Gromadzi się wam woda w organizmie? Ten popularny napar ze znanej rośliny może niezwykle pomóc. Ma też wiele innych sennych właściwości zdrowotnych. Wystarczy wyjść na podwórko, na pewno wypatrzycie gdzieś tę roślinę.

Niezwykły napar

Chodzi o pokrzywę. Ta niepozorna roślina jest jadalna, a jej napar walczy z wieloma dolegliwościami. „Pokrzywa zwyczajna”, bo tak fachowo brzmi nazwa tej rośliny, ma zastosowanie w medycynie naturalnej. Oprócz tego, że stanowi ona cenne źródło witamin i minerałów, ma też inne, specyficzne właściwości.

Podstawową właściwością pokrzywy, za którą jest ona ceniona, jest działanie moczopędne, czyli pozwalające usuwać wodę z organizmu. Napar z pokrzywy przeciwdziała zatrzymywaniu się płynów w organizmie, co może być pomocne dla wielu osób. Niektórzy mają dużą tendencję do puchnięcia i zatrzymywania wody. Wtedy pokrzywa jest nieoceniona.

Pokrzywa przeciw puchnięciu?

Napar z liści pokrzywy faktycznie skutecznie usuwa zalegającą wodę dzięki temu, że pobudza nerki do działania i wydalania wody z organizmu. Ta właściwość pokrzywy może być użyteczna, ale uważajcie, bo może okazać się też niebezpieczna! Dbajcie o odpowiednie nawodnienie. Możecie wspomagać się naparem z pokrzywy, ale nie rezygnujcie z picia wody. To szczególnie ważne w ciepłe dni.

Zobacz także:

Pokrzywa na odchudzanie

Picie naparu z pokrzywy szybko może dać pożądany efekt w postaci wysmuklenia sylwetki. Pamiętajcie jednak, że nie jest to faktyczna utrata tłuszczu, ale utrata wody z organizmu. Warto zatem wiedzieć o tym, że nawet taki zdrowy napar nie zastąpi ruchu i właściwej diety.

Napar z pokrzywy – nie dla każdego

Napary z pokrzywy są bardzo zdrowe, jednak nie każdy może je stosować. Nie powinny z niego korzystać osoby:

  • Po zabiegach chirurgicznych
  • Cierpiące na przewlekłą cukrzycę
  • Zmagające się z chorobami nerek
  • Zażywające leki na nadciśnienie
  • Zażywające leki zmniejszające krzepliwość krwi
  • Kobiet z mięśniakami i polipami macicy