„To już ostatni” – ile razy obiecaliście to sobie, zajadając się chipsami? Trzeba przyznać, że odmówienie sobie kolejnego chrupiącego plasterka jest bardzo trudne i zwykle uczta kończy się dopiero po zjedzeniu całej zawartości paczki. Z czego to wynika, że taka niepozorna przekąska jak chipsy jest tak uzależniająca? Postanowili się temu przyjrzeć naukowcy, a wyniki ich badań są dość niepokojące.

Badanie nad uzależnieniem od chipsów

Na zjeździe Amerykańskiego Stowarzyszenia Chemików w Nowym Orleanie zaprezentowano wyniki badania nad uzależnieniem od chipsów. Przeprowadzono je na szczurach, które podzielono na dwie grupy – jedna z nich dostawała karmę, a druga chipsy. Zarówno karma, jak i chipsy zawierały taką samą ilość tłuszczu i cukrów. Jednak pomimo tego, zwierzęta o wiele chętniej wybierały chipsy. Wyniki tego badania zmusiły naukowców do poszukania czynników, które sprawiają, że ziemniaczana przekąska jest tak atrakcyjna.

W jaki sposób produkuje się chipsy?

Chipsy powstają z bardzo cienko krojonych ziemniaków – specjalnie zaprojektowane do tego maszyny potrafią z jednego ziemniaka uzyskać aż 36 cienkich plasterków! Następnie zanurza się je na 3 minuty w gorącym oleju, którego temperatura wynosi 190 stopni Celsjusza. Niestety, tłuszcz nie jest zbyt często wymieniany, dlatego w trakcie smażenia dochodzi do powstawania rakotwórczych związków organicznych, które przenikają następnie do ziemniaków. Następnie chipsy są doprawiane solą oraz sztucznymi składnikami – nie istnieje naturalna przyprawa o smaku bekonu czy pizzy, dlatego takie smaki chipsów są uzyskiwane dzięki zastosowaniu sztucznych aromatów.

Dlaczego chipsy uzależniają?

Z czego to jednak wynika, że tak kaloryczna i niezbyt zdrowa przekąska potrafi uzależnić ? To pytanie cały czas zadają sobie naukowcy i dietetycy. Autor książki „Salt sugar fat” Michael Moss twierdzi, że chipsy są uzależniające ze względu na swoje cechy, takie jak odpowiednie przyprawy i proporcja cukru oraz soli, a także odpowiedni stopień wypieczenia. Wszystkie te czynniki wpływają na przyjemność z jedzenia chipsów.

Zobacz także:

Odpowiednie składniki

Jednym ze składników odpowiedzialnych za uzależnienie od chipsów jest glutaminian monosodowy. Wzmacnia on smak jedzenia, dlatego częste jedzenie chipsów sprawia, że inne potrawy wydają się mieć kiepski i mdły smak. Do tego kluczowa jest proporcja cukru i soli. Większości słodkich przekąsek nie da się zjeść w dużych ilościach, ponieważ szybko zaczynają powodować mdłości. Inaczej jest jednak w przypadku chipsów, w których znajduje się także dużo soli równoważącej działanie cukru.

Czytaj także: