Mało które insekty potrafią zrobić tak duże spustoszenie w zwykłym mieszkaniu, jak dokuczliwe mole spożywcze i odzieżowe.

Walka z tymi insektami jest o tyle trudna, że rozmnażają się one w zawrotnym tempie. Dorosła samica mola może składać do 200 jaj dziennie…

Jeżeli po dostrzeżeniu moli w swoim mieszkaniu szybko nie zabierzecie się za ich wyplenienie, może to przynieść opłakane skutki.

Skąd biorą się w domu mole?

Nieszczęsne owady mogą przybyć do waszego domu z mieszkania sąsiadów np. przez klatki wentylacyjne, a nawet przewody. Larwy moli odzieżowych odżywiają się włóknami tkanin.

Zobacz także:

Z kolei mole spożywcze, można przywlec do mieszkania np. za pośrednictwem kasz i innych produktów spożywczych ze sklepu.

Na początek warto zadać sobie pytanie, z jakim wrogiem przyszło wam się zmierzyć. Mole odzieżowe i spożywcze, różnią się od siebie nie tylko swoją ulubioną pożywką.

Różni się także pod względem wyglądu. Mole ubraniowe mają barwę bardziej żółtawą niż szarobure mole spożywcze w dorosłej postaci.

Co ciekawe, samice moli obydwu rodzajów, raczej zachowują statyczny styl życia i zajmują się składaniem jaj.

Bardziej „widoczne” są za to samce moli spożywczych i ubraniowych, które latają po całym opanowanym przez siebie mieszkaniu.

Jak radzić sobie z tymi paskudnymi szkodnikami? Mamy na to prosty, domowy sposób. Wykorzystajcie połączenie, którego mole wręcz nie znoszą.

Domowe sposoby na odstraszenie moli

Chodzi o kwaśną cytrynę i goździki. Połączenie kwaśnego cytrusa i intensywnych olejków eterycznych zawartych w goździkach, pozwoli na odstraszenie insektów.

Przetnijcie cytrynę na pół lub na mniejsze plasterki i nabijcie ją obficie goździkami. Tak skomponowaną „bombę” na mole, umieśćcie w kluczowych miejscach skupienia insektów.

Jeśli uważacie, że ten domowy sposób nie jest w stanie wam pomóc, wypróbujcie także inne. Możecie uciec się do:

  • Przetarcia półek i szafek z molami mieszanką wody z octem
  • Wodą z olejkiem cytrusowym i goździkowym
  • Rozłożenia w „punktach zapalnych” liści laurowych i ziela angielskiego
  • Ustawienia w niektórych miejscach mieszkania suszonej pomarańczy z goździkami
  • Przygotowanie specjalnych woreczków z szałwią i miętą