Lato to długie, ciepłe dni, zielone drzewa, kwitnące kwiaty i… mnóstwo owadów! Niektóre z nich są bardzo pożyteczne i nie należy ich zabijać, jednak gdy poczują się zagrożone, mogą wyciągnąć żądło i ukąsić! Pamiętajmy, że owady boją bardziej boją się ludzi, niż my ich. Starajcie się nie wchodzić im w drogę – dotyczy to zwłaszcza pszczół, os i szerszeni! Jeżeli jednak zostaniecie ukąszeni, ranę trzeba szybko odkazić, a domowe sposoby przyniosą ulgę w bólu i pieczeniu.

Jak odkazić ranę po ukąszeniu?

Kiedy ugryzie was owad, zacznijcie od odkażenia miejsca, w którym was użądlił lub ukąsił. Najczęściej wystarczy do tego zwykłe, delikatne mydło, choć najlepiej użyć w tym celu specjalnego środka do odkażania, który można kupić w aptece. Lepiej nie ryzykować zakażenia! Jeżeli użądliła was pszczoła, osa lub inny owad z żądłem, to przyjrzyjcie się dokładnie, czy nie zostało ono w ranie. Należy wówczas wyjąć je delikatne za pomocą pęsety.

Domowe sposoby na ukąszenia owadów

W większości przypadków ukąszenia owadów nie stanowią zagrożenia, ale przysparzają sporo nieprzyjemnych dolegliwości. Pieczenie, ból i szczypanie w miejscu ukąszenia to typowe objawy po użądleniu przez owada. Poznajcie domowe sposoby na poradzenie sobie z tymi problemami!

  • Osy – gniazda os często znajdują się w przydomowych składzikach, na strychach, a nawet między krzewami! Dlatego trzeba zachować sporą ostrożność zarówno w ogródku, jak i na spacerze. Osy nie pozostawiają żądeł w miejscu użądlenia, jednak może się zdarzyć, że gdy w momencie ugryzienia zrzucicie z siebie owada, to żądło się złamie i zostanie w ranie. Wówczas trzeba je usunąć, a miejsce użądlenia oczyścić i zastosować okład z cebuli, octu lub soku z cytryny.
  • Pszczoły – pszczoły zawsze zostawiają żądła po użądleniu, dlatego od razu je usuńcie. Podobnie jak w przypadku użądlenia osy, również pomoże okład z cebuli i octu, a także mieszanka sody oczyszczonej i wody.
  • Meszki – ich ukąszenia są bolesne, a rumień i opuchlizna wokół miejsca ugryzienia utrzymują się dość długo. Dobrze sprawdzi się okład z octu, a także okłady z naparów ziołowych – na przykład werbeny, tymianku i szałwii.
  • Komary – ich ugryzienia nie bolą, za to bardzo swędzą! Objawy złagodzą wspomniane wyżej okłady z cebuli, octu, a nawet skórki z banana i liści kapusty.

Uwaga na reakcje alergiczne

Pamiętajcie, że czasami ukąszenie owada może wywołać reakcję alergiczną. Jeżeli objawy po ukąszeniu są bardzo silne, należy natychmiast udać się na pogotowie – alergia na jad niektórych owadów może być zagrożeniem dla życia!

Zobacz także: