Ze świecą trzeba szukać osób, które lubią zmywanie naczyń. Nie dość, że to dość niewdzięczna, żmudna praca, to na dodatek nie do końca doceniana przez domowników.

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Na szczęście z odsieczą przychodzi nam rozwój technologiczny.

Dlaczego nie można wylewać oleju do zlewu?

W coraz większej ilości polskich domów montowane są zmywarki. Wygoda, szybkość, higiena, a nawet oszczędność – to wszystko zalety zmywarek.

Zmywarki nie w pełni jednak rozwiązują problem resztek jedzenia, z którymi nie do końca wiadomo co robić.

Zobacz także:

Pozornie nie ma kłopotów z olejem czy innym tłuszczem po smażeniu. Wystarczy przechylić patelnię i zaraz cała jej zawartość popłynie do rur.

Takie zachowanie woła jednak o pomstę do nieba. Nic nie robi rurom i waszemu zlewowi tak źle, jak regularny dopływ gęstego, lepkiego oleju. Poza tym, takie działanie przyczynia się do zanieczyszczenia wód. 

Jak pozbyć się zużytego oleju i tłuszczu?

Kiedy zdarzy wam się nieprzyjemna niespodzianka i okaże się, że wasz zlew jest zatkany, możecie nawet nie mieć świadomości, że to w dużej mierze sprawka oleju i tłuszczów.

W takich okolicznościach zdarza się, że popularny „kret” może nie wystarczyć. Po zaaplikowaniu środków udrożniających, czasem trzeba poprosić o pomoc fachowca, czyli hydraulika.

By temu zapobiec warto zacząć od podstaw. Czyli przestać wlewać do zlewu tłuste, zużyte, gęste oleje, które czynią w rurach zatory.

Lepiej więc po prostu wyrzucać zużyty olej np. w plastikowych pojemnikach do śmieci albo wycierać resztki tłuszczu z patelni papierowym ręcznikiem i wyrzucać je go do kosza, niż wylewać olej do zlewu.

Czego jeszcze nie można wrzucać do zlewu?

Olej i tłuszcz to nie jedyny wróg rur i przewodów kanalizacyjnych. Drożność może zostać naruszona także przez inne lepkie substancje.

Na przykład świeżo wyrobione resztki ciasta lub nawet mieszanka mąki z wodą, która może zablokować rury nawet tuż pod kratką zlewu

Oprócz tego bądźcie ostrożni przy wyrzucaniu do zlewu takich rzeczy jak:

  • Fusy po herbacie
  • Fusy po kawie
  • Skorupki po jajkach
  • Resztki jedzenia z talerzy
  • Resztki surowego mięsa, chrząstki, żyły, tłuszcze
  • Włókniste, twarde warzywa
  • Ugotowany makaron i ryż
  • Obierki z ziemniaków