Ten popularny napój pomoże wam zwalczyć mszyce. Pamiętajcie tylko o właściwej proporcji
Adobe Stock
Newsy

Ten popularny napój pomoże wam zwalczyć mszyce. Pamiętajcie tylko o właściwych proporcjach

Przykra niespodzianka w postaci całej eskadry mszyc na drzewkach owocowych i innych roślinach to ostatnia rzecz, jaką ktokolwiek chciałby zobaczyć w swoim ogrodzie.

Jeśli nie macie już cierpliwości do nieznośnych insektów niszczących całą waszą pracę, wypróbujcie domowych, skutecznych sposobów. Takich jak np. oprysk w postaci rozcieńczonej coli. Zanim jednak wybierzecie tego typu środki, zastanówcie się, czy nie udałoby się wytępić owadów w inny, mniej inwazyjny sposób.

Magda Gessler odpowiada na pytania

W jaki sposób wytępić mszyce w ogrodzie?

Kiedy za oknem piękna pogoda, mszyce nie próżnują.  Owady atakują szereg różnych roślin w momencie, kiedy są one jeszcze młode, mają w sobie dużo wilgoci – krótko mówiąc, mszyce żerują na soczystych roślinach.

Owady „spacerują” po liściach, wpijają się w nie i czerpią niezbędny dla ich rozwoju sok. Co ciekawe, ślady „niechcianej wizyty” mszyc na roślinach można spostrzec po obecności mrówek na roślinach. Pracowite owady zbierają bowiem… słodkie odchody mszyc.

Zobacz także
Komary już wam dokuczają? Wykorzystajcie te 2 kuchenne zioła. Przepędzicie je w try miga (mięta i bazylia)

Komary już wam dokuczają? Wykorzystajcie te 2 kuchenne zioła. Przepędzicie je w try miga

Ziołowy preparat, który odstrasza kleszcze. Zrobicie go w swojej kuchni  

Ziołowy preparat, który odstrasza kleszcze. Zrobicie go w swojej kuchni  

Decis, Karate, Mospilan – tych wszystkich środków owadobójczych używają na swoich ogrodach sadownicy. Niestety skuteczność pestycydów często bywa zawodna, a dodatkowo ich nadmierne użycie przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego.

W ten sposób niszczy się także szereg pożytecznych owadów, które zajmują się naturalnym zwalczaniem mszyc w ramach funkcjonowania zwykłego łańcucha pokarmowego.

Jak wykorzystać colę jako oprysk na mszyce?

Ciekawym środkiem na poradzenie sobie z mszycami jest wabik na biedronki. To nie żart. Żółta tasiemka, którą owija się roślinę, przyciąga do niej biedronki, które z kolei rozprawiają się z mszycami bez litości.

Czasem jednak tego typu sprytne środki zaradcze nie przynoszą również odpowiednich skutków. W takich wypadkach polecamy wam wypróbowanie środka, który znajdować się może w waszej kuchni. Chodzi mianowicie o colę.

Ciemny, słodki, gazowany napój zawierający kwas fosforowy pozwoli wam punktowo wytępić plagę mszyc na dowolnej roślinie. Zanim jednak przystąpicie do pryskania roślin colą, rozwodnijcie ją w proporcji 1:1 i dopiero wtedy zaaplikujcie do spryskiwacza.

Innymi naturalnymi środkami skutecznymi w walce z mszycą są m.in.:

Mszyce natychmiast uciekną, gdy tylko spryskacie tym grządki. Zróbcie miksturę z tej popularnej przyprawy
AdobeStock
Newsy
Mszyce uciekną w try miga, gdy tylko spryskacie tym grządki. Zróbcie miksturę z tej popularnej przyprawy
Ten domowy oprysk szybko poradzi sobie z popularnymi szkodnikami. Mszyce nie będą miały szans w starciu z tą miksturą.

