Faworki, lub inaczej chrust, to tradycyjny, słodki wypiek przyrządzany najczęściej na tłusty czwartek. Klasyczne faworki są kruche i chrupiące, choć można je przyrządzić na kilka innych sposobów. 

Niektórzy pieką faworki w piekarniku. Dzięki temu są znacznie mniej tłuste i nawet osoby dbające o linię nie powinny się obawiać takiego przysmaku. Istnieją też wariacje na temat faworków pozbawionych kluczowych składników, jak np. jajka. To przepis skierowany do osób, które stosują dietę wegańską lub po prostu z różnych przyczyn nie jedzą jajek, a chciałyby zjeść faworki w tłusty czwartek.

Tym razem mamy dla was przepis na chrust, który wychodzi nie kruchy, a mięciutki i pulchny. Te faworki są zupełnie inne niż tradycyjne, a równie smaczne. Za wschodnią granicą Polski znane są pod nazwą taratuszki. Próbowaliście ich już? Jeżeli nie, to koniecznie sprawdźcie, jak je przygotować. 

Zobacz także:

Przepis na faworki na kefirze 

Składniki:

  • 3,5 szklanki mąki pszennej

  • 400 g kefiru

  • 3 łyżki masła

  • 3 łyżki cukru

  • 1 duże jajko

  • 1 opakowanie cukru waniliowego

  • pół łyżeczki sody

  • pół łyżeczki soli

Dodatkowo: olej do smażenia i cukier puder do posypania. 

Przygotowanie:

  1. Do miski wsypcie cukier biały i waniliowy, sól oraz sodę oczyszczoną. Przemieszajcie suche składniki, a następnie wbijcie jedno jajko i dodajcie cały kefir. Dokładnie wymieszajcie.

  2. Przesiejcie mąkę do miski. Dodajcie roztopione masło i wszystko razem wymieszajcie. Następnie zagniećcie ciasto. Trzeba je dość długo wyrabiać - do momentu, aż przestanie się lepić do rąk. 

  3. Po wyrobieniu przykryjcie miskę z ciastem ściereczką i odstawcie na 15-20 minut.

  4. Następnie ciasto podzielcie na dwie równe części. Każdą z nich przełóżcie na stolnicę podsypaną mąką i rozwałkujcie. Ciasto powinno mieć kształt prostokąta.

  5. Teraz, za pomocą ostrego noża, wytnijcie z ciasta mniejsze prostokąty. Na środku każdego z nich wytnijcie dziurkę i wywińcie raz lub dwa razy, jak na tradycyjne polskie faworki.

  6. Wlejcie olej na głęboką patelnię. Gdy będzie już dobrze rozgrzany, kładźcie faworki i smażcie z obu stron, aż się ozłocą.

  7. Po smażeniu przełóżcie je na talerzyk wyłożony grubą warstwą kuchennych, papierowych ręczników - to pozwoli odsączyć nadmiar tłuszczu.

  8. Na koniec posypcie faworki cukrem pudrem. Smacznego!