ciasto drożdżowe
Newsy

W cieście drożdżowym zrobił się zakalec? Zrobiliście bardzo podstawowy błąd podczas pieczenia

Ciasto drożdżowe jest wymagającym ciastem. Unikajcie tych błędów, a z pewnością się uda.
Magda Borucińska
marzec 01, 2021

Pieczecie ciasto, które z zewnątrz wygląda jak z najlepszej piekarni, ale w środku ma zakalec? Jeśli nie wiecie, jaki błąd popełniliście, koniecznie sprawdźcie poniższe wskazówki. Zapamiętajcie je, a wasz wypiek już zawsze będzie perfekcyjny.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Dlaczego w cieście drożdżowym zrobił się zakalec?

Ciasto drożdżowe jest dość czasochłonnym oraz pracochłonnym ciastem. W końcu trzeba je ręcznie wyrobić i pozwolić mu wyrosnąć. Co za rozczarowanie, gdy po upieczeniu i rozkrojeniu okazuje się, że w środku pojawił się zakalec. Przyczyn może być wiele, choć jedna z nich jest najbardziej oczywista i zdarza się najczęściej. Wiele osób zadaje sobie pytanie – czy wypiek powinno się zostawić w rozgrzanym piekarniku po jego wyłączeniu, a może lepiej po upieczeniu od razu wyjąć ciasto i pozwolić mu wystygnąć?

Czy ciasto należy wyciągnąć z piekarnika od razu po upieczeniu?

Oto główny winowajca zakalca. Pamiętajcie, aby po wyłączeniu piekarnika, zostawić w nim ciasto. Zbyt duża różnica temperatur między piekarnikiem a powietrzem w kuchni sprawi, że nie tylko pojawi się zakalec, ale również to, że ciasto drożdżowe opadnie.

Inne przyczyny zakalca w cieście

Każda osoba musi dobrze wyczuć swój piekarnik, tak naprawdę przepisy podają orientacyjną temperaturę i czas pieczenia, które mogą być różne w zależności od tego, jakiego używacie sprzętu. Niestety, musicie to zrobić metodą prób i błędów.

  • Niewłaściwa temperatura pieczenia – chodzi zarówno o zbyt niską, jak i zbyt wysoką. Ta pierwsza sprawia, że ciasto szybko rośnie i szybko opada; ta druga to gwarancja ciasta zarumienionego z zewnątrz, ale surowego w środku.
  • Zbyt krótki czas pieczenia – jeśli wypiek nie spędzi w piekarniku dostatecznie dużo czasu, z pewnością będzie niesmaczny.
  • Niewłaściwe proporcje – zbyt dużo tłuszczu, mąki albo cukru również sprawi, że ciasto się nie uda.

Ciasto drożdżowe z owocami

Jeśli dodajecie je do swojego ciasta, koniecznie odstawcie je na jakiś czas do ponownego wyrośnięcia. Ta metoda sprawi, że ryzyko powstania zakalca ograniczycie do minimum. Wiele owoców puszcza sok, dlatego lepiej wybierać te nieco mniej soczyste.

Czy zakalec może zaszkodzić?

Wiele osób zastanawia się, czy takie niedopieczone ciasto jest niezdrowe i szkodliwe dla zdrowia. Czy po zjedzeniu zakalca można się rozchorować? Wiele osób uwielbia zakalec i się nim zajada. Choć jest on niegroźny i bezpieczny to jednocześnie jest ciężkostrawny dla naszego organizmu i odradzamy jedzenie go w nadmiarze.

Komentarze