Każdy ogrodnik i działkowiec przyzna, że w walce ze szkodnikami jest w stanie chwycić się wszelkich możliwych metod, by tylko uratować pielęgnowane z troską rabaty i grządki. Zanim sięgniecie po chemiczne preparaty, wykorzystajcie ekologiczne, domowe sposoby na pozbycie się szkodników. Tym razem przyda wam się pewne bardzo ostre warzywo i wcale nie jest to czosnek ani cebula.  Ekologiczny oprysk z papryki cayenne na mszyce Do przygotowania oprysku potrzebna wam będzie papryka cayenne oraz poniższe składniki: Składniki: 25 g papryki cayenne (1 opakowanie) 500 ml wody duży garnek Przygotowanie: Do garnka wlejcie pół litra wody i zagotujcie. Do wrzącej wody dodajcie paprykę. Zagotujcie.  Kiedy woda z papryką już się zagotuje, zdejmijcie garnek z gazu i odstawcie na 4 godziny.  Po tym czasie miksturę należy rozcieńczyć kolejnymi 5 litrami wody i gotowe - tak przygotowany oprysk można już stosować na roślinach. Jak stosować oprysk z papryki cayenne? Rozcieńczony płyn przelejcie do butelki ze spryskiwaczem. Oprysk można stosować raz na dwa tygodnie. Warto sprawdzić wcześniej prognozę pogody - nigdy nie wykonujcie oprysku przed deszczem, ponieważ wówczas wasze wysiłki pójdą na marne. Spryskać możecie wszystkie te miejsca, w których pojawiają się mszyce - liście (zwłaszcza spód), łodygi i pędy.  Mszyce zupełnie nie tolerują ostrego smaku papryki, a do tego znajdujące się w niej alkaloidy są dla tych owadów toksyczne.  Jak wyglądają mszyce? Mszyce to dość pospolite szkodniki, na które narażone są uprawiane przez człowieka rośliny. Owady te są bardzo niewielkie - ich ciała mają długość zaledwie pół milimetra. Mszyce są czarne, choć występują także w kolorze zielonym, żółtym, brązowym, popielatym...

Weźcie cebulę i zróbcie z niej wywar. Skutecznie poradzi sobie z mszycami
AdobeStock
Newsy
Wywar z cebuli skutecznie poradzi sobie z mszycami. Zrobicie go bez problemu
Mszyce w ogrodzie czy na balkonie to kłopot, ale można sobie z nim poradzić - i to starym, domowym sposobem.

Wiosną, gdy sadzi się rośliny na balkonach i w ogrodach, ostatnią rzeczą, jakiej każdy ogrodnik sobie życzy, jest plaga szkodników. A tych nie brakuje - przędziorki, ziemiórki czy mszyce to zmora każdej osoby, która zajmuje się roślinami. Szczególnie uciążliwe są mszyce, które potrafią szybko opanować nawet kilka grządek. Oprócz oprysków dostępnych w marketach, skutecznością odznaczają się także domowe sposoby na te szkodniki - na przykład cebula! Sprawdźcie, jak jej użyć do walki z mszycami.   Oprysk z cebuli na mszyce  Cebula, którą każdy ma w kuchni, świetnie radzi sobie zarówno z mszycami, jak i niektórymi chorobami grzybowymi roślin. Do przygotowania oprysku potrzebne wam będą: 4 cebule 1,5 litra wody garnek gaza lub sitko butelka ze spryskiwaczem Przygotowanie: Obierzcie cebulę, potnijcie ją na kawałki i włóżcie do garnka.  Zalejcie wodą i zagotujcie. Gotujcie przez pół godziny. Ostudźcie. Po ostudzeniu przelejcie przez gazę albo sitko i wlejcie do butelki ze spryskiwaczem.  I gotowe! Tak przygotowanym preparatem należy spryskiwać rośliny zaatakowane przez mszyce. Po kilku godzinach szkodniki zaczną spadać z roślin.  Dlaczego mszyce szkodzą roślinom? Nawet najwięksi pacyfiści w końcu przyznają, że z mszycami nie da się żyć w zgodzie, jeżeli pragnie się mieć piękny i zdrowy ogródek. Te owady są bardzo małe, jednak wyrządzają ogromne szkody. Pojawiają się praktycznie znikąd, całymi koloniami, i rozpoczynają atak na roślinę od jej wierzchołka. Schodzą coraz niżej, a gdy kolonia jest już duża, samice ze skrzydełkami odlatują na inne rośliny, by tam założyć kolejne kolonie. Mszyce rozmnażają się...

Zróbcie wywar z tego warzywa i spryskajcie nim pomidory. Wytępi wszystkie szkodniki
AdobeStock
Newsy
Zróbcie wywar z tego warzywa i spryskajcie nim pomidory. Wytępi wszystkie szkodniki
Jeżeli widzicie, że coś zjada wam pomidory, trzeba działać szybko. Przygotujcie ekologiczną miksturę i spryskajcie nią rośliny.

