Jeszcze kilkanaście lat temu zmywarka była dla polskich rodzin czymś w rodzaju niedoścignionego marzenia. Od pewnego czasu zmywarki stały się wręcz standardem w nowych kuchniach. Gospodynie domowe zyskują w ten sposób wiele cennych godzin, które dotąd traciły przy zlewozmywaku.

Odpowiednie środki myjące i właściwa pielęgnacja – wydawałoby się, że to jedyne sprawy, jakimi powinniśmy martwić się po zakupie zmywarki.

Podstawowe zasady mycia naczyń w zmywarce

Nie ulega wątpliwości, że ten drogi sprzęt wymaga specjalnego traktowania. Część z nas nie przekonało się jednak jeszcze, że nie wszystko złoto świeci. Zmywarki to nie tylko błogosławieństwo. Jeżeli będziemy używać ich w nieodpowiedni sposób, nasze naczynia znacznie skrócą swój żywot.

Przypomnijmy kilka żelaznych zasad obsługi tych maszyn do mycia naczyń. Podstawową sprawą będzie oczywiście nieprzepełnianie zmywarki przed wyborem programu myjącego – w ten sposób możemy sprawić, że nie wszystkie naczynia zostaną należycie umyte.

Zobacz także:

Kolejna rzecz to narzędzia kuchenne i naczynia, które powinniśmy myć wyłącznie w zlewie, w tradycyjny sposób.

Czego nie można myć w zmywarce?

W pierwszej kolejności należy zaliczyć do nich plastikowe formy do pieczenia, łyżki, miski i inne naczynia wykonane z tego tworzywa. W zmywarce mogą łatwo ulec poważnemu uszkodzeniu.

Podobnie rzecz ma się z drewnianymi akcesoriami. Deski do krojenia, łyżki itp. fatalnie znoszą wysoką temperaturę i intensywne mycie w zmywarce. Drewno traci swoje właściwości i po prostu niszczeje w czasie mycia w tych maszynach.

Tradycyjną metodą mycia należy wybrać także w przypadku noży. Czasem nasze lenistwo prowadzi nas do tego, by włożyć je do zmywarki razem z innymi sztućcami. To zły wybór. Tak myte noże szybko się stępią.

Na koniec jeszcze jedna bardzo ważna sprawa. Żywotność patelni teflonowych i tego rodzaju garnków mocno się skróci po regularnym myciu w zmywarce. Uszkodzeniu ulegnie cienka, teflonowa warstwa waszych naczyń. Myjmy je w więc w zlewozmywaku.