Większość osób w upały chętnie sięga po schłodzone napoje wyjęte prosto z lodówki. Ale czy faktycznie dają one orzeźwienie? Można się zdziwić! Wbrew pozorom ulgę w upały da wam… ciepła herbata.

Arabski sposób na upały

Gorąca herbata to sprawdzony sposób na upały w krajach arabskich. Zaskoczeni? Podobno picie ciepłego napoju to sygnał dla organizmu, że na zewnątrz jest gorąco, więc zaczyna się pocić – a to schładza organizm.

Nie należy też wierzyć teoriom, jakoby herbata miała odwadniać. Może się tak wydawać przez znajdującą się w niej teinę, jednak jest jej w herbacie na tyle mało, że nie działa ona na organizm tak moczopędnie, jak np. kawa. Dlatego warto ją pić dla uzupełnienia płynów, zwłaszcza w trakcie upałów!

Jaka jest najlepsza herbata na upały?

W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów herbat. Które z nich sprawdzą się w upał najlepiej? Dietetyk kliniczny mgr Kinga Głąszewska w rozmowie z portalem WP AbcZdrowie wyjaśniła, jaką herbatę należy pić, gdy na zewnątrz panują bardzo wysokie temperatury. Podkreśliła też, że herbata powinna stanowić część wszystkich wypitych w ciągu dnia płynów, a nie większość! Natomiast polecana przez nią herbata, choć dostępna w Polsce, wciąż jest mało popularna wśród Polaków:

Zobacz także:

Ja bym polecała herbatę białą, pod warunkiem, że jest to herbata z dobrej jakości suszu – mówi mgr Głaszewska. Herbata biała jest lżejsza, delikatniejsza w smaku, bardziej orzeźwiająca, więc latem sprawdzi się idealnie. Można napar z niej dowolnie modyfikować, dodając np. soku z pomarańczy czy soku z cytryny.

Jakich herbat nie pić w upały?

Ekspert nie poleca natomiast picia herbaty zielonej w upały. Podkreśla, że znajduje się w niej najwięcej kofeiny spośród wszystkich herbat, dlatego może działać bardzo moczopędnie i zamiast nawodnić, odwodni organizm.

Niezalecane są także niektóre herbaty ziołowe. Na przykład napar z pokrzywy działa wyjątkowo moczopędnie. Choć może to być błogosławieństwem dla osób z chorymi nerkami, w upały lepiej pokrzywy nie pić. Zamiast tego lepiej wybrać orzeźwiającą miętę lub napar z melisy, który dodatkowo uspokaja i wycisza.

Mgr Głaszewska dodaje również, by nie przesadzać z cukrem dodawanym do herbaty:

Najlepiej cukier w diecie ograniczać, ale jeżeli świadomie się odżywiamy, to dodatek np. miodu do mrożonej herbaty czy ksylitolu bądź erytrytolu nie jest złym pomysłem. Cukry proste warto ograniczać, ale jeżeli raz dziennie coś sobie dosłodzimy, to nic się nie stanie. Ale pamiętajmy, że jeśli dosładzamy herbatę, to lepiej zrezygnujmy z ciasteczka.

Źródło: portal.abczdrowie.pl