Czasami natura nie jest łaskawa. Co jakiś czas przychodzi taki sezon, w którym krzaki pomidorów, ogórków, cukinii i innych warzyw oraz owoców z różnych powodów nie chcą prawidłowo rosnąć. Może być za sucho, za mokro, zbyt słonecznie albo wręcz przeciwnie - przez pochmurne dni rośliny nie chcą szybko rosnąć. Największą tragedią są szkodniki oraz choroby grzybowe, które wstrzymują wzrost i owocowanie roślin, a nawet mogą sprawić, że te całkowicie obumrą. Z pomocą przychodzą różne metody, które radzą sobie z tymi problemami. Zanim sięgniecie po specjalistyczne i zwykle drogie chemiczne środki, wypróbujcie domowy sposób na szkodniki w ogrodzie.  Jak zrobić oprysk z czosnku? Warzywem, które idealnie się nadaje do stosowania oprysków przeciwko szkodnikom jest czosnek. Można z niego zrobić wyciąg, wywar albo gnojówkę. Najlepszym rozwiązaniem jest wywar, który można długo przechowywać.  Do przygotowania wywaru z czosnku będziecie potrzebowali około 20 dag czosnku na 10 litrów wody.  Przygotowanie: Rozgniećcie ząbki czosnku i rozetrzyjcie. Włóżcie je do pojemnego garnka, zalejcie 10 litrami wody i odstawcie na dobę. Po tym czasie zagotujcie wodę z czosnkiem i gotujcie przez 20 minut. Następnie odstawcie wywar do ostudzenia i przelejcie przez sito.  Gotowy wywar przelejcie do butelek/słoików oraz do butelki ze spryskiwaczem. I gotowe! Tak przygotowany wywar jest od razu gotowy do wykonania oprysku. Wywar z czosnku można przechowywać nawet do 2 miesięcy - wystarczy jeszcze gorący przelać do słoików, zakręcić, postawić dnem do góry i odstawić je w suche, zimne i zacienione miejsce.  Jak działa oprysk z czosnku? Czosnek jest stosowany jako środek do walki ze szkodnikami na roślinach już od dawna, ze względu na jego wyjątkową skuteczność....

Oprysk z tego chwastu działa na pomidory jak balsam. Uratuje je przed szkodnikami
Zielony Ogródek/YouTube, własne
Newsy
Oprysk z tego chwastu działa na pomidory jak balsam. Uratuje je przed szkodnikami
Gdy pomidory atakują szkodniki i choroby, nie ma co czekać - trzeba działać. Pomoże wam w tym domowej roboty gnojówka z bardzo popularnego chwastu.

Dziś, gdy o naturalnie uprawiane i pełne smaku warzywa coraz trudniej, wiele osób przekonuje się do tego, by samodzielnie hodować je na działce lub przydomowym ogródku. Tyczy się to zwłaszcza pomidorów - kto choć raz spróbował tych warzyw z własnej uprawy, ten już nigdy nie kupi ich w supermarkecie.  Niestety, pomidory nie są odporne na choroby i szkodniki, które szybko mogą sprawić, że pielęgnowane przez was warzywa będą się nadwały tylko do wyrzucenia. W zwalczaniu chorób pomoże oprysk z chwastu, którego pewnie zawsze się pozbywacie przy okazji pielenia grządek - a to duży błąd! Zobaczcie, jak można go wykorzystać w ogrodzie.  Jak zrobić gnojówkę ze skrzypu? Tak docenianym przez ogrodników chwastem jest skrzyp polny. Zioło to zawiera duże ilości krzemu, który działa dobroczynnie na rośliny. Ma działanie antyseptyczne oraz przeciwgrzybicze. Z tego powodu poleca się robić ze skrzypu gnojówkę, z której następnie przyrządza się oprysk, chroniący rośliny przed szkodnikami. Do przygotowania gnojówki będziecie potrzebowali około 1 kilograma skrzypu i 10 litrów wody. Sprawdźcie, jak ją zrobić: zebrany skrzyp zalejcie wodą - najlepiej wodą z bagna lub deszczówką. Taka “żywa” woda będzie najlepsza dla roślin przykryjcie pojemnik (wiadro lub beczkę) siatką lub pokrywą, ale nie zamykajcie do końca - zostawcie niewielki otwór pojemnik odstawcie w zacienione miejsce w ogrodzie na około 3-4 tygodnie Już po 3 dniach, po wstępnej fermentacji, wyciąg ze skrzypu będzie się nadawał do walki z ogrodowymi szkodnikami, takimi jak przędziorki czy mszyce. Kiedy roztwór ze skrzypu stanie się klarowny (zniknie piana z powierzchni wody) oznacza to, że jest on już gotowy do użycia.  Oprysk ze skrzypu na pomidory Gnojówki nie można bezpośrednio wylewać na rośliny - zawsze należy ją...