosowaniu kulinarnym. Można jeść ją jako kapustę zasmażaną, zrobić młodą duszoną kapustę z koperkiem, owijać w liście kapusty gołąbki i stosować ją na wiele innych sposobów.

Przygotowanie kapusty jest bardzo proste. Kapusta jest smaczna nawet na surowo, z marchewką i polana olejem. Połową sukcesu w przypadku przygotowania kapusty, jest jej właściwe pokrojenie. Wiele osób ma swoje techniki, ale tylko jedną z nich stosują najlepsi szefowie kuchni.

Jak pokroić kapustę?

Potrzebujecie dobrego, ostrego noża kuchennego. Wybierzcie dość duży nóż, gdyż ciężka kapusta czasem jest oporna na cięcie.

Zacznijcie przygotowywanie kapusty od oderwania zewnętrznych liści. Zazwyczaj wystarcza oderwanie 2-3 sztuk. Resztę jak najbardziej można wykorzystać. Nie wyrzucajcie oderwanych liści z kapusty. Dodajcie je do rosołu, żeby wzmocnić jego smak.

Zobacz także:

Wiele osób twierdzi, że teraz jest właściwy moment na wycięcie korzenia z kapusty i wycina w niej okrągły otwór. Nie jest to jednak najlepsza metoda. Jest to dość trudne i nawet niebezpieczne!

Przekrójcie najpierw kapustę na pół. Ważne, żeby była to w miarę równa połowa. Wbijcie duży i ostry nóż w głąb kapusty w poprzek. Gdy nie będziecie mogli już dalej wbić noża, uderzcie nim kilka razy w stół. W ten sposób łatwo przekroicie kapustę na pół.

Zlokalizujcie głąb kapusty. Przekrójcie każdą połówkę na połowę, tworząc ćwiartki kapusty. Teraz obetnijcie z każdej ćwiartki kawałek głąba. Nie wycinajcie za dużo, tylko jednolicie białą część. Nie wyrzucajcie głąba, możecie zrobić z niego smaczne danie. Jeśli utniecie zbyt duży kawałek głąba kapusty, liście zaczną się oddzielać i kapusta się rozpadnie.

Weźcie ćwiartkę kapusty. Skierujcie ją liśćmi do siebie. Siekajcie kapustę w poprzek. Starajcie się ciąć ją na bardzo cienkie kawałki. Dzięki tej metodzie otrzymacie kawałki o jednakowej wielkości, które będą małe i gotowe do jedzenia nawet na surowo.

 

Czytaj także: